Amikor vért látunk, az a tendencia pánikba esik. Bizonyos, hogy a vért a vizeletben, más néven hematuria nem normális; azonban azt szakképzett urológusnak kell értékelnie, mielőtt következtetéseket vonna le annak okáról. Valójában a vér a vizeletben nem ritka látvány az idősebb férfiakban, és számos és változatos körülményhez kapcsolódik.
A hematuria valójában a kezeletlen BPH vagy Benign Prostatic Hyperplasia közös mellékhatása. Mivel a prosztata közvetlenül részt vesz a húgyutakban, nem meglepő, hogy a vérrel kapcsolatos vérszivárgás a húgycsövön keresztül kerülne ki. A vér gyakori oka az urológusba vezető utaknak, és gyakran a BPH diagnózisához vezet. Bár a BPH jó állapotú, az urológusnak azonnal ki kell értékelnie és kezelnie, hogy elkerülje a jelentősebb tüneteket. Ha a vér nem okozza a BPH-t, sok más lehetséges ok is létezik – mind a jóindulatú, mind a rosszindulatú –
A vér vizeletben való megjelenése nem indokolja a pánikot, de ez valami, amit minél előbb minősített urológusnak kell értékelnie. Ha a vizelet vérének jelentősége van, vagy más tünetek és az orvosi vészhelyzet jelei mutatkoznak, fontos, hogy azonnal kapcsolatba lépjen a 911-gyel. A BPH által okozott hematuria miatt a szakemberrel folytatott beszélgetés meghatározhatja a legjobb lépést.
A hematuria egy klinikai kifejezés, amely a vér, különösen a vörösvérsejtek jelenlétére utal a vizeletben. Függetlenül attól, hogy ez a vér csak mikroszkóp alatt látható vagy olyan mennyiségben van-e jelen, amely elegendő ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen, a hematuria azt jelzi, hogy valami abnormális vérzést okoz a beteg urogenitális rendszerében. A vérzés forrása bárhol elhelyezhető ezen a betegségen: a vesék, a húgyhólyagok (a vesékből a csövek a hólyagba), a prosztata (a férfiakban), a húgyhólyag vagy a húgycső (a cső, amely vizet hordoz a hólyag ki a testből).
A vérzés csak egyszer fordulhat elő, vagy ismétlődő lehet. Vérzés során fájdalmat vagy kényelmetlenséget okozhat, vagy nem társulhat, és különböző problémákat vethet fel a férfiaknál, mint a nőknél. Az ok lehet olyan rutinszerű, mint egy fertőzés vagy olyan súlyos, mint a rák. Bármilyen körülmények között is, a hematuria veszélyes jelnek kell tekinteni, amely azonnali figyelmet igényel. Csak egy alapos fizikai vizsgálat és orvosi értékelés értelmezheti annak jelentését, meghatározhatja annak okait, vagy megadhatja a betegnek azokat a tényeket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a kezeléséről.
A hematuria két alapvető típusa van.
A mikroszkópos hematuria, amint azt a neve is jelzi, olyan vérre utal, amely a vizeletben olyan kicsi, hogy csak mikroszkóp alatt látható. Minden normális, egészséges ember naponta 85 000 vörösvérsejtet (RBC) választ ki. Egy tipikus vizeletminta mikroszkóppal, 40-es nagyítással, egy vagy két RBC-t tár fel. Emiatt egyes orvosok úgy vélik, hogy a hematuria jelen van, ha több mint 2-3 RBC-t találunk mintánként. Más, konzervatívabb, az orvosok úgy vélik, hogy egy RBC jelenléte egyszerre több alkalommal jelzi a további értékelés szükségességét.
A bruttó (vagy makroszkopikus) hematuria szabad szemmel látható. A vizelet lehet rózsaszín vagy piros. Még kis vérrögöket is tartalmazhat.
Fontos megjegyezni, hogy a hematuria bármely mennyiségben potenciálisan súlyos lehet. A jelenlévő vér mennyisége nem feltétlenül jelenti az alapul szolgáló probléma viszonylagos súlyosságát.
Sok esetben a vizelet vérben való megjelenése – akár bruttó, akár mikroszkopikus – lehet a beteg egyetlen kifelé irányuló tünete. Az ilyen eseteket tünetmentesnek nevezik. Másokhoz sokféle tünet társulhat, például a gyakori vizelés szükségességétől, a húgyúti sürgősség következetes, hirtelen előforduló érzéséhez, fájdalomhoz a fájó oldalán vagy oldalán, vagy fájdalom a vizelés alatt (dysuria). Egyes esetekben, különösen a vese- és húgyúti fertőzésekhez kapcsolódóan, lázzal járhat.
Kevés tünetmentes ember tapasztalható mikroszkopikus hematuria nélkül észlelhető ok nélkül. Ezek az úgynevezett idiopátiás esetek jellemzőek azoknak az egyéneknek, akik valamilyen ismeretlen oknál fogva általában nagyobb arányban választják ki a testvérsejteket.
Érdekes, hogy egyes olyan esetek, amelyek kezdetben a brutális hematuria megjelenését mutatják, nem vérrel kapcsolatosak. Ez a feltétel, amelyet pszeudoemitóriának neveznek, rendszerint az elfogyasztott anyagok eredménye, amelyek vörös színt adnak a vizeletnek. A cukorrépák vagy bogyók túlzott fogyasztása, az élelmiszer-színezék, bizonyos hashajtók és fájdalomcsillapítók mindegyike rózsaszín vagy vöröses vizet eredményezhet a vizeletben. Az idiopátiás hematuria esetében azonban a pszeudoemitórium diagnózisát csak alapos vizsgálat és vizsgálat után lehet pontosan elvégezni. Azok a személyek, akik észreveszik a vizelet színének változását, mindig konzultáljanak az urológussal vagy az alapellátásban dolgozó orvossal, és soha nem vállalják, hogy ez a feltétel elhanyagolható.
A hematuria sok oka lehet. Nem mindegyik életveszélyes, és néhány komolyabb, mint mások. Mindazonáltal szakmai orvosi értékelésre és figyelemre van szükség. A leggyakoribb okok a következők:
A húgyutak vírusos fertőzései és bizonyos szexuális úton terjedő betegségek (STD), különösen a nők esetében
Vese- és hólyagkövek
A húgyúti elzáródások
Gyógyszerek és gyógyszerek reakciói, különösen azok, amelyek “vékonyak” a vért, például az aszpirint
Különböző vesebetegségek és rendellenességek
Trauma, például erős csapás a vesére
Jóindulatú prosztatarák 40 év feletti férfiaknál
Tumorok és / vagy rák a vizeletrendszer egy vagy több részében
Kevésbé gyakori formájában a vizelet vérét néha a kocogók és a hosszú távú futók (“kocogó hematuria”) tapasztalják, amely a húgyhólyag részleges ismétlődését okozza. Az is előfordulhat számos ritka betegség és genetikai rendellenesség, mint például a sarlósejtes betegség (más néven sarlósejtes vérszegénység, az afrikai-amerikai származású személyekhez gyakran kapcsolódó örökletes állapot), a lupus (más néven lupus erythmatosus, krónikus a kötőszövet, a lép, a máj és más szervek betegségei) és a Von Hippel-Lindau-szindróma (ritka genetikai betegség, amely az agy, a gerinc, a szemek, a mellékvese, a hasnyálmirigy, a belső fül, a herék és a vesék sokféleségét okozza) .
A hematuria, különösen a brutális hematuria értékelése során számos orvos kezdetben megpróbálja szűkíteni a lehetséges okok körét egy olyan eljárással, amely alapján a vérzés a vizelés alatt történik (vizelés). Míg a besorolás nem végleges, gyakran hasznos mutatót szolgáltat a további vizsgálatokhoz és tesztelésekhez.
Vér, amely megjelenik a vizelés kezdetével — kezdeti hematuria — gyakran jelzi a húgycsőben vagy a férfiakban a prosztata problémáját.
Vér, amely a vizelés végén jelentkezik — a terminális hematuria — a hólyag vagy a prosztata betegségét tükrözheti.
Vérzés, amely az urináció során jelentkezik — a teljes hematuria — problémákat jelent a húgyhólyagban, az uréterben vagy a vesékben.
A nőknél a menstruáció ciklikusan bekövetkező hematuria jelzi a húgyutak rendellenes szövettani növekedését (úgynevezett endometriózis).
Az örvények között felfedezett vér, például az alsóneműben található foltok gyakran vérzést jeleznek a húgycső egyik vagy mindkét végében.
A hematuriával kapcsolatos tünetek azt is sugallhatják, hogy a vérzés helye és / vagy oka van:
A hematuria fájdalma általában a vesében jelentkező problémát jelzi, amelyet trauma vagy tumor okoz.
Hematuria irritációs ürülési tünetekkel — vizelési sürgősség, fájdalom vagy megnövekedett gyakoriság — a húgyhólyagrák gyakori tünete.
Ha a húgyhólyag csökkent, a húgyhólyag tétovázása vagy hiányos ürülése hematuria-val van jelen, valószínűleg az alsó húgyúti rendszerben van a probléma, bár a húgycső összehúzódásával megnövelt prosztata is bekerülhet. A megnagyobbodást tumor okozhatja, de ez a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) következménye is lehet, amely 40 év feletti férfiaknál gyakori állapot.
A vérzéssel járó hasi fájdalmat a vese vagy uréter gyulladása okozhatja, amely trauma, fertőzés vagy daganat okozta.
A láz jellemzően a fertőzés jelenlétét jelzi, jellemzően a vese vagy uréter.
A kezdeti értékelést követően általában a beteg alapos feldolgozása következik be. Ebben az orvos tipikusan részletes vizsgálatot végez a beteg személyes és családi kórelőzményeiről. A személyes kérdések középpontjában a páciens húgyúti szokásai, a közelmúltban előforduló betegségek, sérülések és fertőzések, a vesekövek előfordulása, a közelmúlt és a korábbi kábítószer-használat, az alkoholfogyasztás és a dohányzás, valamint a 25 éves vagy annál idősebb mérgező anyagok esetleges expozíciója. Családtörténeti vizsgálatokat lehet végezni a vesebetegség, a sarlósejtes megbetegedések, a von Hippel-Lindau-szindróma és más genetikai tényezők öröklött hajlamának megismerésére.
Ezt a folyamatot alapos fizikális vizsgálat követi, különös tekintettel a húgyutakra, a hasra, a medencére és a végbélre. A végtagokat és az ízületeket is alaposan megvizsgálják olyan rendellenességek esetén, amelyek jellemzően különböző veseműködési zavarok jelenlétére utalnak.
E vizsgálatok és vizsgák eredményeitől függetlenül az orvos a beteg vizeletének és vérének különféle elemzését is kívánja elvégezni, esetleg egy vagy több diagnosztikai tesztet.
Gyanított mikroszkópos hematuria esetén általában egy dipstick tesztet kell végezni. Ez egy egyszerű teszt az orvosi rendelőben, ahol a páciens középső vizeletének mintáját egy speciális kémiailag kezelt szalagra alkalmazzák. A szalagon átitatott anyagok a mikroszkopikus mennyiségű vér jelenlétében színt váltanak. A színváltozás relatív intenzitása jelzi a jelen lévő vér mennyiségét.
A pozitív pálcás tesztet általában a páciens vizeletének mikroszkópos vizsgálata követi, ami rákos sejtek (vizelet citológia) jelenlétének kimutatásával tumor jelenlétét jelezheti. A mintaból vizeletkultúrát lehet termeszteni különböző fertőzések ellenőrzésére. A beteg vizeletének 24 órás gyűjteményével hasonló vizsgálatokat is elvégezhetnek, és vérkémiai feldolgozást is előírhatnak.
Azoknál a betegeknél, akiknél a bruttó vagy mikroszkopikus hematuria nem tulajdonítható pozitívan egy azonosítható oknak, cisztoszkópos vizsgálatot végezhetnek. Az alkalmazott szokásos eljárást cystourethroszkópiának, egy irodai vagy kórházi vizsgálatnak nevezzük, amelyben egy kis merev vagy rugalmas optikai eszköz a helyi érzéstelenítés alatt a húgycsőbe kerül. Ezzel az orvos vizuálisan vizsgálhatja a húgycsövet, hólyagot és / vagy prosztatát. A vizsga körülbelül 10 percet vesz igénybe. Néhány betegnél kisebb, rövid távú kellemetlenség tapasztalható vizeléssel vagy kis vércseppel a nappali vagy cisztoszopia után. A meleg fürdő enyhíti ezt az irritációt, és antibiotikumokat lehet előírni, hogy megvédje az esetleges fertőzést.
Egy másik hasznos diagnosztikai teszt a hematuria okának meghatározására az IVP vagy intravénás pyelogram. Ez egy speciális röntgen eljárás, amelyben a jódot tartalmazó színtelen festéket vénába injektálják a beteg karjában. A festék összegyűlik a húgyúti rendszerben, és fokozott kontrasztot biztosít a 30 perces időtartam alatt átvett röntgensugarak számára. Ez jobb orvoshoz vagy technikushoz jut el a vesék, a húgyhólyagok és a húgyhólyagok iránt, és károkat, daganatokat, zárolásokat vagy más olyan problémákat tárhat fel, amelyek a vérzést okozhatják. Az eljárás végén a páciens felkérhető, hogy menjen be a fürdőszobába, és teljesen ürítse ki a húgyhólyagát, majd végső röntgenfelvételt készít.
Azoknál a betegeknél, akiknél az intravénás festékkel vagy kagylókkal kapcsolatos előzetes allergiás reakciók előfordultak, tájékoztatniuk kell az orvosukat, mielőtt az IVP-t átadnák, hogy a szükséges óvintézkedéseket megtegyék.
Ezen eljárások és értékelések eredményétől függően, különösen, ha az orvos a beteg hematuria lehetséges okaival kapcsolatban megoldatlan kérdéseket vet fel, javasolhatja a húgyutak további vizsgálatát. Ezek magukban foglalhatják az ultrahangos vizsgálatot is – a képalkotó eljárás, amely a testbe sugárzott hanghullámokat használva vizuális képet hoz létre a monitoron — vagy számítógépes segített tomográfia (CT vagy CAT) vizsgálat — olyan eljárás, amely egy sor keresztmetszetű röntgen kép.
Végül ezeknek a vizsgálatoknak, teszteknek és értékeléseknek az a célja, hogy meghatározzák a páciens hematuria okát és helyét. Sok esetben nem lehet külön okot felvetni. Ez jó, mert egy ilyen megállapítás azt jelzi, hogy a vérzés valószínűleg nem okoz kövek, rákok vagy más életveszélyes betegségek. Az ilyen diagnózis felszámolása szűkíti a lehetőségek körét olyan különböző körülmények között, amelyek kijavíthatók vagy idiopátiásak lehetnek. Ilyen esetekben a pácienst gyakran visszaküldik az elsődleges orvoshoz vérvizsgálatokhoz a vesefunkció, a vérnyomásmérés és a rendszeres időszakos szűrések ellenőrzése céljából. Az 50 évesnél idősebb, egyértelmű differenciáldiagnózisú férfiaknak évente PSA (prosztata specifikus antigén) vizsgálattal kell rendelkezniük a prosztatarák roncsolásához. Ahol specifikus diagnózis végezhető, a kezelés a vérzés forrásától függően az egyszerű antibiotikus terápiától, a fertőzéstől a műtétig terjedhet.
Méreteik és súlyosságuk függvényében a húgyutak egy vagy több részében (vesék, uréterek, prosztata, húgyhólyag stb.) Rákos daganatok vagy rosszindulatú növekedések kezelésére és sebészeti beavatkozások széles körére vonatkoznak.
A vese- és húgyhólyag-kövek által okozott hematuria rendszerint olyan javító eljárásokat igényel, amelyek célja a kövek eltávolítása vagy feltörése és átadása, valamint intézkedések a megismétlődésük megakadályozására.
A trauma által kiváltott hematuria kezelése a sérülés súlyosságától függően változik, és az ágy pihenésétől, a klinikai megfigyeléstől a sebészeti javításig terjedhet, vagy szélsőséges esetekben a sérült szövet vagy szerv eltávolítása.
A jóindulatú prosztata-megnagyobbodáshoz társuló hematuriát széles választékkal kezelhetjük: a táplálékkal és a prosztatát ingerlő és túlterhelő gyógyszerek felszámolásával, a mirigy egészének vagy egy részének műtéti eltávolításával .
A hematuria differenciál diagnosztikájával kapcsolatos specifikus kezelések kimerítő megvitatása itt nem ajánlható. A kezelést úgy alakították ki, hogy az okozza, és egyszerűen túl sok potenciális ok van – mindegyik a konkrét klinikai vizsgálatok, a diagnosztikai értékelések és az orvos által a betegek tüneteinek megfigyelésén alapuló részletes eredményekre támaszkodva – alapos és autoritatív módon fedezi ezt a problémát szakasz.
Azok a személyek, akik ezt a specifikus szintet keresik, javasolják, hogy hozzáférjenek ehhez a honlaphoz a “Feltételek” részben leírt többi részhez. Ezeket az elsődleges szervekhez kapcsolódó speciális egészségügyi problémákkal foglalkozik, amelyekkel az urológiai gyakorlat foglalkozik. Máshol az olvasóknak meg kell vizsgálniuk az urológia, a nephrológia és az onkológia elsődleges szövegeinek és orvosi szakirodalmának nagyszerű testét a helyi közönségükben, főiskolájukban vagy orvosi könyvtárukban.
Azok a személyek, akik a saját tüneteikkel kapcsolatos információkat szeretnék ideális esetben látniuk kell az urológusuknak vagy az általános orvosi rendelőnek. Az “UrologyForum” “I Have A Symptom” részével ezen a weboldalon hasznos előzetes információkhoz juthatnak, és alapot adhatnak az urológus vagy a családi orvos számára.
A hematuria a nem-életet veszélyeztető vagy mélyen súlyos okok széles köréből eredhet. Függetlenül attól, hogy mikor vagy milyen hematuria jelenik meg, soha nem szabad figyelmen kívül hagyni. A betegnek figyelmeztető jelként kell tekintenie, és az első lehetőséggel konzultálnia kell elsődleges orvosával vagy urológussal.
A tartalom a Dialog Medical, dialogmedical.com és Neil Baum, MD, neilbaum.com engedélyével újranyomtatott.
Gyors navigációs hivatkozások:
A www.TexasUrology.com oldalon megjelenített képek a tényleges betegek és alkalmazottak képei, akik hozzájárultak ahhoz, hogy képet kapjanak ezen a weboldalon.
Copyright © 2017 MedIngenuity, LLC
Web tervezés az urológiához
A hematuria a vér, különösen a vörösvérsejtek jelenléte a vizeletben. Annak ellenére, hogy a vér csak mikroszkóp alatt látható vagy szabad szemmel látható, a hematuria azt jelzi, hogy valami az urogenitális rendszerben vérzést okoz: a vesék, a húgyhólyagok (tubusok, amelyek vesznek vizet a vesékből a hólyagba), a prosztata (a férfiakban), a húgyhólyag vagy a húgycső (tubus, amely a húgyhólyag vizeletét a testből távolítja el).
A vérzés egyszer előfordulhat, vagy ismétlődő lehet. Jelezheti a férfiak és a nők különböző problémáit. Ennek a betegségnek a okai a nem-életet fenyegető (például húgyúti fertőzés) és a mélyen súlyos (például rákos, vesebetegség) miatt terjednek. Ezért a lehető leghamarabb konzultálni kell orvosával.
Kétféle hematuria van, mikroszkopikus és bruttó (vagy makroszkopikus). Mikroszkopikus hematuria esetén a vizeletben a vér mennyisége olyan kicsi, hogy csak mikroszkóp alatt látható. Kevés ember tapasztalható mikroszkopikus hematuria, amely nem mutatható ki (idiopathiás hematuria). Ezek az emberek általában magasabb vörösvérsejtszámot választanak ki.
Ban ben bruttó hematuria a vizelet rózsaszín, vörös vagy sötétbarna és kis vérrögöket tartalmazhat. A vérben lévő vizelet mennyisége nem feltétlenül jelenti a probléma súlyosságát. Legalább 1 milliliter (0,03 uncia) vér fordul a vizelet vöröséhez.
“Joggers hematuria” a hólyag kijavítás vagy hosszú távú futás közben ismétlődő gyűrődésének eredménye.
A nem vérrel kapcsolatos hematuria pszeudo-hematuria. A cukorrépa, bogyó vagy rebarbár túlzott fogyasztása; ételszínezék; és bizonyos hashajtók és fájdalomcsillapítók rózsaszín vagy vöröses vizeletet produkálhatnak.
A hematuria az általános lakosság 10% -ánál fordul elő.
Számos feltétel társul a hematuria kialakulásához. A leggyakoribb okok a következők:
Ritka betegségek és genetikai rendellenességek is okoznak hematuritást. Ezek közül néhány:
Sok esetben a vizeletben lévő vér (bruttó vagy mikroszkópos) a betegség egyetlen jele. Más esetekben a következő tünetek jelentkezhetnek:
Osztályozás
A vérzés a vizelés alatt történik, ami a probléma helyét jelzi.
A tünetek jelezhetik a helyet és / vagy a vérzés okait:
A vese vagy uréter hasi fájdalom-gyulladása trauma, fertőzés vagy tumor okozta
Csökkentett húgyúti erő, tétovázás vagy hiányos ürítési-alsó húgyúti, jóindulatú prosztata-hiperplázia, tumor
Az orvos teljes körű személyes és családi kórelőzményben részesül. A személyes történelem hasznos információkat szolgáltathat:
A családtörténet felfedheti az örökletes hajlamokat a vesekőbetegségre, a sarlósejtes vérszegénységre, a von Hippel-Lindau-kórra vagy a hematuria társulásának másik genetikai rendellenességeire.
Alapos fizikális vizsgálatot végeznek, különös tekintettel a húgyutakra, a hasra, a medencére, a nemi szervekre és a végbélre.
vizsgálatok
Gyanított mikroszkopikus hematuria esetén a páciens közepes vizeletének mintáját egy kémiailag kezelt szalagra alkalmazzák. A kémiai szín megváltozik, ha vér van a vizelettel. A szín intenzitása jelzi a jelen lévő vér mennyiségét. Ezt a tesztet (amit dipstick tesztnek neveznek) az orvosi rendelőben végzik. Egy pozitív eredmény garantálja a vizelet mikroszkóp vizsgálatát, hogy rákos sejtek jelenlétét (vizelet citológia) keresse. Vizeletkultúrát lehet termeszteni különböző fertőzések ellenőrzésére. A tesztek a beteg vizeletének 24 órás gyűjteményében megismételhetők, és vérkémiai feldolgozás is rendelhető.
Cystourethroscopy, vagy cisztoszkópiát alkalmaznak, amikor a bruttó vagy mikroszkopikus hematuria okát nem lehet azonosítani. Helyi érzéstelenítést kapunk, és kis, merev vagy rugalmas optikai szerszámot helyezünk a húgycsőbe. Az orvos vizuálisan átvizsgálhatja a húgycsövet, a húgyhólyagot és a prosztatát a cisztoszkóppal. Az eljárás körülbelül 10 percet vesz igénybe. Egyes betegek rövid távú kényelmetlenséget tapasztalnak a vizelés során, vagy a következő néhány napban a vér vékony foltosodása.
Intravénás pyelogram (IVP) egy speciális röntgen eljárás, amelyben a jódot tartalmazó színtelen festéket vénába injektálják a beteg karjában. A festék összegyűlik a húgyúti rendszerben, és fokozott kontrasztot biztosít a több mint 30 perc alatt átvett röntgensugarak számára. Ez jobb képet ad a vesékről, a húgyhólyagokról és a húgyhólyagról, és felfedheti a kövek, daganatok, elzáródásokat és a hematuria egyéb lehetséges okait. Az eljárást követően a páciens felkérhető arra, hogy menjen a fürdőszobába, teljesen ürítse ki a hólyagát, és térjen vissza egy végső röntgenfelvételhez.
Azoknál a betegeknél, akik korábban allergiás reakciót mutattak az intravénás festékkel vagy a kagylóhéjú állatokkal szemben, tájékoztatniuk kell az orvosukat, mielőtt IVP-t kapnak.
Ha ezek a vizsgálatok nem mutatják ki a hematuria okát, akkor ultrahangos vagy számítógépes tomográfia (CAT scan) rendelhető.
Megkülönböztető diagnózis
Ha nincs konkrét oka, a hólyag és a vesekő, a rák és más életveszélyes betegségek kizárhatók. A lehetséges lehetséges okok magukban foglalják azokat a körülményeket, amelyek javíthatják magukat, vagy a hematuria idiopátiás lehet. Az 50 évesnél idősebb, egyértelmű diagnózisú férfiaknak évente PSA (prosztata specifikus antigén) tesztet kell végrehajtaniuk a prosztatarák rákszűrésére.
A kezelés az antibiotikum terápiától kezdve a műtétig terjed, attól függően, hogy melyik oka van.
Jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) számos módon kezelhető. Az egyik lehetőség a táplálék és italok elfogyasztása a táplálkozásból, valamint a prosztata irritálását és megdagadását okozó túltermelés elleni gyógyszerek. A gyógyszereket (terazozin) gyakran a BPH kezelésére írják fel. Ha az állapot nem reagál ezekre az intézkedésekre, ajánlott a mirigy egészének vagy egy részének műtéti eltávolítása.
Vese- és hólyagkövek tipikusan olyan eljárásokat igényelnek, amelyek eltávolítják vagy feltörik a kövek, valamint intézkedéseket tesznek a megismétlődésük megakadályozására.
Vesebetegség a diagnózis szerint kezelik. Súlyos esetekben dialízisre lehet szükség.
Gyógyszerek (például kinin, rifampin, fenitoin), amelyek a hematuria kialakulását megszüntetik.
Trauma által kiváltott hematuria (pl. a vesékre való fújást) a sérülés súlyossága szerint kezeljük, az ágy pihenésétől és a szoros klinikai megfigyeléstől a sebészeti javításig vagy szélsőséges esetekben a sérült szövet vagy szerv eltávolításától.
Rákos daganatok a vese, a húgyhólyag, a prosztata vagy a húgyhólyag betegségei sugárkezeléssel, kemoterápiával és műtéttel kezelhetők. A húgyúti elzáródásokat a korrekcióval vagy az eltömődés eltávolításával kezelik. A húgyutak vírusos fertőzéseit és a nemi úton terjedő betegségeket, különösen a nőknél, gyógyszeres kezelésben részesülnek. Prognózis A prognózis különbözik az alapállapot és a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően.