Mik a normális psa szintek az életkor szerint?
Frissítve: 2018. április 17
A PSA normál tartománya egyre növekszik, mint az ember kora, kisebb eltérésekkel a versenyek között.
A magas PSA vizsgálati eredmények általában a prosztatarák első jelzését adják, a pozitív digitális rektális vizsga (DRE) mellett – egy másik prosztatarák vizsgálat.
PSA néven Prosztata-specifikus antigén a prosztata mirigyben termelt és a véráramba kibocsátott fehérje enzim.
A vérvizsgálat után az eredményül kapott PSA pontszám mutatja meg, hogy mennyi enzimet termel, és az Önét Prosztatarák diagnosztizálásának valószínűsége.
PSA szintű kockázatelemzés
15% azoknál a férfiaknál, akiknél a PSA szintje kevesebb mint 4 ng / ml folytassák a prosztatarák kialakulását.
31% a PSA szintjei között 4-10 ng / ml kimutatták, hogy prosztatarákot fejlesztenek ki.
50% – 65% a férfiaknak a psa pontszámokkal 10 ng / ml felett prosztatarák kialakulását.
Az eredményeidnek fontos része megtalálni mind a;
1. Teljes a PSA mennyiségét a vérében.
2. A szabad és a kötés aránya PSA.
Pozitív PSA pontszám társulás más feltételekkel
A PSA mennyisége a vérvizsgálatában más prosztata-állapotokkal megnőhet prosztatagyulladás, megnagyobbodott prosztata (BPH) vagy az ejakuláció után két napon belül.
Biztos lehet benne, hogy bár az eredmények nagyok lehetnek, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy prosztatarák van. Csak nagyobb a kockázata a fejlesztésnek.
Magasabb PSA-tartományok – Prosztatarák vizsgálata
Normál PSA szintek: 0-4 ng / ml
Enyhén emelkedett PSA: 4 – 10 ng / ml
Mérsékelten emelkedett PSA: 10-20 ng / ml
Magas fokú PSA: 20 ng / ml
PSA vizsgálati szintek diagramja (szabadon a teljes arányhoz)
A prosztatagyulladás és a megnagyobbodott prosztata PSA-pontszámai közötti fő különbség a prosztatarákkal összehasonlítva az ingyenes és a kötött PSA aránya a vizsgálati mintán belül.
Prosztata rák lesz a magasabb kötött PSA arány.
egy megnagyobbodott prosztata és prosztatagyulladás lesz a nagyobb szabad PSA arány.
Ha a te szabad PSA az eredmények kevesebb, mint 25%, a fejlődési kockázat prosztata rák között van 10% – 20%.
Ha a te szabad PSA az eredmények kevesebb, mint 10%, a fejlődési kockázat prosztata rák ugrik körül 50%.
PSA teszt sebesség (PSA-V)
A gyorsabb a PSA pontszám növekedése az idő múlásával, annál nagyobb az esélyed a prosztatarák kialakítására. Jó ötlet lehet a PSA idővel történő nyomon követése, hogy meghatározza a kockázatot.
Átlagos PSA-teszt duplázási idő (PSA-DT)
Egy másik vörös zászló. Ez a számítás a amíg a PSA értékek megduplázódnak. Ezért bármilyen prosztata-rendellenesség agresszivitását jelentheti, függetlenül attól, hogy ez egy megnagyobbodott prosztata, prosztatagyulladás vagy prosztatarák.
Ha átlagos PSA-értékei három év alatt duplázódnak meg, orvosa valószínűleg biopsziát rendel, majd tovább vizsgálja a problémát és megbeszéli a lehetséges prosztatarák kezelés lehetőségeket.
Jelentkezzen be a hírlevélre
Iratkozzon fel hírlevelünkre, és maradjon a legfrissebb legjobb gyakorlatokon a férfi hormonális egészségében.
Korai specifikus referencia tartományok a PSA-nak a prosztatarák kimutatásában: 3. oldal, 3. oldal
A PSA-kor viszonyának legjobb használata
Amint azt másutt tárgyaljuk, [37] az életkor-specifikus referencia tartományok a növekvő átlagos PSA-értékek és a növekvő PSA-variancia (standard szórás) következményei a férfiak egymás utáni idősebb csoportjaiban. Az átlagos PSA-értékek a vizsgált populációhoz kapcsolódnak, és összefüggésben lehet azzal az idővel, amely alatt egy adott vizsgálatot végeztünk (2. táblázat). A PSA-értékek férfiaknál mutatott változékonysága azt sugallja, hogy az életkor-specifikus referenciatartományok klinikai következményeinek vizsgálatakor óvatosság szükséges. [56] A felső határértékeket két módszerrel határoztuk meg: (1) az átlag PSA-szintek felfelé történő növelése két standard deviációval 95% -os konfidenciahatár létrehozására, vagy (2) a PSA középértékének a 95. percentilisre való kiterjesztése. A PSA értékek bármely korcsoportban történő eloszlása azonban nem normális eloszlás: az abszolút 0,0 ng / ml mindig a legalacsonyabb érték.
A PSA-értékek variációjának mértéke minden egyes idősebb korosztálynál nő. Ez azt jelenti, hogy a 70-es években a férfiak nagyobb eltéréseket mutatnak a PSA-értékekben, mint a férfiak a 60-as években, akik viszont 50-es években nagyobb arányban mutatnak, mint a férfiak, a 40-es években a férfiak a legkevésbé változatosak. Valójában Bangma és munkatársai [43] kimutatták, hogy a korreláció koefficiense gyengül, mivel az idősebb korosztályoknál r = 32, minden férfi esetében csak 16, 50 év vagy annál több férfi esetében. A 3. táblázat a 10 éves korosztályok interkvartilis tartományait mutatja be, és a medián mindkét oldalán – különösen az 50. és 75. percentilis között – növekvő variancia nyilvánvaló.
Ha a PSA-értékek varianciája a prosztata funkció “normális” mintázatához kötődik, akkor azt kell feltételeznünk, hogy a 40-es években a férfiak a jóindulatú prosztata-megnagyobbodás és a prosztatarák nem gyakoriak, a PSA-értékek közül a legkevesebb varianciát mutatják. A keringő androgén szintek, a különböző endogén prosztata-sértések és más, környezetileg befolyásoló fiziológiai tényezők növekvő életkorával és nagyobb variabilitásával egyes prosztatákat ösztönözni fognak arra, hogy növekedjenek – ez a növekedés jóindulatú vagy rosszindulatú – míg mások nem. 57] Így nagyobb változékonyság áll fenn az egymást követő idősebb férfiak PSA szintjei között (1. ábra).
Az életkori specifikus referenciatartományok két fő okból szükségképpen kevésbé érzékenyek, mint a 4,0 ng / ml standardok: (1) a kis térfogatú prosztaták rosszul differenciált rákjai nem termelnek (“szivárgás”) elegendő PSA a jelenlegi 4,0 ng / ml-es küszöbértéket, még inkább magas küszöböt; és (2) a PSA-értékek varianciája nagyobb az idősebb férfiak körében. A nagy térfogatú prosztaták férfiak minden korosztályban megkülönböztetik a normál térfogatú prosztaták férfiak életkori specifikus referencia tartományát.
Az életkori specifikus referencia tartományok tízéves korcsoportjai egyszerűen túlságosan befogadóak (és kevésbé érzékenyek, mint 4,0 ng / ml) a klinikai alkalmazhatósághoz. Ötéves életkor-specifikus referencia tartományok, vagy akár egy éves referenciapont (a 95. percentilisben) szilárd kritériumot adhatnak a klinikai értelmezéshez. Több mint 77 000 egyedi PSA-teszt alapján, amelyet korábban 10 éves korcsoportokban elemeztek [37]. A 4. táblázat az egyre pontosabb referenciapontokat mutatja 10, 5 és 1 éves korosztályok szerint. A 45 éves kor után minden évnél több mint 1000 PSA teszt eredmény szolgáltatta a számítás alapját.
Bár a 10 éves életkor-specifikus referenciatartományok ugyanazon hiányosságai függvényében, egy éves referenciapont segíthet a PSA teszt eredményének értelmezésében.
Következtetések
Az Oesterling [25,34,35] ékesszólóan kifejtette az életkor szerinti PSA-szabványok használatának potenciális előnyeit: (1) a fiatalabb férfiaknál a teszt érzékenységének növelése, a korábban javíthatóbb, szervi zárt tumorok kimutatása; és (2) növelni a teszt fajlagosságát az idősebb férfiak között, elkerülve a szükségtelen biopsziákat. Bizonyos, hogy a PSA tesztelés leghatékonyabb módjának meghatározása, hogy eldöntsék, hogy biopsziát végeznek-e vagy sem, összetett probléma. A probléma könnyű megoldásának megkísérlését H.L. Mencken mondja: “Minden összetett probléma esetén egyszerű megoldás van, és ez rossz.”
Az életkori specifikus referenciatartományok kérdése azért merült fel, mert nincs elegendő bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a prosztatarák szűrése és korai felismerése a PSA-teszttel javítja a túlélést. Ha a cél az, hogy megtalálható gyógyítható, szervi rokonságban lévő prosztatarákot, a “jelentős” vagy “jelentéktelen” daganatok címkéjén folytatott vita ellenére az érzékenységnek kell a legfontosabb kritérium; vagyis több biopsziát kell végezni, hogy ne maradjon le klinikailag szignifikáns, gyógyítható, szervileg zárt tumor. Tanulmányok kimutatták, hogy a PSA által kimutatott daganatok többsége jelentős.
Ha viszont a célkitűzések célja a specifitás növelése, az idősebb férfiakban végzett biopsziák számának költséghatékony csökkentése, valamint a hamis pozitív eredmények pszichológiai következményeinek minimalizálása, az életkor-specifikus referencia tartományok érzék. Ezzel a megközelítéssel azonban néhány gyógyítható daganat az idős férfiakban elszaladt volna.
Az a feltételezés itt, hogy a rák növekvő férfiak előfordulási gyakoriságával a PSA (4,0 ng / ml) egy standard vágási értéke a jelentéktelen daganatok kimutatására csúsztatná a mérleget. Az érzékenység és a specificitás közötti kompromisszumnak azt kell jeleznie, hogy a vizsgálat tökéletlen. Bár nincs könnyű válasz, a PSA molekuláris formáinak és a szabad PSA összes arányának tanulmányozása a jóindulatú vagy rosszindulatú betegségek prebiopszia általi meghatározásának lehetővé tételével lehetővé teszi ezt a vitát. Azonban a szabad teljes PSA egyetlen legjobb aránya valószínűleg olyan ellentmondásos lesz, mint bármely jelenlegi PSA index.
1. Oesterling JE: Prosztata specifikus antigén: A prosztata adenokarcinóma leghasznosabb tumormarkerének kritikus értékelése. J Urol 145: 907-923, 1991.
2. Partin AW, Oesterling JE: A prosztata specifikus antigén klinikai hasznossága: Update 1994. J Urol 152: 1358-1368, 1994.
3. Lilja L: A kallikreinszerű szerinproteáz a prosztata folyadékban hasítja a domináns szeminárium-fehérje fehérjét. J Clin Invest 76: 1899-1903 (1985)].
4. Cohen P, Peehl DM, Lamson G és munkatársai: inzulinszerű növekedési faktorok (IGF-k), IGF-receptorok és IGF-kötő fehérjék prosztata epiteliális sejtek primer tenyészetében. J Clin Endocrinol Metab 73: 401-407, 1991.
5. Cohen P, Graves HCB, Peehl DM és munkatársai: A prosztataspecifikus antigén (PSA) egy inzulinszerű növekedési faktor kötő fehérje-3 proteáz, amely a sertésplazmában található. J Clin Endocrinol Metab 75: 1046-1053, 1992.
6. Christensson A, Laurell C-B, Lilja H: Prosztata-specifikus antigén enzimaktivitása és reakciói extracelluláris szerin-proteináz inhibitorokkal. Eur J Biochem 194: 755-763, 1990.
7. Wang MC, Valenzuela LA, Murphy GP és munkatársai: Humán prosztata-specifikus antigén tisztítása. Invest Urol 17, 159-163 (1979).
8. Qui S-D, Young CY, Bilhartz DL és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén mRNS in situ hibridizációja humán prosztatában. J Urol 144: 1550-1556 (1990)].
9. Schmid H-P, McNeal JE, Stamey TA: Megfigyelések a prosztatarák megduplázódási idejéről. Cancer 71: 2031-2040, 1993.
10. Stamey TA, Yang N, Hay AR és munkatársai: Prosztata specifikus antigén, mint szérum marker a prosztata adenokarcinóma számára. N Engl J Med 317: 909-916, 1987.
11. Smith DS, Catalona WJ: A digitális rektális vizsgálat interexaminer variabilitása a prosztatarák kimutatásában. Urology 45: 70-75, 1995.
12. Littrup PJ, Kane RA, Mettlin CJ és munkatársai: Költséghatékony prosztatarák detektálás: Az alacsony hozamú biopsziák csökkentése: az American Cancer Society Nemzeti Prosztata Rák Detektáló Projekt kutatói. Cancer 74, 3077-3079 (1994)].
13. Catalona WJ, Smith DS, Ratliff TL és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén mérése szérumban prosztatarák szűrővizsgálataként. N Engl J Med 324: 1156-1161, 1991.
14. Brawer MK, Chetner MP, Beatie J és munkatársai: Prosztata karcinóma prosztata specifikus antigénnel történő szűrése. J Urol 147, 841-845 (1992).
15. Labrie F, Dupont A, Suburu R és munkatársai: Szérum prosztata specifikus antigén: Prosztatarák elővizsgálat vizsgálata. J Urol 147: 846-852, 1992.
16. Catalona WJ, Richie JP, Ahmann FR és mtsai: A digitális rektális vizsgálat és a szérum prosztata specifikus antigén összehasonlítása a prosztatarák korai kimutatásában: 6630 férfi multicentrikus klinikai vizsgálat eredményei. J Urol 151, 1283-1290 (1994).
17. Hudson MA, Bahnson RR, Catalona WJ: Prosztata-specifikus antigén klinikai alkalmazása prosztatarákos betegeknél. J Urol 142, 1011-1017 (1989)].
18. Richie JP, Catalona WJ, Ahmann FR és munkatársai: A beteg korának hatása a prosztatarák korai kimutatására szérum prosztata-specifikus antigénnel és digitális rektális vizsgálattal. Urology 42, 365-374 (1993).
19. Begg CB: Módszertani kérdések a prosztatarák kezelésére, diagnózisára és etiológiájára vonatkozóan. Semin Oncol 21, 569-579 (1994).
20. Benson MC, Whang IS, Olsson CA és munkatársai: Prosztata specifikus antigén sűrűség alkalmazása a szérum prosztata specifikus antigén közbenső szintjeinek prediktív értékének növelésére. J Urol 147, 817-821 (1992).
21. Kalish J, Cooner WH, Graham Jr SD: Az átmeneti zóna térfogatára (PSAT) beállított szérum PSA pontosabb, mint a prosztata adenokarcinóma detektálásában beállított PSA a teljes mirigy térfogatához (PSAD). Urology 43: 601-606, 1994.
22. Carter HB, Pearson JD: PSA sebesség a korai prosztatarák diagnosztizálására: új koncepció. Urol Clin North Am. 20, 665-670 (1993).
23. Lilja L: A szérum PSA különböző molekuláris formáinak jelentősége: A PSA szabad, nem komplex formája, szemben az a1-antikimotripszinnel komplexált. Urol Clin North Am. 20: 681-686, 1993.
24. Catalona WJ, Smith DS, Wolfert RL és munkatársai: A szabad szérum prosztata-specifikus antigén százalékarányának értékelése a prosztata rákszűrés specifikusságának javítása céljából. JAMA 274: 1214-1220, 1995.
25. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Chute CG és munkatársai: Szérum prosztata-specifikus antigén egészséges emberek közösségben élő populációjában: életkor-specifikus referencia tartományok létrehozása. JAMA 270, 860-864 (1993).
26. E tengerész, Whang M, Olsson CA és munkatársai: PSA sűrűség (PSAD): A beteg értékelése és kezelése. Urol Clin North Am. 20: 653-663, 1993.
27. Jewett MAS, Jain U, Toi A és munkatársai: Prosztata specifikus antigén sűrűsége (PSAD): Megkülönbözteti-e a jóindulatú hiperplázia és a malignitás (absztrakt) között? J Urol 149: 415A, 1993.
28. Brawer MK, Aramburu FAG, Chen GL és munkatársai: A prosztata specifikus antigén indexének képtelensége a prosztata specifikus antigén prediktív értékének növelésére a prosztata karcinóma diagnózisában. J Urol 150: 369-373 (1993).
29. Babaian RJ, Kojima M, Ramierez EI, et al .: Prosztata specifikus antigén és mutatóinak összehasonlítása a prosztatarák kimutatásában. J Urol 156: 432-437 (1996).
30. Collins GN, Lee RJ, McKelvie GB és munkatársai: A prosztata specifikus antigén, a prosztata térfogata és a jóindulatú prostata kora közötti kapcsolat. Br J Urol 71: 445-450 (1993).
31. Carter HB, Pearson JD, Metter EJ és munkatársai: Prosztata-specifikus antigénszintek longitudinális értékelése prosztata betegségben és anélkül. JAMA 267: 2215-2220, 1992.
32. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Klee GG és munkatársai: Szabad, komplex és szérum prosztata specifikus antigén: A koncentrációk és arányok megfelelő referenciatartományának meghatározása. J Urol 154: 1090-1095, 1995.
33. Babaian RJ, Miyashita H, Evans RB és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén megoszlása férfiaknál a prosztatarák klinikai vagy kórtani bizonyítéka nélkül: összefüggés a mirigy térfogatával és korával. J Urol 147, 837-840 (1992).
34. Oesterling JE: A beteg korának és fajainak fontossága a megfelelő szérum PSA referenciatartomány létrehozásában. A 4. nemzetközi szimpóziumról szóló tanulmány a legújabb fejleményekről az urológiai rák diagnózisában és kezelésében. Párizs, Franciaország, 1994. június 22-24.
35. Oesterling JE: Prosztata-specifikus antigén alkalmazása a felesleges diagnosztikai tesztek kiküszöbölésére: jelentős világméretű gazdasági hatások. Urology 46 (suppl 3A): 26-33, 1995.
36. Dalkin BL, Ahmann FR, Kopp JB: Prosztata specifikus antigén szint 50 évnél idősebb férfiakban, klinikai bizonyíték nélkül prosztata karcinóma. J Urol 150: 1837-1839, 1993.
37. DeAntoni EP, Crawford ED, Oesterling JE és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén kora és faj specifikus referenciatartományai egy nagy közösségi alapú vizsgálatból. Urology 48, 234-239 (1996).
38. Oesterling JE, Jacobsen SJ, Cooner WH: A szérum prosztata specifikus antigén kor szerinti specifikus referencia tartományainak alkalmazása 60 éves vagy idősebb férfiakban. J Urol 153, 1160-1163 (1995)].
39. Partin AW, Criley SR, ENP et al. Standard és életkor szerinti prosztata specifikus antigén referenciatartomány a klinikailag lokalizált prosztatarákban szenvedő férfiak körében: kóros elemzés. J Urol 155: 1336-1339 (1996).
40. El-Galley RES, Petros JA, Saunders WH és munkatársai: Normál tartományú prosztata-specifikus antigén vs. életkor-specifikus prosztata-specifikus antigén prosztata adenokarcinóma szűrés során. Urology 46: 200-204, 1995.
41. Lankford SP, Peters KL, Elser RC: A szérum prosztata-specifikus antigén életkor specifikus referencia tartományainak potenciális hatásai. Eur Urol 27: 182-186, 1995.
42. Reissigl A, Pointer J, Horninger W és munkatársai: A prosztatarák korai kimutatására szolgáló különböző prosztata-specifikus antigénpontok összehasonlítása: nagy szűrési vizsgálat eredményei. Urology 46: 662-665, 1995.
43. Bangma CH, Kranze R, Blijenberg BG és munkatársai: A prosztatarák kimutatásában alkalmazott szűrővizsgálatok értéke. II. Rész: A szabad / teljes prosztata-specifikus analízis arány, az életkor-specifikus referenciatartományok és a PSA sűrűség retrospektív elemzése. Urology 46: 779-784, 1995.
44. Spears Jr VO, Brawn PN, Foster DM és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén életkor specifikus normál tartományainak vizsgálata. Urology 45, 454-458 (1995).
45. Mettlin C, Littrup PJ, Kane RA és munkatársai: A szérum prosztata specifikus antigén (PSA) szintjének relatív érzékenysége és specifitása a korral hivatkozott PSA, PSA sűrűség és PSA változásokhoz képest. Cancer 74, 1615-1620 (1994)].
46. Weichert-Jacobsen K, Tilmann L: A prosztata specifikus antigén korszak-specifikus referencia tartományainak klinikai jelentősége. J Urol 153: 465A, 1995. Absztrakt.
47. JG Borer, Sherman J, Solomon MC és munkatársai: A prosztata specifikus antigén kor szerinti specifikus referenciatartományai és a digitális rektális vizsgálat nem képes biztonságosan kiküszöbölni további diagnosztikai eljárásokat. J Urol 155: 322A, 1996. Absztrakt.
48. Katalónia WJ, Hudson MA, Scardino PT és munkatársai: Az optimális prosztata specifikus antigén határvonalak kiválasztása a prosztatarák korai kimutatására: vevő működési jellemző görbék. J Urol 152: 2037-2042, 1994.
49. Catalona WJ, Smith DS: Különböző szérum prosztata-specifikus antigén mérések összehasonlítása a korai prosztatarák detektálására (szerkesztői). Cancer 74: 1516-1518, 1994.
50. Catalona WJ: Mit kell tennie, ha a PSA “rendellenes”. Az Amerikai Urológiai Társulási Találkozó, Orlando, Florida, 1996. május 6.
51. Fleming C, Barry MJ, Oesterling JE: Prosztata-specifikus antigén (PSA) életkor-specifikus referenciatartományok egy küszöbértékhez képest: a legjobb választ a PSA megkerülésére és biopszia mindenkinek (elvont)? J Urol 155: 452A, 1996.
52. Petteway J, Brawer MK: Korai specifikus vs. 4,0 ng / ml PSA-küszöbérték a szkrínelő populációban: Hatás a rák kimutatására (absztrakt). J Urol 153: 465A, 1995.
53. Myrtle JF, Klimley PG, Ivor LP és munkatársai: Prosztata-specifikus antigén (PSA) klinikai hasznosítása a prosztatarák kezelésében, Advances in Cancer Diagnostics. San Diego, Hybritech, Inc., 1986.
54. AW Meshref, Bazinet M, Trudel C és munkatársai: A prosztata-specifikus antigén sűrűség szerepe az életkor specifikus prosztata-specifikus antigén referenciatartományok alkalmazása után. Urology 45, 972-979 (1995).
55. Pearson JD, Carter HB, Metter EJ és munkatársai: PSA sebességre vonatkozó életkor-specifikus referencia tartományok érzékenysége és specifitása (absztrakt). J Urol 153: 465A, 1995.
56. Anderson JR, Strickland D, Corbin D és munkatársai: A szérum prosztata-specifikus antigén korcsi specifikus referencia tartományai. Urology 46: 54-57, 1995.
57. Nadler RB, Humphrey PA, Smith DS és munkatársai: A gyulladás és a jóindulatú prosztata hiperplázia hatása emelkedett szérum prosztata specifikus antigén szintekre. J Urol 154: 407-413, 1995.
Normál PSA szintek kor szerint
A PSA a prosztata specifikus antigén rövidített formája. A prosztata sejtek ezt a fehérjét termelik.
A PSA vérvizsgálatát a férfi vérben lévő PSA-szintek meghatározására használják. A férfiaknál a prosztatarák diagnózisára vagy monitorozására használják.
A PSA-vérvizsgálat előkészítése
A PSA tesztelés előtt legalább 48 órán belül nem szabad ejakulálni a férfiaknál. Minden ejakuláció hamis jelentést eredményezhet a magas PSA szintekről.
Vannak bizonyos gyógyszerek, amelyek hamis PSA-eredményekhez vezetnek, ezért az orvosnak tudnia kell az összes jelenlegi gyógyszerfelvételről, akár receptről, akár másról. Egyes gyógyszerek közé tartoznak az antiandrogén gyógyszerek, a palmetta használatát, a dutaszteridet és a finaszteridot.
A PA-teszt vérmintáját általában a beteg karjáról vonják le. Miután a vért vértől elvették, egy géz vagy egy apró kötés kerül a területre. Az egyént arra kérik, hogy nyomást gyakoroljon a helyszínre, hogy megakadályozza a kiszivárgott helyszínről származó vérzést.
A teszt általában nem eredményez kellemetlen szövődményeket. Azonban egyes személyek fájdalmat és fájdalmat érezhetnek a helyszínen, és alkalmanként enyhén zúzódhatnak az érintett terület.
A PSA vérvizsgálatának okai
A PSA vérvizsgálatát prosztatarák jelenlétének szűrésére használják.
A PSA-tesztet a prosztatarák kezelésének megfigyelésére is felhasználják, és annak ellenőrzésére, hogy a rák visszaesett-e vagy sem.
Abban az esetben, ha az orvosnak oka van feltételezni, hogy a rutinvizsgálat során lehetnek prosztata rendellenességek, akkor PSA-vérvizsgálat végezhető.
Normál PSA szintek
Nincs olyan PSA szint, amely normálisnak vagy abnormálisnak tekinthető. A gondatlan vagy nem PSA szintek nem jelzik a prosztatarák hiányát. A PSA-teszt nem alkalmas mód a rák diagnosztizálására. A prosztatarák bármely jelenléte vagy hiánya csak biopsziával határozható meg. Ezért fontos, hogy megvitassák és konzultáljanak az orvossal a PSA vérvizsgálat tartalmáról és tartalmáról.
Számos olyan tényezőre van szükség, mint például a faj, az életkor, a jelenlegi gyógyszeres programok és mások, amelyeket az orvosnak meg kell fontolnia, mielőtt megszerezheti és elérheti a normálisnál érvényes PSA-eredményeket. Előfordulhatnak olyan esetek is, amikor az orvos további vizsgálatokat végezhet a PSA eredményeinek hitelesítésére.
Az idősebb férfi felnőtteknél magasabb a PSA szintje, mint a fiatalabb férfiaknál. A PSA szokásos szintjei az életkor szerint a következők:
- Az 50 év alatti férfiaknál a normál PSA-szintek 2,5 ng / ml-nél kisebbek
- A 50-59 év közötti férfiaknál a normál PSA-szintek kevesebbek, mint 3,5 ng / ml
- A 60-69 év közötti férfiak normális PSA-szintjei kevesebbek, mint 4,5 ng / ml
- A 70 évesnél idősebb férfiak normális PSA-szintje 6,5 ng / ml-nél kisebb
- Fontos megjegyezni azt is, hogy a PSA-eredmények normál tartományai laboratóriumból a másikba változhatnak.
- A ng / mL rövidítés nanogramm / milliliter
A magas vagy emelkedett PSA szintek jelentése
A PSA emelkedett szintjei összefüggésben lehetnek a prosztatarák kialakulásának fokozott kockázatával. Fontos azonban emlékezni arra, hogy a normálabb PSA-szintek a prosztatarákra való sebezhetőséget és nem a jelenlétet jelzik.
Abban az esetben, ha a PSA eredmények a következő jelentéseket mutatják, további vizsgálatokra lehet szükség
- Szinte minden ember esetében 4 ng / ml PSA szint
- PSA-szintjei 2,5 ng / ml felettiek, a 49 év alatti férfiaknál
- A PSA szintje 3,5 ng / ml feletti, 50-59 év közötti férfiaknál
- A PSA szintje 4,5 ng / ml feletti volt, a 60-69 éves férfiaknál
- A PSA-szintek jelentős növekedése egyik évről a másikra is jelezheti a prosztatarák kialakulásának fokozott sebezhetőségét
- A PSA alacsonyabb szintje az ázsiai és az afroamerikai származású férfiak esetében követelheti a vizsgálatot
- A PSA-szint gyors ütemben változik, még akkor is, ha a normál PSA tartományon belül van, növeli a prosztatarák esélyeit
A prosztatarák jelenléte nem feltétlenül indokolja a magasabb PSA-szinteket. Ezért az orvosnak ellenőriznie kell azokat a további tényezőket is, amelyek a szokásos PSA-szintekhez képest magasabbak lehetnek, így például:
- A férfiak ejakulációja a PSA-vérvizsgálatot megelőző 48 órában
- Hímek nagyobb prosztata
- A húgyúti fertőzés
- A prosztata fertőzése
- Minden olyan vizsgálatot, amelyet a prosztata vagy a húgyhólyag alatt végeztünk, a közeljövőben
- Katétercső használata a vizeletürítéshez a hólyagból
Ezenkívül az orvos megvizsgálja a beteg kórtörténetét, valamint a családtörténetet, fizikai vizsgálatot végez a csomók ellenőrzésére, prosztata biopsziára és nyomon követési PSA tesztelésre, hogy végül következtetéseket vonjon le a prosztatarák jelenlétéről vagy hiányáról. férfiak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: