Prosztata-specifikus antigén (PSA) teszt
Ezen az oldalon
Mi a PSA teszt?
A PSA teszt ajánlott a prosztatarák szűrésére?
Mi a normál PSA teszt eredménye?
Mi van akkor, ha a szűrővizsgálat emelkedett PSA-szintet mutat?
Milyen jellegűek a prosztatarák-szűrés PSA-tesztjének korlátozásai és potenciális ártalmai?
Milyen kutatásokat végeztek a prosztatarák szűrésére?
Hogyan alkalmazzák a PSA-tesztet férfiaknál, akiket prosztatarák kezelésére alkalmaztak?
Mit jelent a PSA szint emelkedése a prosztatarákkal kezelt ember esetében?
Hogyan keresik a kutatók a PSA teszt javítását?
Mi a PSA teszt?
A prosztata-specifikus antigén, vagy a PSA a fehérje, amelyet a prosztata normális, valamint malignus sejtjei termelnek. A PSA teszt a PSA szintjét méri az ember vérében. Ehhez a vizsgálathoz vérmintát küldünk laboratóriumba elemzés céljából. Az eredményeket általában PSA nanogrammként jelentik a milliliter (ng / ml) vérben.
A PSA vérszintje gyakran emelkedett prosztatarákban szenvedő férfiaknál, és a PSA-tesztet eredetileg az FDA 1986-ban hagyta jóvá, hogy nyomon kövesse a prosztatarák progresszióját azokban a férfiakban, akiket már diagnosztizáltak a betegséggel. 1994-ben az FDA jóváhagyta a PSA teszt használatát digitális rektális vizsgával (DRE) együtt, hogy tesztelhesse a tünetmentes embereket a prosztatarákra. Azok a férfiak, akik a prosztata tüneteit mesélik el, gyakran PSA tesztelésen mennek keresztül (DRE mellett), hogy segítsenek az orvosoknak meghatározni a probléma jellegét.
A prosztatarák mellett számos jóindulatú (nem rákos) állapot is okozhatja az ember PSA szintjének emelkedését. A leggyakrabban előforduló jóindulatú prosztata állapotok, amelyek a PSA szint emelkedését okozzák, a prosztatagyulladás (prosztata gyulladása) és a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) (a prosztata megnagyobbodása). Nincs bizonyíték arra, hogy a prosztatagyulladás vagy a BPH prosztatarákhoz vezet, de lehetséges, hogy az embernek mindegyikének vagy mindkettőjének megvannak a maga körül, és prosztatarákot is kifejleszthetnek.
A PSA teszt ajánlott a prosztatarák szűrésére?
2008 végéig egyes orvosok és szakmai szervezetek évente 50 éves korukban ösztönözték az emberek PSA-szűrését. Egyes szervezetek azt javasolják, hogy a prosztatarákban nagyobb kockázatot jelentő férfiak, köztük az afroamerikai férfiak és férfiak, akiknek apja vagy testvére prosztatarákot 40 vagy 45 évesen. Ugyanakkor, mivel többet megtudtak a prosztatarák szűrésének előnyeiről és ártalmakról, számos szervezet elkezdett óvatosodni a rutin populáció szűrés ellen. A legtöbb szervezet azt ajánlja, hogy azok a férfiak, akik a PSA szűrést fontolgatják, először megbeszélik az orvosokkal a kockázatokat és az előnyöket.
Jelenleg a Medicare biztosítja az éves PSA-tesztet minden Medicare-feljogosított férfi 50 éves és idősebb korosztály számára. Számos magánbiztosító fedezi a PSA szűrést is.
Mi a normál PSA teszt eredménye?
Nincs specifikus normális vagy abnormális PSA szint a vérben, és a szintek idővel változhatnak ugyanabban az emberben. A múltban a legtöbb orvos PSA-szintet ért el 4,0 ng / ml-rel és alacsonyabb volt a normálisnál. Ezért, ha egy férfi PSA-szintje 4,0 ng / ml fölött van, az orvosok gyakran javasolnak prosztata biopsziát annak megállapítására, hogy prosztatarák jelen volt-e.
Azonban újabb vizsgálatok kimutatták, hogy néhány, 4,0 ng / ml alatti PSA-szinttel rendelkező férfiúnak prosztatarákja van, és hogy sok magasabbrendű férfi nem rendelkezik prosztatarákkal (1). Emellett különböző tényezők okozhatnak az ember PSA szintjének ingadozását. Például a férfi PSA szintje gyakran emelkedik, ha prosztata vagy húgyúti fertőzés van. A prosztata biopszia és a prosztata sebészet szintén növeli a PSA szintjét. Ezzel szemben néhány olyan gyógyszer – köztük a finaszterid és a dutaszterid, amelyeket a BPH kezelésére használnak – csökkentik az ember PSA szintjét. A PSA szint némileg eltérhet a vizsgáló laboratóriumokban is.
Egy másik bonyolító tényező az, hogy a PSA-szintek normál tartományának megállapítására irányuló tanulmányokat elsősorban fehérek populációiban végezték. Bár a szakértői vélemények változatosak, nincs egyértelmű egyetértés az optimális PSA küszöb tekintetében a prosztata biopsziájának ajánlására bármely faji vagy etnikai csoportban.
Általában azonban, minél magasabb a férfi PSA szintje, annál valószínűbb, hogy prosztatarák van. Ráadásul a férfiak PSA szintjének folyamatos emelkedése az idő múlásával szintén a prosztatarák jele lehet.
Mi van akkor, ha a szűrővizsgálat emelkedett PSA-szintet mutat?
Ha az ember, akinek nincs prosztatarák tünete, úgy dönt, hogy prosztatarák-szűrést végez, és megállapítja, hogy emelkedett PSA-szint van, akkor az orvos javasolhat egy másik PSA-tesztet az eredeti felfedezés megerősítésére. Ha a PSA szintje még mindig magas, az orvos javasolhatja, hogy rendszeres időközönként folytassa a PSA-teszteket és a DRE-eket, hogy megnézze az időbeli változásokat.
Ha az ember PSA szintje tovább emelkedik, vagy ha egy DRE során észlel egy gyanús csomót, az orvos javasolhat további vizsgálatokat a probléma jellegének meghatározásához. Ajánlott vizeletvizsgálat a húgyúti fertőzés ellenőrzésére. Az orvos javasolhatja képalkotó vizsgálatokat is, például transzrektális ultrahangot, röntgenfelvételt vagy cisztoszopóliát.
Ha prosztata rák gyanúja merül fel, az orvos javasolja a prosztata biopsziát. Ezen eljárás során a prosztata szöveteinek több mintáját gyűjtik be üreges tűk behelyezésével a prosztatába, majd kivonják őket. Leggyakrabban a tűk a végbél falán keresztül vannak beillesztve (transzrectalis biopszia). A patológus ezután megvizsgálja az összegyűjtött szövetet mikroszkóp alatt. Az orvos ultrahangot használhat a prosztata megtekintésére a biopszia alatt, de az ultrahang nem használható egyedül a prosztatarák diagnosztizálására.
Milyen jellegűek a prosztatarák-szűrés PSA-tesztjének korlátozásai és potenciális ártalmai?
A prosztatarák korai felismerése nem csökkentheti a prosztatarákból való halálozás esélyét. A szűrés során a PSA teszt segíthet olyan kis daganatok kimutatásában, amelyek nem okoznak tüneteket. A kis daganat megtalálása azonban nem feltétlenül csökkenti az embernek a prosztatarákból való halálozás esélyét. A PSA tesztelésen keresztül tapasztalt sok daganat olyan lassan növekszik, hogy valószínűleg nem fenyegeti az ember életét. A nem életveszélyes daganatok felderítését “túldiagnosztiknak” nevezik, és ezeket a tumorokat kezelik “túlkezelésnek”.
Az ovális kezelés szükségtelenül teszi ki a férfiakat a korai prosztatarák kezelésének lehetséges szövődményeihez és káros mellékhatásaihoz, beleértve a műtétet és a sugárkezelést. Ezeknek a kezeléseknek a mellékhatásai közé tartozik a vizelet inkontinencia (a vizeletáramlás képtelensége), a bélműködés problémái, merevedési zavar (erekcióvesztés, vagy a szexuális viszonylatban nem megfelelő erekció) és a fertőzés.
Ráadásul a korai rákkutatás nem segíthet olyan emberben, akinek gyorsan növekvő vagy agresszív daganata van, amely feltehetően elterjedt a test más részein.
A PSA-teszt hamis-pozitív vagy hamis-negatív eredményeket adhat. A hamis pozitív eredmény akkor következik be, ha az ember PSA-szintje emelkedik, de nincs jelen a rák. A hamis pozitív teszt eredménye szorongást okozhat egy ember és családja számára, és további orvosi eljárásokhoz, például prosztata biopsziához vezethet, ami káros lehet. A biopsziák lehetséges mellékhatásai közé tartozik a súlyos fertőzések, fájdalom és vérzés.
A legtöbb PSA-szintû férfi kiderül, hogy nem rendelkezik prosztatarákkal; csak azoknak a férfiaknak a mintegy 25% -a, akiknek a prosztata biopsziája emelkedett PSA-szint miatt tulajdonképpen prosztatarákot észlel, ha biopszia történik (2).
A hamis negatív eredmény akkor következik be, ha az ember PSA szintje alacsony, annak ellenére, hogy valójában prosztatarák van. A hamis negatív eredmények azt jelenthetik, hogy az ember, a családja és orvosa hamis bizonyosságot ad arra, hogy nem rendelkezik rákkal, ha ténylegesen rákot igényel, amely kezelést igényel.
Milyen kutatásokat végeztek a prosztatarák szűrésére?
Több randomizált próba-rákszűréses kísérletet végeztek. Az egyik legnagyobb a Prostate, Lung, Colorectal és Ovarium (PLCO) Cancer Screening Trial, amelyet az NCI végzett annak eldöntésére, hogy bizonyos szűrővizsgálatok segíthetnek-e csökkenteni a több közös rákban elszenvedett halálesetek számát. A vizsgálat prosztata részében a PSA-tesztet és a DRE-t értékelték annak a képességét illetően, hogy csökkenti az ember esélyét a prosztatarák elpusztítására.
A PLCO kutatói azt találták, hogy az éves prosztatarák-szűrésen átesett férfiaknál nagyobb volt a prosztatarák előfordulása, mint a férfiak a kontrollcsoportban, de ugyanolyan mértékű halálozási arányt (3). Összességében az eredmények arra utalnak, hogy sok embert prosztata-daganatos megbetegedésben kezeltek, melyeket életük során nem észleltek szűrés nélkül. Következésképpen ezeket a férfiakat szükségtelenül ki volt téve a kezelés potenciális ártalmainak.
A prosztatarák vizsgálatának európai randomizált vizsgálata (ERSPC) egy második nagy vizsgálatot hasonlított össze a prosztatarákos halálozással a férfiak között, akik véletlenszerűen PSA-alapú szűréshez vagy szűréshez kapcsolódtak. Mint a PLCO-nál, az ERSPC-ben szenvedő férfiak, akiket prosztatarák szűrésére szántak, nagyobb volt a betegség előfordulási gyakorisága, mint a kontroll férfiaké. A PLCO-val ellentétben azonban a szûrõdött férfiak aránya kisebb volt a prosztatarákból (4, 5).
Egy nemrégiben megjelent tanulmány a PLCO-ból származó adatokat elemezte bonyolult statisztikai modell alkalmazásával, hogy figyelembe vegye azt a tényt, hogy a kontrollcsoporthoz rendelt PLCO vizsgálatban résztvevő férfiak mégis átesettek a PSA szűrésen. Ez az elemzés arra enged következtetni, hogy a PLCO- és ERSPC-vizsgálatok előnyei hasonlóak voltak, és mindkét kísérlet összhangban állt a prosztatarák rákos megbetegedéseinek csökkentésével a prosztatarák szűrésével összefüggésben (6). Az ilyen statisztikai modellezési tanulmányok fontos korlátokat tartalmaznak, és nem támaszkodnak olyan feltevésekre, amelyek eredményüket megkérdőjelezhetővé tehetik (vagy jobban alkalmasak a további tanulmányokra, mint a szűrési iránymutatások alapjául). Még ennél is fontosabb, hogy a modell nem tudta értékelni az előnyök egyensúlyát a szűrés által okozott ártalmak miatt.
Az Egyesült Államok Preventive Services Task Force elemezte az összes jelentett prosztatarák-szűrővizsgálat adatait, elsősorban a PLCO- és ERSPC-vizsgálatokból, és becslése szerint minden 1000, 55-69 év közötti férfi esetében, akiket minden 1-4 évben 10 15 évig (7):
- A prosztatarákról körülbelül 1 halál kerülne
- 120 embernek van egy hamis pozitív teszt eredménye, amely biopsziához vezet, és egyes férfiak, akik biopsziát kapnak, legalább mérsékelten kellemetlen tüneteket tapasztalnak a biopsziáról
- 100 embert diagnosztizáltak prosztatarákkal. Ezek közül 80-at kezelni (vagy azonnal vagy egy aktív megfigyelés után) műtéttel vagy sugárzással. E férfiak közül legalább 60-nak komoly szövődménye lehet a kezelésből, például merevedési zavar és / vagy vizelet-inkontinencia.
Hogyan alkalmazzák a PSA-tesztet férfiaknál, akiket prosztatarák kezelésére alkalmaztak?
A PSA-tesztet gyakran arra használják, hogy nyomon kövesse a prosztatarákban szenvedő betegeket, és meggyőződhet róla, hogy a rák előfordul-e (visszatér). Ha az ember PSA szintje emelkedni kezd a prosztatarák kezelés után, előfordulhat, hogy ez egy újbóli előfordulás. Az ilyen “biokémiai relapszus” jellemzően hónapokig vagy évekkel a prosztatarák újbóli előfordulásának más klinikai tünetei és tünetei előtt jelentkezik.
Azonban egy egyedülálló PSA-mérés egy olyan betegnél, aki a prosztatarákban előfordult, nem mindig jelenti azt, hogy a rák visszatér. A prosztatarákkal kezelt embernek magas fokú PSA-szintet kell megbeszélnie orvosával. Az orvos javasolhatja, hogy ismételje meg a PSA-tesztet vagy végezzen más vizsgálatokat, hogy ellenőrizze az ismétlődés bizonyítékát. Az orvos a PSA szintjének emelkedésének tendenciáját keresi az idő múlásával, nem pedig egyetlen emelt PSA szintre.
Mit jelent a PSA szint emelkedése a prosztatarákkal kezelt ember esetében?
Hogyan keresik a kutatók a PSA teszt javítását?
A tudósok megvizsgálják a PSA teszt javításának módjait, hogy az orvosok képesek legyenek jobban megkülönböztetni a rákos állapotokat a jóindulatú állapotoktól és a lassan növekvő rákoktól a gyorsan növekvő, potenciálisan halálos rákos megbetegedésekből. Senki nem bizonyította, hogy csökkenti a prosztatarákos halál kockázatát. A vizsgált módszerek közül néhány:
- Szabad versus teljes PSA. A PSA mennyiségét, amely szabad (nem kötődik más fehérjékhez), osztva a PSA (szabad plusz kötés) teljes mennyiségével, a szabad PSA arányának felel meg. Bizonyos bizonyítékok arra utalnak, hogy az alacsonyabb arányú szabad PSA társulhat agresszívabb rákkal.
- Az átmeneti zóna PSA sűrűsége. A PSA vérszintje elosztva a prosztata átmeneti zónájával. Az átmeneti zóna a prosztata belső része, amely körülveszi a húgycsövet. Néhány bizonyíték arra utal, hogy ez az intézkedés pontosabb lehet a prosztatarák kimutatására, mint a standard PSA-teszt.
- Kor szerinti specifikus PSA referencia tartományok. Mivel az ember PSA szintje az életkorral növekszik, azt javasolták, hogy az életkor-specifikus PSA referenciatartományok használata növelheti a PSA-vizsgálatok pontosságát. Az életkori specifikus referenciatartományokat azonban általában nem kedvelték, mivel ezek alkalmazása sok embernél késlelteti a prosztatarák kimutatását.
- PSA sebesség és PSA duplázási idő. A PSA sebesség az ember PSA szintjének változása az idő múlásával, ng / ml-ben kifejezve évente. A PSA megduplázási ideje az az idő, amely alatt az ember PSA szintje megduplázódik. Egyes bizonyítékok arra utalnak, hogy az ember PSA-szintjének emelkedése hasznos lehet annak megjóslásában, hogy van-e prosztatarák.
- Pro-PSA. A Pro-PSA a PSA különböző inaktív prekurzoraira utal. Van néhány bizonyíték arra, hogy a pro-PSA jobban összefügg a prosztatarákkal, mint a BPH-val. Egy nemrégiben jóváhagyott teszt egyesít egy Pro-PSA nevű pro-SAPA nevű formát a PSA és a szabad PSA mérésével. Az így létrejövő “prosztata-egészségügyi index” segítséget nyújthat egy 4 és 10 ng / ml PSA-szintű embernek, hogy eldönthesse, vajon biopsziának kell-e lennie.
- IsoPSA. A PSA különböző szerkezeti formákban (úgynevezett izoformák) létezik a vérben. Az IsoPSA teszt, amely a teljes PSA izoformák spektrumát méri, nem pedig a PSA koncentrációját a vérben, javíthatja a prosztatarákban szenvedő férfiak kiválasztását biopsziára (8).
- PSA és más fehérje biomarkerek kombinációjával. Vizsgálatokat végeznek a PSA vérben történő mérésével és a prosztatarákhoz kapcsolódó vérben vagy vizeletben előforduló egyéb biomarkerek mérésével, és megvizsgálják, hogy képesek-e megkülönböztetni a magas kockázatú betegségeket. Ezek a biomarkerek közé tartoznak a kallikreinhez kötődő peptidáz 2, a prosztatarák-antigén 3 (PCA3) és a TMPRSS2-ERG génfúzió.
Kiválasztott referenciák
Thompson IM, Pauler DK, Goodman PJ és mtsai. A prosztatarák előfordulása olyan férfiak körében, akik prosztata-specifikus antigén szintje 15 éves mediánkövetéssel jár. Rák 2017-re; 123 (4): 592-599.
Schröder FH, Hugosson J, Roobol MJ, et al. Prosztata rákos halálozás a 11 éves követés során. New England Journal of Medicine 2012-ben; 366 (11): 981-990.
Schröder FH, Hugosson J, Roobol MJ, et al. A szűrés és a prosztatarák elhullása: A prosztatarák szűrésének európai randomizált vizsgálata (ERSPC) 13 éves követési eredményei. Gerely 2014 384: 2027-2035.
Tsodikov A, Gulati R, Heijnsdijk EAM, et al. A prosztatarák rákos mortalitásának az ERSPC és PLCO vizsgálatokban való összehangolása. A belső orvosi jegyzetek 2017-re; 167 (7): 449-455.
Az Egyesült Államok Preventive Health Services Task Force. Prosztata rák szűrése ajánlások tervezete. 2017. Hozzáférés: 2017. április 24.
Klein EA, Chait A, Hafron JM et al. Az egypárti, szerkezetalapú IsoPSA vizsgálat bizonyítottan jobb diagnosztikai pontosságot mutatott minden prosztatarák és magas fokú prosztatarák kimutatására, összehasonlítva a teljes prosztata-specifikus antigén koncentráció-alapú vizsgálatával: egy előzetes jelentés. Európai Urológia 2017-re; S0302-2838 (17) 30236-1.
Mik a vérszint emelkedett PSA szintjének okai?
Gyors válasz
A vérvizsgálat emelkedett prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjének egyes egészségügyi okai lehetnek olyan állapotok, mint a prosztatagyulladás, a megnagyobbodott prosztata és a prosztatarák, a prosztata biopszia és a katétercső elhelyezése, állítja a National Institute of Health MedlinePlus. Azonban a férfiak életkorában a PSA-szintek is emelkednek, és ez szintén befolyásoló tényező lehet, amely a PSA-teszthez képest magasabb rendű eredményhez vezethet, jegyzi meg MedicineNet.
Tartsd meg a tanulás
Mi okozza a PSA szint emelkedését?
Mi okozza a magas PSA-szinteket a prosztatában?
Mit jelent a PSA teszt eredménye?
Teljes válasz
A prosztatagyulladás a prosztata fertőzése, míg a prosztata megnagyobbodását jóindulatú prosztata hiperpláziának is nevezik. Hasonlóképpen, a húgyúti fertőzés a PSA-szint emelkedéséhez vezethet. Ezek mind kezelhetőek.
A PSA vérvizsgálat szintén része lehet a prosztatarák szűrésének. A prosztata specifikus antigén a prosztata által termelt fehérje. A PSA-vérvizsgálat normál eredménye a 4,0 nm-nél kisebb milliliternél kisebb. Ha azonban a PSA teszt eredménye meghaladja a 4,0-et, de kevesebb mint 7,0 nanogrammot milliliterenként, az orvos kérheti a PSA-teszt eredményének ismétlését, mivel ezek a szintek gyakran ingadozhatnak, jegyzi meg a Cleveland Clinic.
Bár a PSA-vérvizsgálatok hasznosak lehetnek a prosztatarák szűrésére, a normálnál magasabb vizsgálati eredmény nem jelenti automatikusan azt, hogy az embernek prosztatarákja van, mivel más olyan betegségek is vannak, amelyek a PSA-szintek emelkedését is okozhatják. Emellett a normális PSA-eredetű férfiak prosztatarákot is hordozhatnak, állapítja meg MedicineNet. Ha egy embernek van prosztatarák, biopszia és egyéb tesztek szükségesek a megfelelő diagnózishoz.
8 A magas PSA-szintek nem rákos okai
A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata mirigy sejtjei által termelt fehérje. Az emelkedett szintek jelezhetik a prosztatarákot, de a PSA-szinteket más tényezők is befolyásolhatják, például a megnagyobbodott prosztata, a húgyúti fertőzés vagy a legutóbbi ejakuláció.
A PSA-szintek önmagukban nem jelzik a prosztata egészségét. Ehelyett kezelőorvosa más kockázati tényezők mellett – például az életkor, a digitális rektális vizsgaeredmények és a családtörténet mellett – megvizsgálja a PSA-szinteket. Olvassa el az olvasást, ha többet szeretne megtudni arról, hogy miért magas a PSA szintje.
A PSA szintje nőhet, ahogy idősebb lesz. Ez a normális emelkedés a jóindulatú, prosztata szövetek növekedésének tulajdonítható. Egyes férfiak is megtapasztják a prosztata megnagyobbodását, ahogyan koruk van, ami szintén növelheti a PSA-szinteket.
A BPH, más néven bővített prosztata, gyakori az idősebb férfiakban. A BPH növelheti a PSA-szinteket, és hatással lehet a húgyhólyagra és a húgyutakra. A BPH-nak szenvedő férfiaknak nehéz lehet a vizelés. Ha kezeletlenül kezeli, a vesefunkciót is zavarhatja.
A gyakori tünetek a következők:
- nehézséget okoz a vizelés
- gyenge vizeletürítés, amely magában foglalja a csöpögést vagy a feszültséget, vagy megáll és elkezdődik vizelés közben
- gyakori vizelés
- sürgősen vizelni kell
- Nem képes teljesen üríteni a húgyhólyagot
A prosztata sok emberben megnagyobbodik, esetleg a hormonszintek megváltozása miatt. A BPH csak kezelést igényel, ha a tünetek befolyásolják az életminőséget vagy az egészséget. A kezelések közé tartoznak a gyógyszerek, például alfa-blokkolók vagy 5-alfa-reduktáz inhibitorok. Ha a tünetei súlyosak vagy nem reagálnak a gyógyszerekre, a minimálisan invazív sebészeti beavatkozás vagy a lézerterápia segíthet a probléma enyhítésében.
Az UTI-k tönkre tehetik a PSA-szinteket. Általában vizeletvizsgálattal diagnosztizálják és antibiotikumokkal kezelik őket. Az UTI tünetei a következők:
- állandó vágy a vizelésre, ami nem mindig teljesen mentesült a vizelés után
- képtelenség teljesen lerázni a húgyhólyagot
- az alsó hátfájás, különösen a mellkasban
- hasi fájdalom
- égési érzés vagy fájdalom a vizelés alatt
- zavaros, rossz szaga, vagy véres vizelet
- férek vagy hidegrázás
Az UTI-k egyre gyakoribbá válnak az életkorban. Egyes férfiaknál nagyobb a kockázata az UTI-k számára. A kockázati tényezők közé tartozik:
Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy van egy UTI. Gyakran antibiotikumokkal kezelik őket. Ha magas PSA-szintje van és egy ismert UTI-t használ, akkor meg kell várnia, amíg vissza nem tér a UTI-ból a PSA teszt megismétlése előtt.
Az 50 év alatti férfiak körében gyakori a prosztatagyulladás gyakran a bakteriális fertőzés eredménye. Prosztata duzzanatot, gyulladást és irritációt okoz. A tünetek hasonlítanak az UTI eredményéhez, és tartalmazhatnak:
- az alsó háta vagy a hasi fájdalom
- fájdalom vagy kellemetlen érzés vizelés közben
- vizelési nehézség
Ha a bakteriális fertőzés okozza a prosztata gyulladását, akkor is tapasztalhatja az influenzaszerű tüneteket, és antibiotikumokkal kezelendő. Az idegkárosodás a húgyutakban prosztatát is okozhat. Ez történhet sérülés vagy sebészi szövődmény következtében. Ha nem talál fertőzést, gyulladáscsökkentő gyógyszerek vagy alfa-blokkolók használhatók a kellemetlen érzés csökkentésére.
Néhány tanulmány megvizsgálta az ejakuláció hatásait a PSA-szintekre. Egy, 2016-ban megjelent tanulmány szerint az Ejaculation után egyes férfiaknál a PSA szint emelkedik. Ezek akár 24 órával később is magasabbak lehetnek, mint a tipikus alapvonaluk.
További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük az ejakuláció hatásait a PSA-szintekre. Azonban, ha PSA-tesztet terveztek, fontolja meg a szexuális tevékenységtől való tartózkodást, ami 24 órával a vizsgálat előtt ejakulációt okozhat.
A mellékpajzsmirigy hormon a szervezet által termelt természetes hormon, amely szabályozza a vér kalciumszintjét. Elősegítheti a prosztatarák ráksejt-növekedését, még azokban a férfiakban is, akik nem rendelkeznek prosztatarákkal. Emiatt a parathormon magas szintje fokozhatja a PSA-szinteket.
Az ájulás sérülése, melyet bukás, ütés vagy baleset okoz, a PSA szintjét ideiglenesen tülekedhet. Tájékoztassa kezelőorvosát, ha gyanítja, hogy a sérülés befolyásolta a PSA szintjét.
Bármely olyan eljárás, amely átmeneti véraláfutást vagy traumát okoz az ágyékban, hatással lehet a PSA-szintekre. Ez magában foglalhatja bármilyen típusú eszköz, például katéter vagy műtéti behelyezés beillesztését a hólyagba.
A prosztatarák okozhatja a PSA-szintek emelkedését, ezért az orvos javasolhatja PSA-vérvizsgálat elvégzését más tesztekkel, például digitális rektális vizsgával együtt, a potenciális kockázatok felméréséhez. Az orvosok gyakran javasolják a PSA tesztelést 50 évesnél idősebb férfiaknál. Kezelőorvosa javasolhatja a korai életkorban történő tesztelését, ha ismert a prosztatarákra vonatkozó kockázati tényezők, például a betegség családi előzményei.
Ha a PSA szintje magas, és más diagnosztikai tesztek azt is jelzik, hogy megnövekedett a prosztatarák kockázata, orvosa valószínűleg biopsziát javasol a prosztatarák diagnosztizálására. Kérje orvosát a biopsziával kapcsolatos összes kockázatról. Egyes férfiak számára, ha egy biopsziát tartanak és figyelemre méltó megközelítést alkalmaznak, jó lehetőség, mert a prosztatarák általában lassan növekszik. Kezelőorvosa át fogja élni az összes lehetőségét, és ismerteti az egyes opciókhoz kapcsolódó kockázatokat.
A második vélemény
A második orvosi vélemény megszerzése segíthet abban, hogy az elméje nyugodjon az aktuális gondossággal kapcsolatban, vagy más nézőpontot adjon, ami segíthet eldönteni a legjobb kezelési lehetőségeit.
Ha a jelenlegi orvosa PSA-tesztet ajánl, vagy további tesztelést vagy biopsziát ajánl PSA teszt után, győződjön meg róla, hogy megvitatja az előnyöket és az egyes javasolt eljárások kockázatát. Vegyél fel jegyzeteket, vagy vigyen magával veled a találkozóhoz, hogy jegyzeteket készítsen neked. Ha úgy érzi, hogy ezt az információt egy másik orvossal meg kell vitatnia, feltétlenül szükséges.
Fontos megjegyezni, hogy az emelkedett PSA szintek sok mindent jelentenek. A prosztatarák az egyik ilyen dolog. Ha orvosi szempontból szükségesnek látja a biopsziát vagy más tesztelést, győződjön meg róla, hogy az előnyöket mérlegeli az egyes tesztek kockázataival szemben. A prosztatarák, különösen ha korán fogott, kezelhető. Tehát az emelkedett PSA sok egyéb oka is.
Miért használják a PSA-t a prosztatarák diagnosztikai eszközeként, ha az eredmények sok más körülményt jeleznek? Van még egy teszt, amelyet inkább meg kellene kérnem?
A PSA-t gyakran használják neminvazív jellege miatt (ez csak vérvizsgálat). Azonban, mivel az emelkedett PSA szintek más olyan állapotokban is megfigyelhetőek, amelyek nem prosztatarák, ezért óvatosan kell alkalmazni és értelmezni. Az alacsony PSA érték nagyon hasznos a rák hiányának meghatározásában. Hasznos továbbá a kezelt prosztatarák állapotának megfigyelésére, bármilyen kiújulás kimutatására. Bár vannak olyan vizsgálatok is, amelyek pontosabban diagnosztizálják a prosztatarákot, például egy MRI-t vagy egy biopsziát, a PSA-teszt egyszerűsége azt jelenti, hogy még a szűrés első lépéseként, más fizikai vizsgaeredményekkel együtt használják.
Seunggu Han, MD A válaszok orvosaink véleményét képviselik. Minden tartalom szigorúan tájékoztató jellegű, és nem tekinthető orvosi tanácsnak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: