Antal

13 A szülészet meglepő okai

13 A szülészet meglepő okai

Mi okozza a székrekedést? Nos, a nyilvánvaló bűnösök közé tartozik az alacsony rosttartalmú étrend, ismételten figyelmen kívül hagyva a késztetést, nem elég vizet fogyasztani, vagy a testmozgás hiánya. Itt van 13 lehetséges oka a székrekedésnek, amelyet esetleg nem vett figyelembe.

Egy közös probléma

Mi okozza a székrekedést? Nos, a nyilvánvaló bűnösök közé tartozik az alacsony rosttartalmú étrend, ismételten figyelmen kívül hagyva a késztetést, nem elég vizet fogyasztani, vagy a testmozgás hiánya.

De a székrekedésnek más, kevésbé ismert oka is van, beleértve bizonyos gyógyszereket és kiegészítőket, valamint potenciálisan súlyos betegségeket.

Mi okozza a bélét? Itt van 13 lehetséges oka a székrekedésnek, amelyet esetleg nem vett figyelembe.

Hypothyreosis

A hypothyreosis vagy az inaktív pajzsmirigy lelassítja a test anyagcseréjét – még a bélben is.

Nem minden pajzsmirigyben szenvedő betegnek székrekedés van, és nem minden székrekedés esete azt jelenti, hogy a nyakában lévő pillangó alakú mirigy rosszul teljesít.

Mégis, “amikor látom, hogy egy fiatal ember, aki a normálisnál jobban megszokott és tényleg panaszkodik, pajzsmirigy-szintet kapok” – mondja Carla H. Ginsburg, a bostoni Harvard Medical School orvosi adjunktusa.

fájdalomcsillapítók

A fájdalomcsillapítók, különösen a kábítószerek, székrekedést okozhatnak.

“A narkotikus gyógyszerek számos receptora az emésztőrendszerben található, ezért hajlamos mindent megállítani” – mondja Thomas Park, a gastroenterológus a New York-i Rochester Medical Center Parkban. “Általánosságban jó ötlet mindenki számára, aki ezen gyógyszerek egyikére helyezi, hogy egy szelíd hashajtót, mint székletlágyítót helyezzen el.”

Néhány tanulmány (de nem mindegy) azt javasolta, hogy ott esetleg nagyobb a székrekedés veszélye azok számára, akik krónikus fájdalomcsillapítók, például az aszpirin és az ibuprofen fogyasztói.

Van némi bizonyíték arra, hogy a csokoládé székrekedést okozhat, bár más tanulmányok szerint a csokoládé ténylegesen segíthet néhány emberben, mondja Dr. Park.

Egy 2005-ös vizsgálatban a krónikus székrekedés vagy az irritábilis bél szindrómában szenvedők nagyobb valószínűséggel voltak, mint azok, akik ilyen problémák nélkül azt mondták, hogy a csokoládé okozta székrekedést (mint a banán és a fekete tea).

Távolítsuk el vagy vágjuk vissza a csokoládét, ha úgy gondolja, hogy ez okozhatja a székrekedés.

A vitaminok általában nem okoznak székrekedést, de bizonyos összetevők, például a kalcium és a vas, problémát jelenthetnek.

“Megmondanám egy betegnek, hogy hagyja abba a vas (vagy kalcium) bevételét, hacsak nem igazán szükséges, és ha szükséges, székletlágyítót helyeznék el, hogy ellensúlyozzák ezt” – mondja Dr. Ginsburg, aki szóvivő az Amerikai Gasztroenterológiai Egyesület számára.

Lazító túlzott használat

Néhány hashajtók a bélműködés stimulálásával dolgoznak. Az ilyen serkentő hashajtókat csak az utasítás szerint kell bevenni.

Ha hosszabb ideig használják, a serkentő hashajtó szerek függőséghez vezethetnek, ami azt jelenti, hogy a tested egyszerűen nem fog megfelelően működni.

Stimuláns hashajtók közé tartoznak a Dulcolax, Ex-Lax, Senna és mások.

Ne szedjen semmilyen gyógyszert, beleértve a hashártyákat is, hosszabb ideig, mint amit a termék címkéje vagy orvosa utasít.

Túl sok tejtermék

A sajtban és más alacsony zsírtartalmú / magas zsírtartalmú ételekben, például tojásban és húsban lévő étrend lelassíthatja az emésztést. A nyilvánvaló megoldás? Vágja le az ilyen ételek fogyasztását, és növelje a szálbevitel napi 20-35 grammját.

“Ha sajtokat, vörös húsokat és tojásokat fogsz, keverd össze néhány salátát vagy más ételeket, amelyek szálak vannak” – javasolja Dr. Park. És kerülje a gyors ételeket és a feldolgozott élelmiszereket, amelyek általában gyengén szálasak.

antidepresszánsok

A székrekedés kapcsolható szelektív szerotonin újrafelvétel-gátló (SSRI) antidepresszánsokhoz, mint például a Prozac (fluoxetin).

A székrekedés azonban inkább problémát jelent az idősebb triciklikus antidepresszánsokkal, mint például az Elavil (amitriptilinnel), mondja Dr. Park. Bár ezeknek a gyógyszereknek ez a hatása, mégsem egyértelmű.

Ha antidepresszánsokat szed, és ez a mellékhatás, gondolj egy szelíd székletlágyítóra.

Depresszió

Ironikus módon, az a feltétel, hogy az antidepresszánsokat a depresszió kezelésére szánják, szintén székrekedést okozhat.

A hipotireózishoz hasonlóan a depresszió általános lassulást okoz a szervezet normális folyamataiban, amelyek szintén befolyásolhatják a bélsarat.

Az irritábilis bél szindrómában szenvedő emberek, amelyek szorosan kapcsolódhatnak a depresszióhoz, szintén székrekedésre hajlamosak, mondja Dr. Park.

Az antacidok nagyszerűek a gyomorégés elleni küzdelemhez, de egyesek székrekedést okozhatnak, különösen azok, amelyek kalciumot vagy alumíniumot tartalmaznak, mondja Dr. Park.

Szerencsére a gyógyszertár folyosók tele vannak lehetőségekkel, ezért ha egy gyógyszer probléma, próbálhat meg valami mást.

Azt is csökkentheti a gyomorégés kockázatát, ha nem ázza az ételt. És kevesebb zsíros étel és több rost fogyasztása segít megelőzni mindkét problémát.

Vérnyomás és allergiás gyógyszerek

A székrekedés bizonyos magas vérnyomás, például kalciumcsatorna-blokkolók és diuretikumok kezelésére használt egyes gyógyszerek mellékhatásai lehetnek.

A diuretikumok például csökkentik a vérnyomást a vizelet kibocsátásának növelésével, ami a rendszerből vizet öblít ki. Azonban vízre van szükség ahhoz, hogy a székletet puha formában lehessen kivenni a testből.

Az allergiás tünetek kezelésére használt antihisztaminok is problémát jelenthetnek.

Gyulladásos bélbetegség

A gyulladásos bélbetegség (IBD) két krónikus állapotot tartalmaz: Crohn-betegség és fekélyes vastagbélgyulladás. Mindkettő görcsöt, súlycsökkenést, véres székletet és más egészségügyi problémákat okozhat.

A krónikus hasmenés mindkettő általános tünete. Azonban a székrekedés is probléma lehet.

A fekélyes vastagbélgyulladásban a székrekedés a végbél és a Crohn-betegség gyulladásának jele lehet, ami a vékonybél elzáródásának jele lehet. Azonban ha önmagában székrekedés van, más tünetek nélkül, valószínűleg nem az IBD okozza.

Szülés

A székrekedés gyakori a terhesség alatt, de a szülés maga is problémát jelenthet, esetleg a lassú hasi izmok, vagy talán fájdalomcsillapítók vagy érzéstelenítők alkalmazása a szállítás során.

Továbbá “lehet, hogy valami perineális fájdalom van a szülés után, ezért a kellemetlenséget okozó félelem fontos tényező lehet a székrekedésben” – mondja Dr. Park.

Noha a szülés során tapasztalt sérülések néha idegkárosodást okozhatnak, ami székrekedéshez vezet, ez kevésbé gyakori.

Cukorbetegség és neurológiai állapotok

A cukorbetegség idegkárosodást okozhat, amely befolyásolhatja az embernek az étel megemésztésére való képességét, mondja Dr. Park.

A legtöbb cukorbetegségben szenvedő ember tudja, hogy rendelkeznek vele. Mégis, ésszerű, hogy vércukorszint-vizsgálatot végezzen, aki rendszeresen székrekedett, mondja Dr. Ginsburg.

A neurológiai állapotok, mint a sclerosis multiplex vagy Parkinson-kór, székrekedést okozhatnak. Általában azonban “ez egy másik tünettel jár, mint például a vizelés, kettős látás vagy járási probléma” – mondja Dr. Ginsburg.

A súlyos székrekedés okai

Súlyos székrekedés: okok és típusok

A súlyos székrekedés tágabb kategóriáinak okai: Tekintse át a kóros állapotok általánosabb kategóriáira vonatkozó oksági információkat:

  • Székrekedés
  • A belek körülményei
  • Hasi körülmények
  • Emésztési körülmények
  • több típus. »

Súlyos székrekedés tünetként:

Súlyos székrekedéssel járó gyógyszerek vagy anyagok:

A következő gyógyszerek, gyógyszerek, anyagok vagy toxinok a Súlyos székrekedés mint tünet egyik lehetséges oka. Ez a lista nem teljes, és más gyógyszerek vagy anyagok okozhatnak tüneteket. Mindig tanácsot adjon kezelőorvosának az Ön által használt gyógyszerekre vagy kezelésekre, beleértve az orvosi rendelvényre, a gyógyszertárakra, az étrend-kiegészítőkre, a gyógynövényes vagy alternatív kezelésekre.

  • dexklőr
  • klórfeniramin
  • Piriton
  • Demazin Hot Lemon
  • Polaramin Infant Compound
  • több gyógyszer. »

A súlyos székrekedést okozó kábítószer-kölcsönhatások:

Kombináció esetén bizonyos gyógyszerek, gyógyszerek, anyagok vagy toxinok reakcióba léphetnek, ami súlyos székrekedést okozhat tünetként.

Az alábbi lista hiányos, és számos más gyógyszer vagy anyag okozhatja a tüneteit. Mindig tanácsot adjon kezelőorvosának az Ön által használt gyógyszerekre vagy kezelésekre, beleértve az orvosi rendelvényre, a gyógyszertárakra, az étrend-kiegészítőkre, a gyógynövényes vagy alternatív kezelésekre.

  • Dicyclomine és narkotikus fájdalomcsillapító kölcsönhatás
  • Bemote és narkotikus fájdalomcsillapító kölcsönhatás
  • Bentil és narkotikus fájdalomcsillapító kölcsönhatás
  • Byclomine és narkotikus fájdalomcsillapító kölcsönhatás
  • Di-Spaz és narkotikus fájdalomcsillapító kölcsönhatás
  • több interakciót. »

Kapcsolódó információk a súlyos székrekedés okairól:

Mint minden orvosi körülményhez, sok ok-okozati tényező is lehet. A súlyos székrekedés okairól további releváns információk találhatók:

  • Olyan gyógyszerek, amelyek súlyos székrekedéshez vezethetnek
  • A súlyos székrekedés rejtett okai

Székrekedés

A krónikus székrekedés ritkán jelentkezik a székletürítéssel vagy a széklet lerakódásával, amely több hétig vagy tovább tart.

A székrekedés általában úgy jellemezhető, hogy hetente kevesebb mint három bélmozgás van.

Bár az alkalmi székrekedés nagyon gyakori, egyesek krónikus székrekedést tapasztalnak, amelyek zavarják a mindennapi feladataikra való képességüket. A krónikus székrekedés túlzott feszültséget okozhat a bélmozgás és egyéb tünetek és tünetek között.

A krónikus székrekedés kezelése részben a mögöttes okból függ. Bizonyos esetekben azonban soha nem találnak okot.

A krónikus székrekedés jelei és tünetei a következők:

  • Hetenként kevesebb mint három széklet
  • Lumpy vagy kemény széklet
  • A székletürítés
  • Úgy érzi, mintha a végbélben elzáródás lenne, ami megakadályozza a bélmozgásokat
  • Úgy érzi, mintha nem tudná teljesen üríteni a székletet a végbélből
  • Segítségre van szükséged a rectum ürítéséhez, például a kezed használatához, hogy megnyomja a hasát, és ujjával távolítsa el a székletet a végbélből

A székrekedés krónikusnak tekinthető, ha az elmúlt három hónapban két vagy több ilyen tünetet észlelt.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Beszéljen orvosával, ha megmagyarázatlan és tartós változásokat tapasztal a bél szokásaiban.

A székrekedés leggyakrabban akkor fordul elő, amikor a hulladék vagy a széklet túlságosan lassan mozog az emésztőrendszeren keresztül, vagy nem távolítható el hatékonyan a végbélből, ami a széklet keményebbé és szárazabbá válhat. A krónikus székrekedésnek számos lehetséges oka van.

Elzáródások a vastagbélben vagy a végbélben

A vastagbélben vagy a végbélben lévő blokkolások lelassíthatják vagy leállíthatják a székletmozgást. Az okok a következők:

  • Anális repedés
  • Bélelzáródás
  • Vastagbél rák
  • A vastagbél szűkítése (bél szűkület)
  • Egyéb hasi rák, amely a vastagbélben nyomja
  • Rektális rák
  • Rectum duzzanat a hüvely hátsó falán keresztül (rectocele)

Problémák vannak a vastagbél és a végbél körüli idegekkel

A neurológiai problémák hatással lehetnek az idegekre, amelyek a vastagbélben és a végbélben lévő izomokat okozzák, és a bél belsejében székletet mozgatnak. Az okok a következők:

  • Autonomikus neuropátia
  • Szklerózis multiplex
  • Parkinson kór
  • Gerincvelő sérülés
  • ütés

Nehézség az eliminációban érintett izmokkal

A bélmozgással járó kismedencei izmok problémái krónikus székrekedést okozhatnak. Ezek a problémák magukban foglalhatják:

  • Nem képes megnyugtatni a kismedencei izmokat, hogy lehetővé tegye a bélmozgást (anizmusz)
  • A kismedencei izmok nem koordinálják a relaxációt és a kontrakciót (dyssynergia)
  • Gyengült kismedencei izmok

A szervezet hormonjait befolyásoló állapotok

A hormonok segítenek egyensúlyozni a szervezetben folyadékokkal. A hormonok egyensúlyát felkavaró betegségek és állapotok székrekedéshez vezethetnek, beleértve:

  • Cukorbetegség
  • Hiperaktív mellékpajzsmirigy (hyperparathyreosis)
  • Terhesség
  • Underactive pajzsmirigy (hypothyreosis)

Kockázati tényezők

A krónikus székrekedés kockázatát növelő tényezők a következők:

  • Régebbi felnőttnek lenni
  • Nőnek lenni
  • Dehidratált
  • Egy alacsony rosttartalmú diétát eszik
  • Kevés vagy semmilyen fizikai aktivitás
  • Bizonyos gyógyszerek, beleértve a nyugtatókat, a kábítószereket, az antidepresszánsokat vagy a vérnyomást csökkentő gyógyszereket
  • Lelki egészségi állapot, például depresszió vagy étkezési zavar

szövődmények

A krónikus székrekedés szövődményei közé tartoznak a következők:

  • Duzzadt vénák az anusban (aranyér). A bélmozgás megfékezése duzzanatot okozhat a vénákban az orrában és körül.
  • Törött bőr az anusban (anális repedés). A nagy vagy kemény széklet kis pergéseket okozhat az anusban.
  • Nem kizárt széklet (székleteltérés). A krónikus székrekedés az edzett széklet felhalmozódását okozhatja, amely a belekben tapad.
  • Az anusból kitüremkedő bél (rektális prolapsus). A bélmozgás megfékezése miatt a végbél kis része nyúlik ki és nyúlik ki az anusból.

Megelőzés

A következők segíthetnek elkerülni a krónikus székrekedés kialakulását.

  • Rengeteg magas rosttartalmú ételeket tartalmazzon az étrendben, beleértve a babot, a zöldségeket, a gyümölcsöket, az egész gabonamagot és a korpát.
  • Kevesebb ételeket fogyasszon alacsony mennyiségű rostanyaggal, mint például feldolgozott élelmiszerek, valamint tej és húskészítmények.
  • Igyál sok folyadékot.
  • Maradjon a lehető legaktívabbnak és próbálja meg rendszeresen gyakorolni.
  • Próbálja meg kezelni a stresszt.
  • Ne hagyja figyelmen kívül a késztetést a széklet átadására.
  • Próbáljon meg rendszeres ütemtervet létrehozni a bélmozgásokhoz, különösen étkezés után.
  • Győződjön meg róla, hogy a gyermekek, akik elkezdenek enni szilárd ételeket, rengeteg rostot kapnak a diétájukban

Az általános fizikális vizsga és a digitális rektális vizsga mellett az orvosok a következő vizsgálatokat és eljárásokat alkalmazzák a krónikus székrekedés diagnosztizálására, és megpróbálják megtalálni az okot:

  • Vérvétel. Orvosa olyan szisztémás állapotot keres, mint az alacsony pajzsmirigy (hipotireózis).
  • A végbél és az alsó, illetve a sigmoid, vastagbél (sigmoidoszkópia) vizsgálata. Ebben az eljárásban az orvos egy megvilágított, rugalmas csövet helyez el az anusba, hogy megvizsgálja a végbél és a vastagbél alsó részét.
  • A végbél és a teljes vastagbél (kolonoszkópia) vizsgálata. Ez a diagnosztikai eljárás lehetővé teszi az orvos számára, hogy egy rugalmas, kamerával felszerelt csővel vizsgálja meg az egész vastagbélt.
  • Anális sphincter izomfunkció értékelése (anorectalis manometry). Ebben az eljárásban az orvos egy keskeny, rugalmas csövet helyez el az anusba és a végbélbe, majd felfúj egy kis ballont a cső csúcsán. A készüléket ezután visszahúzza a sphincter izomba. Ez az eljárás lehetővé teszi az orvos számára, hogy mérje az izmok összehangolását, amelyet a bél belégzéséhez használ.
  • A végbélnyálka izomsebesség értékelése (ballonkiemulási teszt). Az anorectalis manometry-t gyakran használják, ez a teszt méri azt az időtartamot, ameddig egy vízzel megtöltött és a végbélbe helyezett léggömböt ki kell húzni.

Annak értékelése, hogy az élelmiszer hogyan halad át a vastagbélen (vastagbélgyulladás tranzit vizsgálata). Ebben az eljárásban egy kapszulát lenyelhet, amely egy radiopakk marker vagy egy vezeték nélküli felvevő eszköz. A kapszula előrehaladása a vastagbélén keresztül több napon keresztül rögzül, és röntgensugarakon látható.

Bizonyos esetekben lehet rádióhullámmal aktivált ételeket fogyasztani, és egy különleges kamera rögzíti az előrehaladását (szcintigráfia). Kezelőorvosa az intesztinális izomfunkció jeleit és az étel táplálékát a vastagbélben végzi.

  • A végbél röntgensugara a kiszökés során (kioldódás). Ez alatt az eljárás során a kezelőorvos belekeríti a báriumból készült puha pasztát a végbélbe. Ezután átadja a bárium paszta székletét. A bárium megjelenik a röntgensugarakon, és előfordulhat prolapsus vagy problémák az izomfunkció és az izmok összehangolásával.
  • MRI-defektálás. Ezen eljárás során, mint a bárium-defektálásnál, az orvos kontrasztgélt helyez a végbélbe. Ezután átadja a gélt. Az MRI-szkenner képes megjeleníteni és felmérni a székletürítés működését. Ez a vizsgálat is képes diagnosztizálni olyan problémákat, amelyek székrekedéshez vezethetnek, mint például a rectocele vagy a rectalis prolapsus.
  • A krónikus székrekedés kezelése rendszerint étrend- és életmódbeli változásokkal kezdődik, amelyek arra szolgálnak, hogy növeljék a széklet átmenő sebességét a belekben. Ha ezek a változások nem segítenek, orvosa javasolhat gyógyszert vagy műtétet.

    A táplálkozás és az életmód változása

    Orvosa az alábbi változtatásokat javasolhatja a székrekedés enyhítésére:

    Növelje a szálbevitelt. Szálasanyag hozzáadása a táplálékhoz növeli a széklet súlyát, és gyorsítja az átjutást a belekben. Lassan kezdjen enni több friss gyümölcsöt és zöldséget minden nap. Válasszon teljes kiőrlésű kenyeret és gabonaféléket.

    Orvosa ajánlhat bizonyos mennyiségű gramm rostot, hogy naponta fogyasztsa. Általánosságban 14 gramm rostot célozz meg a napi étrend 1000 kalóriájára.

    Az elfogyasztott rost mennyiségének hirtelen növekedése ingerlést és gázt okozhat, ezért lassan induljon el, és néhány hétig végigjárja a célját.

  • Gyakorolja a hét legtöbb napját. A fizikai aktivitás növeli az izomaktivitást a belekben. Próbálja meg a hét legtöbb napján a gyakorlatban részt venni. Ha még nem mûködik, beszélje meg orvosával arról, hogy elég egészséges-e egy edzésprogram elindításához.
  • Ne hagyja figyelmen kívül a vágyat, hogy bélmozgás legyen. Vedd el a napot a fürdőszobában, és hagyd magadnak elég időt ahhoz, hogy a bélmozgás zavartalanul és érzés nélkül rohanjon.
  • Számos lazítószer létezik. Mindegyik valamivel másképp működik, hogy megkönnyítse a bélmozgást. A pultnál a következő áll rendelkezésre:

    • Fiber kiegészítők. A szálas kiegészítők nagy mennyiséget adnak a székletnek. Ezek közé tartozik a psyllium (Metamucil, Konsyl), a kalcium-polikarbofil (FiberCon) és a metil-cellulózrost (Citrucel).
    • Stimulánsok. Stimulánsok, köztük Correctol, bisacodyl (Ducodyl), Dulcolax és senna-sennosides orális (Senokot) okozzák a belek szerződést.
    • Osmotics. Az ozmotikus hashajtók segítenek a folyadékoknak a vastagbélben történő mozgatásában. A példák közé tartoznak az orális magnézium-hidroxid (Phillips Milnes of Magnesia), magnézium-citrát, laktulóz (Kristalose), polietilénglikol (Miralax). Ezenkívül a polietilénglikol (PEG) (Golytely, Nulytely) receptre kapható.
    • Kenőanyagok. A kenőanyagok, mint például az ásványi olaj, lehetővé teszik a szék számára, hogy könnyebben mozogjon a vastagbélén.
    • Széklet lágyítók. A széklet lágyítói, mint például a docusát-nátrium (Colace) és a docusát-kalcium (Surfak) nedvesítik a székletet a vékonybél belsejéből.
    • Enemák és kúpok. A nátrium-foszfát (flotta), a szappan vagy a csapvíz beoltások hasznosak lehetnek a széklet lágyításához és a bélmozgáshoz. A glicerin vagy biszakodil kúpok is lágyíthatják a székletet.

    Egyéb gyógyszerek

    Ha az over-the-counter gyógyszerek nem segítenek a krónikus székrekedésben, orvosa javasolhat vényköteles gyógyszereket, különösen ha ingerlékeny bél szindrómával rendelkezik.

    • Olyan gyógyszerek, amelyek vizet vonnak be a belekben. Számos vényköteles gyógyszer áll rendelkezésre a krónikus székrekedés kezelésére. A Lubiprostone (Amitiza) és a linaklotid (Linzess) a vékonybél belsejébe húzódnak, és felgyorsítják a széklet mozgását.
    • Egyéb gyógyszerek. A misoprostol (Cytotec), a colchicine / probenecid (Col-Probenecid) és a onabotulinumtoxin A (más néven botulinum toxin A vagy Botox) mind különböző módon működnek, és fel lehet használni a krónikus székrekedés kezelésére.

    A kismedencei izmok oktatása

    A Biofeedback képzés magában foglalja azt a terapeutát, aki olyan eszközökkel dolgozik, amelyek segítenek a páciens megnyugtatásában és az izmok izmainak megerőltetésében. A medencefenék izomzatának pihentetése a megfelelő időben a kiszökítés során könnyebbé teheti a székletet.

    A biofeedback-session során az izomfeszültség mérésére szolgáló speciális csövet (katétert) helyezünk be a végbélbe. A terapeuta végigvezeti a gyakorlatokat, hogy váltakozva lazítsa és szorítsa a kismedencei izmokat. A gép megméri az izomfeszültségeit, és hangokat vagy fényeket használ, hogy segítsen megérteni, mikor lazította az izmokat.

    A műtét lehet opció, ha más kezeléseket kipróbált, és a krónikus székrekedést blokád, rectocele, anal fissure vagy szűkület okozta.

    Olyan emberek számára, akik sikertelenül kezeltek más kezeléseket, és akik a vastagbélen keresztül székletet abnormálisan lassan mozgatnak, a kettőspont egy részének műtéti eltávolítása lehet opció. Ritkán szükséges a teljes vastagbél eltávolítása.

    Életmód és otthoni jogorvoslatok

    Növelje a szálbevitelt. Szálasanyag hozzáadása a táplálékhoz növeli a széklet súlyát, és gyorsítja az átjutást a belekben. Lassan kezdjen enni több friss gyümölcsöt és zöldséget minden nap. Válasszon teljes kiőrlésű kenyeret és gabonaféléket.

    Orvosa ajánlhat bizonyos mennyiségű gramm rostot, hogy naponta fogyasztsa. Általánosságban 14 gramm rostot célozz meg a napi étrend 1000 kalóriájára.

    Az elfogyasztott rost mennyiségének hirtelen növekedése ingerlést és gázt okozhat, ezért lassan induljon el, és néhány hétig végigjárja a célját.

  • Gyakorolja a hét legtöbb napját. A fizikai aktivitás növeli az izomaktivitást a belekben. Próbálja meg a hét legtöbb napján a gyakorlatban részt venni. Ha még nem mûködik, beszélje meg orvosával arról, hogy elég egészséges-e egy edzésprogram elindításához.
  • Ne hagyja figyelmen kívül a vágyat, hogy bélmozgás legyen. Vedd el a napot a fürdőszobában, és hagyd magadnak elég időt ahhoz, hogy a bélmozgás zavartalanul és érzés nélkül rohanjon.
  • Alternatív gyógyászat

    Sok ember alternatív és kiegészítő gyógyszert alkalmaz a székrekedés kezelésére, de ezek a megközelítések nem alaposan tanulmányozottak. Hasznos lehet probiotikum, például bifidobacterium vagy lactobacillus használata, de több tanulmányra van szükség. Hasznos lehet a fruktooligoszacharid, sokféle gyümölcsben és zöldségben természetes módon előforduló cukor. A kutatók jelenleg értékelik az akupunktúra hasznosságát.

    Felkészülés a találkozóra

    Előfordulhat, hogy először orvosi ellátást kér a székrekedés orvosától vagy háziorvosától. Az emésztőrendszeri szakembereknél (gasztroenterológus) fordulhatnak orvoshoz, ha orvosa fejfájást szenved.

    Mivel a kinevezések rövidek lehetnek, és mivel gyakran sok információ áll rendelkezésre, jó ötlet, hogy jól felkészült legyen. Íme néhány információ, amely segít készíteni, és mit várhat el orvosától.

    Amit megtehetsz

    • Legyen tudatában a kinevezés előtti korlátozásoknak. Abban az időpontban, amikor kinevez, feltétlenül kérdezze meg, hogy van-e valami, amire szükséged van előre, mint például a táplálkozás korlátozása vagy bizonyos magas rosttartalmú ételek fogyasztása a diagnosztikai tesztelésre való felkészüléshez.
    • Írja le a tapasztalt tüneteket.
    • Írja le a legfontosabb személyes adatokat, beleértve az esetleges súlyos stresszeket vagy a legutóbbi életmódbeli változásokat, például az utazást vagy a terhességet.
    • Készítsen egy listát az összes gyógyszerről, vitaminokat, kiegészítőket vagy gyógynövényeket.
    • Vigyél egy családtagot vagy barátodat. Néha nehéz emlékezni minden olyan információra, amelyet Önnek adott időpontban. Valaki, aki kíséri Önt, emlékezhet valamire, amit elfelejtett vagy elfelejtett.
    • Írja le a kérdéseket forduljon orvosához.

    A székrekedés miatt kérdezze meg orvosát:

    • Mi a tüneteim legvalószínűbb oka?
    • Milyen tesztekre van szükségem, és hogyan kell felkészülnem rájuk?
    • Veszélyben vannak ehhez a betegséghez kapcsolódó szövődmények?
    • Milyen kezelést javasol?
    • Ha az első kezelés nem működik, akkor mit fog ajánlani legközelebb?
    • Vannak-e étkezési korlátozások, amelyeket követnem kell?
    • Egyéb egészségügyi problémáim vannak. Hogyan kezelhetem ezeket a székrekedéssel együtt?

    Amellett, hogy kérdéseit felkészítette arra, hogy kérdezze meg kezelőorvosát, ne habozzon kérdéseket feltenni a találkozó során.

    Mit várhat el orvosától?

    Orvosa valószínűleg több kérdést tesz fel Önnek. Ha készen áll a válaszadásra, több időt vehet igénybe további kérdéseket. Orvosa kérheti:

    • Mikor kezdtél szedni a székrekedés tüneteit?
    • Tünetei folyamatosak vagy alkalmiak voltak?
    • Mennyire súlyosak a tünetei?
    • Mi van, ha úgy tűnik, javítja a tüneteit?
    • Mi van, ha úgy tűnik, hogy rosszabbodik a tüneteid?
    • Tünetei közé tartozik a hasi fájdalom?
    • Tünetei közé tartozik a hányás?
    • Nemrég fogyott anélkül, hogy kipróbálnád?
    • Hány étkezés egy napot eszel?
    • Mennyi folyadékot, beleértve a vizet is, egy napot iszik?
    • Vér látszott-e a székével, a WC-vízben vagy a toalettpapírban kevert székletürítéssel?
    • Feküdt a bélmozgásoddal?
    • Van családi kórtörténetében emésztési problémák vagy vastagbélrák?
    • Bármilyen más egészségügyi állapotot diagnosztizáltak?
    • Indított-e új gyógyszereket, vagy nemrégiben megváltoztatta a jelenlegi gyógyszereinek adagját?

    © 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek

    Címkék: , ,

    Kommentek


    Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

    | Regisztráció


    Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!