Antal

Milyen orvosnak kell látnom a prosztata problémáit

BPH / Enlarged Prostate

Mi a prosztata?

A prosztata egy férfi nemi szervének része. A dió méretéről szól, és körülveszi a húgycsövet, a húgyhólyag alatt elhelyezkedő csövet.

A húgycsőnek két feladata van: húzni a vizeletet a húgyhólyagból, amikor vizeletet és spermát szexuális csúcspont vagy ejakuláció alatt tartanak. A sperma a sperma és a folyadék kombinációja, amelyet a prosztata hozzáad.

Milyen prosztata problémák vannak?

Az 50 év alatti férfiaknál a leggyakoribb prosztata probléma a prosztatagyulladás.

Az 50 év feletti férfiak esetében a leggyakoribb prosztata-probléma a prosztata-megnagyobbodás. Ezt az állapotot jóindulatú prosztatahiperplázia (BPH) is nevezik. Az idősebb férfiak szintén veszélyeztetik a prosztatarákot, de ez a betegség sokkal kevésbé gyakori, mint a BPH. További információ a prosztatarákról a National Cancer Institute-tól érhető el.

Mi a prosztata megnagyobbodása, vagy BPH?

Ha 50 évesnél idősebb férfi vagy, és elkezdesz vizelést okozni, az ok lehet nagyított prosztata vagy BPH. Ahogy a férfiak idősebbek, a prosztata egyre nő. Ahogy nő, megnyújtja a húgycsövet. Mivel a vizelet a húgyhólyagtól a húgyhólyagon keresztül halad, a nagyított prosztata nyomása befolyásolhatja a húgyhólyag szabályozását.

Ha van BPH, akkor lehet, hogy egy vagy több ilyen probléma van:

  • Gyakori és sürgető vizelési igény. Éjszaka többször is felkelhetsz a fürdőszobába.
  • Hiba a vizelet áramlását. Annak ellenére, hogy úgy érzed, hogy rohansz ahhoz, hogy eljuss a fürdőszobába, nehezen kezd el vizelni.
  • Gyenge vizelet
  • Kis mennyiségű vizelet minden egyes alkalommal
  • Az az érzés, hogy még mindig menned kell, még akkor is, ha éppen befejezte a vizelést
  • A vizelet szivárgása vagy csöpögése
  • Kis mennyiségű vér a vizeletében

A BPH a rák jele?

Igaz, hogy egyes prosztatarákos férfiaknál is van a BPH, de ez nem jelenti azt, hogy a két feltétel mindig összefügg. A legtöbb BPH-es férfi nem fejti ki a prosztatarákot. Mivel azonban a korai tünetek mindkét feltételre megegyeznek, orvoshoz kell fordulnia e tünetek értékeléséhez.

A BPH súlyos betegség?

A BPH önmagában nem súlyos állapot, kivéve, ha a tünetek annyira zavaróak, hogy nem élvezheti az életet. De a BPH komoly problémákhoz vezethet. Az egyik probléma a húgyúti fertőzések.

Ha egyáltalán nem tud vizelni, akkor azonnal orvosi segítséget kell kapnia. Néha ez hirtelen történik a férfiaknak, miután egy over-the-counter hideg vagy allergiás gyógyszert vettek fel.

Ritka esetekben a BPH és állandó vizelési problémái vesekárosodáshoz vezethetnek.

Milyen teszteket fog elintézni az orvosom?

Több teszt segít az orvosnak a probléma azonosításában és a legjobb kezelés eldöntésében:

  • Digitális rektális vizsga. Ez a vizsga rendszerint az első teszt. Az orvos behelyez egy kesztyűs ujját a végbélbe, és úgy érzi, a prosztata, amely közvetlenül a végbél előtt ül. Ez a vizsga általános felfogást ad a doktor számára a prosztata méretére és állapotára vonatkozóan.
  • Vérvizsgálat. Az orvos megpróbálhatja tesztelni egy vérmintát, hogy prosztata-specifikus antigént (PSA) kereshessen. Ha magas a PSA-ja, lehet, hogy jelezheti, hogy prosztatarák van. De ez a teszt nem tökéletes. Sok magas PSA-pontszámú férfi nem rendelkezik prosztatarákkal.
  • leképezés. Az orvos szívesen kapja meg a prosztata képét x-sugarak vagy szonogram segítségével. Az intravénás pyelogram (IVP) a húgyúti röntgensugár. IVP esetében a festéket vénába kell beadni. Később, amikor a festék a vizéből kiszabadul, vizuálisan megjelenik a röntgenképen. A rektális sonogram egy szondát használ, beillesztve a végbélbe, hogy hangos hullámokat ugorjon le a prosztatáról.
  • Vizelet áramlási vizsgálat. Megkérhetjük, hogy vizelhessünk egy olyan speciális eszközbe, amely megméri, hogy a vizelet gyorsan folyik. A csökkentett áramlás azt jelenti, hogy BPH van.
  • cisztoszkópia. Egy másik probléma a belsejéből egy cisztoszkóppal, ami vékony cső, mikroszkóppal rendelkező lencsékkel. A csövet a húgycsövön keresztül a húgyhólyagba helyezzük, miközben az orvos a cisztoszkópon keresztül néz.

Hogyan kezelik a BPH-t?

Számos kezelés áll rendelkezésre. Kezdje orvosával, hogy megtalálja az Ön számára legmegfelelőbbet.

  • Figyelmes várakozás. Ha a tünetei nem túl sokat zavarnak, úgy dönthet úgy, hogy élni szeretne velük, mint napi tablettákat, vagy műtétet. De rendszeres ellenőrzéseket kell végeznie annak érdekében, hogy megbizonyosodjon arról, hogy állapotod nem rosszabbodik meg. Ébresztő várakozással készen áll arra, hogy a lehető leghamarabb válassza ki a kezelést.
  • Gyógyszerek. Az utóbbi években a tudósok számos gyógyszert fejlesztettek ki a prosztata összezsugorodására vagy lazítására, hogy megakadályozzák a hólyagnyitás gátlását.
  • Nem sebészi eljárások. Számos olyan eszközt fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi az orvosok számára, hogy eltávolítsák a prosztata egyes részeit nem sebészeti beavatkozások során. Ezek az eljárások általában egy klinikán vagy kórházban végezhetők el egy éjszakai tartózkodás nélkül. Az eljárások transzuretrálisak, ami azt jelenti, hogy az orvos a húgycsövön keresztül jut el a területre. Az orvos vékony csöveket használ a húgycsövön keresztül, hogy szabályozott hőt biztosítson a prosztata kis területére.

A húgycsövön gél alkalmazható a fájdalom vagy kellemetlen érzés megelőzésére. Nem lesz szükség olyan gyógyszerekre, amelyek alvásba kényszerítenek.

Több transzuretrális Az eljárások a BPH kezelésére szolgálnak:

  • PVP (a prosztata fotoelektív párologtatása): elpusztítja a felesleges prosztataszövetet, ami befolyásolja a vizelet kilépését a testből a prosztata belsejében lévő szabályozott lézersugár segítségével.
  • A TUIP (a prosztata transzuretrális metszete): a hüvely nyakának néhány apró darabolásával növeli a húgycsövet, ahol a húgycső csatlakozik a húgyhólyaghoz és maga a prosztata.
  • TUMT (transzuretrális mikrohullámú termoterápia): a prosztata szövetét elpusztítja a húgycsőben lévő szondával, miközben mikrohullámokat szolgáltat.
  • TUNA (transzurethralis tű eltávolítás): a felesleges prosztataszövetet elpusztítja elektromágnesesen előidézett hővel egy tűszerű eszköz segítségével a húgycsőben.
  • UroLift® rendszer – Az UroLift rendszer egy egyszerű eljárás, amely apró implantátumokat alkalmaz, hogy felemelje és megtartsa a megnagyobbított prosztataszövetet, így már nem akadályozza a húgycsövet. Nincs prosztata szövet vágása, fűtése vagy eltávolítása. Az UroLift® rendszer egy új, minimálisan invazív megközelítés a BPH kezelésére olyan betegek számára, akik alternatív gyógyszert keresnek vagy invazív műtétet keresnek.

Sebészeti kezelés. A prosztata egy részét eltávolítani lehet a húgycsövön keresztül vagy nyílt műtéten keresztül, ami megköveteli, hogy a pénisz alapja a bőrön át vágjon. Orvosa javasolhatja a nyílt műtétet, ha a prosztata különösen nagy. A leggyakoribb műtétet a prosztata transzurethrális reszekciójának nevezik (TURP). A TURP-ben a sebész egy vékony csövet helyez fel a húgycsőbe, és egy cistoszkóppal átnézve elrejti a prosztata darabjait egy huzalhurokkal. A TURP és a nyílt sebészet mind általános érzéstelenítést, mind pedig kórházi tartózkodást igényelnek.

A TURP ugyanaz, mint a prosztata eltávolítása?

A TURP és egyéb BPH-eljárások csak elegendő szövetet távolítanak el a vizeletürítés enyhítésére. Néhány esetben a prosztata tovább növekszik, és a húgyúti problémák visszatérnek. A műtét után még mindig évente egyszer ellenőriznie kell a prosztata vizsgálatát annak érdekében, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a BPH vagy a prosztatarák nem fejlődött ki.

A prosztata eltávolítását vagy radikális prosztata-eltávolítását általában csak a prosztatarák elterjedésének megakadályozása végett végezzük.

Milyen mellékhatásai vannak a prosztata kezeléseknek?

A BPH műtéte átmeneti hatással lehet a szexuális funkcióra. A legtöbb férfi a teljes műtét után egy éven belül gyógyítja a teljes szexuális funkciót. A pontos időtartam függ attól, hogy mennyi ideig tünete volt a műtét előtt és a műtét típusától függően. A TURP után néhány férfi úgy találja, hogy a sperma nem távozik a péniszből az orgazmus során. Ehelyett visszafelé jut a hólyagba. Bizonyos esetekben ez a betegség olyan gyógyszerrel kezelhető, amely segít a húgyhólyag zárt állapotában tartani. A termékenységi problémákkal foglalkozó orvos segíthet abban, hogy ha a hátrahúzó ejakuláció problémát okoz egy párnak, aki megpróbál teherbe esni.

Ha bármilyen problémája van a prosztata állapotának kezelését követően, beszéljen kezelőorvosával vagy nővérével. A szerelési problémák és a húgyhólyag-szabályozás elvesztése kezelhető, és jó eséllyel lehet segíteni.

Ha a prosztata teljesen eltávolításra kerül a rák megszüntetése érdekében, nagyobb valószínűséggel tartós szexuális és húgyhólyag-szabályozási problémái vannak, mint például a szivárgás vagy a csöpögés. Orvosa lehet olyan technikát használni, amely a prosztata körüli idegeket a helyén hagyja. Ez az eljárás megkönnyíti az Ön számára a húgyhólyag szabályozását és a szexuális funkciókat. Nem minden férfi tudja ezt a technikát használni, de a legtöbb férfi segíthet más orvosi kezelésekkel.

Milyen tesztek képesek korai felismerni a prosztatarákot?

Az alábbiakban leírt tesztek a prosztatarákra utaló figyelmeztető jeleket keressenek. De ezek a korai felismerési tesztek nem tudják biztosan megállapítani, hogy van-e rákos megbetegedése. Ha az egyik ilyen vizsgálat eredménye rendellenes, valószínűleg szükséged lesz a prosztata biopszia hogy rákosodott-e. (Lásd: Ha a Prosztatarák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak.)

Prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálat

A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata mirigyben lévő sejtek (mind normál sejtek, mind ráksejtek) által termelt anyag. A PSA-t leginkább spermában találják, de a vérben is kis mennyiség található.

A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.

Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.

A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.

Ha a PSA szintje magas, orvosa javasolhatja, hogy várjon egy kis időt, és ismételje meg a tesztet, vagy kapjon prosztata biopsziát, hogy megtudja, van-e Önnek rákos. Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.

Olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a PSA-szinteket

A prosztatarákon kívül számos tényező is növelheti a PSA-szinteket:

  • Nagyobb prosztata: Olyan körülmények, mint például jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), a prosztata nem rákkeltő kiterjedése, amely sok embert érinten az idősebb korban, növelheti a PSA-szinteket.
  • Idősek: A PSA szintje általában lassan emelkedik, ahogy idősebb lesz, még akkor is, ha nincs prosztata-rendellenesség.
  • prostatitis: Ez a kifejezés a prosztata mirigy fertőzésére vagy gyulladására utal, ami növelheti a PSA-szinteket.
  • Ejakuláció: Ez rövid időre felgyorsíthatja a PSA-t, majd újra leeshet. Ezért néhány orvos azt javasolja, hogy a férfiak tartózkodjanak az ejakulációtól egy-két napig a tesztelés előtt.
  • Biciklizni: Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a kerékpározás növelheti a PSA-szinteket (valószínűleg azért, mert az ülés nyomást gyakorol a prosztata számára), bár nem minden tanulmány megtalálta ezt.
  • Bizonyos urológiai eljárások: A prosztatát érintő bizonyos eljárások, például a prosztata biopszia vagy cisztoszkópia, rövid idő alatt magasabb PSA-szinteket eredményezhetnek. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a digitális rektális vizsga (DRE) kissé növelheti a PSA szintjét, bár más tanulmányok ezt nem találják. Mégis, ha egy PSA-tesztet és egy DRE-t is végeznek orvosi látogatáskor, akkor néhány orvos azt tanácsolja, hogy a vér a PSA-val szemben legyen, mielőtt a DRE-t éppen a helyzetben lenne.
  • Egyes gyógyszerek: A férfi hormonok, mint például a tesztoszteron (vagy más, a tesztoszteronszintet növelő gyógyszerek) bevétele a PSA emelkedését eredményezheti.

Egyes dolgok miatt a PSA szintje csökkenhet (még akkor is, ha az embernek prosztatarákja van):

  • 5-alfa reduktáz inhibitorok: Bizonyos, a BPH vagy a húgyúti tünetek kezelésére használt gyógyszerek, mint például a finasterid (Proscar vagy Propecia) vagy a dutaszterid (Avodart), csökkenthetik a PSA-szinteket. Ezek a gyógyszerek is befolyásolhatják a prosztatarák kockázatát (lásd Can Prostate Cancer Be Prevented?). Tájékoztassa kezelőorvosát, ha szedik ezeket a gyógyszereket, mert csökkentheti a PSA szintet, ezért az orvosnak esetleg módosítania kell az olvasást.
  • Gyógynövény keverékek: Néhány keverék, amelyet étrend-kiegészítőként értékesítenek, szintén elfedheti a magas PSA-szintet. Ezért fontos, hogy tudassa orvosával, ha bármilyen típusú kiegészítést szed, még azokat is, amelyek nem feltétlenül a prosztata egészségére vonatkoznak. A PAH-k látszólag nem befolyásolják a PSA-t.
  • Elhízottság: Az elhízott (túlsúlyos) férfiak általában alacsonyabb PSA-szintet mutatnak.
  • Aszpirin: Egyes kutatások azt mutatták, hogy az aszpirin rendszeresen szedő férfiak alacsonyabb PSA-szintekkel rendelkezhetnek. Ez a hatás nagyobb lehet a nemdohányzóknál. További kutatásokra van szükség a megállapítás megerősítéséhez. Ha rendszeresen szedik az aszpirint (például a szívbetegség megelőzésére), beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen okból megszüntetné.
  • A statinok: Egyes tanulmányok kapcsolták össze a statinokkal ismert koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket, például az atorvasztatin (Lipitor), a rosuvastatin (Crestor) és a szimvasztatin (Zocor) alacsonyabb PSA-szintjeivel.
  • Tiazid diuretikumok: A tiazid diuretikumok, mint például a hidroklorotiazid (HCTZ), egyfajta vízpipulátus, amelyet gyakran a magas vérnyomás kezelésére használnak. A tiazid diuretikumot évek óta alacsonyabb PSA-szintekhez kötik.

Azoknál a férfiaknál, akikről nem ismert, hogy prosztatarákban szenvednek, nem mindig egyértelmű, hogy a PSA csökkentése hasznos. Bizonyos esetekben a PSA csökkentő tényező is csökkentheti az ember prosztatarák kockázatát. Más esetekben azonban csökkentheti a PSA szintet anélkül, hogy befolyásolná az ember rákbetegségét. Ez valóban káros lehet, ha csökkentené a PSA-t abnormális szintről normálisra, mivel ez nem okozhat rákot. Ezért fontos, hogy beszéljen orvosával olyan dolgokról, amelyek hatással lehetnek a PSA szintjére.

Speciális PSA-típusok

Egyes orvosok fontolóra vehetik a különböző típusú PSA tesztek (az alábbiakban tárgyalt) használatát annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e prosztata biopsziára, de nem minden orvos egyetért abban, hogy hogyan alkalmazzák ezeket a PSA-teszteket. Ha a PSA teszt eredménye nem normális, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy megvitassa a rák kockázatát és a további vizsgálatok szükségességét.

Százalékos PSA: A PSA a vérben lévő 2 fő formában fordul elő. A vérfehérjékhez egy formanyomtatvány van, míg a másik szabadon (nem kapcsolódik). A százalékos szabad PSA (fPSA) az a hányados, hogy mennyi PSA tér el szabadon a teljes PSA szinthez képest. A szabad PSA aránya alacsonyabb a prosztatarákban szenvedő férfiaknál, mint azoknál a férfiaknál, akik nem.

Ezt a tesztet néha arra használják, hogy segítsen eldönteni, hogy van-e prosztata biopszia, ha a PSA eredményei határvonalon vannak (például 4 és 10 között). A Alsó százalékos szabad PSA azt jelenti, hogy esélye van a prosztatarákra, és valószínűleg biopszia van.

Sok orvos javasolja a biopsziát azoknak a férfiaknak, akiknek a százalékos szabad PSA értéke 10% vagy annál kevesebb, és azt ajánlják, hogy a férfiak biopsziát tekintsenek, ha 10% és 25% között van. Ezekkel a vágásokkal felismeri a legtöbb rákot és segít egyes embereknek elkerülni a felesleges prosztata biopsziákat. Ezt a tesztet széles körben használják, de nem minden orvos egyetért abban, hogy 25% a legjobb vágási pont a biopszia eldöntésére, és a vágás az általános PSA szinttől függően változhat.

Komplex PSA: Ez a vizsgálat közvetlenül megméri az egyéb fehérjékhez kapcsolódó PSA mennyiségét (a PSA részaránya, amely nem “szabad”). Ezt a tesztet a teljes és ingyenes PSA ellenőrzése helyett elvégezhették, és ugyanolyan mennyiségű információt szolgáltathatna, mint a többi különálló teszt. Ezt a tesztet tanulmányozzák, hogy lássák-e ugyanazt a pontosságot.

Azok a tesztek, amelyek kombinálják a PSA különböző típusát: Néhány újabb teszt, például a prosztata egészségügyi index (phi) és a 4Kesoros teszt, kombinálják a különböző típusú PSA-k eredményeit ahhoz, hogy átfogó pontszámot kapjanak, amely tükrözi az ember prosztatarákos esélyét. Ezek a tesztek hasznosak lehetnek a némileg emelkedett PSA-val rendelkező férfiak számára, hogy segítsen meghatározni, hogy van-e prosztata biopszia. Bizonyos tesztek segítségével meg lehetne állapítani, hogy egy olyan embernek, akinek már van prosztata biopszia, nem talált rákot, még egy biopsziával kell rendelkeznie.

PSA sebesség: A PSA sebesség nem különálló teszt. Ez annak a mértéke, hogy a PSA milyen gyorsan növekszik az idő múlásával. Általában a PSA szintje lassan emelkedik az életkorral. Néhány kutatás azt találta, hogy ezek a szintek gyorsabban emelkednek, ha egy férfi rákos, de a vizsgálatok nem mutatják, hogy a PSA sebesség hasznosabb, mint maga a PSA szint a prosztatarák meghatározásában. Ezért az ACS-irányelvek nem javasolják a PSA sebesség alkalmazását a prosztatarák szűrésének részeként.

PSA sűrűség: A PSA-szint magasabb a nagyobb prosztata mirigyeknél. A PSA sűrűséget (PSAD) néha nagy prosztata mirigyeknél alkalmazzák, hogy megpróbáljanak ehhez igazítani. Az orvos a prosztata mirigy térfogatát (méretét) transzrektális ultrahanggal mérli (lásd: Ha a prosztata rák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak), és a PSA számot a prosztata térfogatával osztja el. A magasabb PSA-sűrűség a rák nagyobb valószínűségét jelzi. A PSA-sűrűség nem bizonyult olyan hasznosnak, mint a százalékos PSA-teszt.

Kor szerinti specifikus PSA-tartományok: A PSA-szintek általában magasabbak az idősebb férfiaknál, mint a fiatal férfiaknál, még akkor is, ha nincs rák. A határvonalon belüli PSA-eredmény egy 50 éves férfiban nagyon aggasztó lehet, de kevésbé aggodalomra ad okot egy 80 éves férfiban. Emiatt egyes orvosok azt javasolták, hogy összehasonlítsák a PSA eredményeit az azonos korú férfiak eredményével.

De mivel az életkor-specifikus PSA-tartományok hasznossága nem bizonyított, az orvosok és a szakmai szervezetek (valamint a PSA-tesztek készítői) nem javasolják használatukat.

Digitális rektális vizsga (DRE)

A digitális rektális vizsga (DRE) esetében az orvos behelyezi a kesztyűs, kenhető ujját a végbélbe, hogy érzékelje, hogy a daganat vagy a prosztata kemény területei rákot okozhatnak. Amint az alábbi képen látható, a prosztata csak a végbél előtt van. A prosztatarák általában a mirigy hátsó részében kezdődik, amit a rektális vizsgálat során érezhetünk. Ez a vizsga kellemetlen lehet (főleg azoknál a férfiaknál, akiknél vannak aranyércek), de általában nem fájdalmas és csak rövid időre tart.

A DRE kevésbé hatékony, mint a PSA vérvizsgálata a prosztatarák meghatározásában, de néha rákos megbetegedéseket tapasztalhat a normális PSA-szinttel rendelkező férfiaknál. Emiatt a prosztatarák szűrésének részét képezheti.

Doktori rendelések: A golyókat látogasson el egy urológusba

Ahogy a férfiak idősebbek, a leggyakoribb egészségügyi problémák a hólyag és a prosztata összefüggésében vannak. Számos tünet alakul ki az emberek, akik nem értik, hogy mit jelentenek, vagy miért vannak ilyenek. Ezért fontos, hogy figyeljenek a leggyakoribb feltételekre, és ellenőrizzük, hogy szükség van-e további kezelésre. Sok férfi olyan tünetekkel él, amelyek alapbetegségek lehetnek a nagyobb terheléshez szükséges körülmények között.

1. Hematuria (más néven vér a vizeletben)

Vér a vizeletben nem normális. Lehet, hogy korai figyelmeztető jelzést ad számos súlyos egészségügyi állapotra, például húgyhólyagra vagy vesebetegségre, vesekövekre, veserákra vagy hólyagrákra. Ha vért látsz a vizeletében, az urológus elkezdi egy egyszerű vizeletvizsgálatot, amelyet vizeletvizsgálatnak neveznek, hogy tesztelje a mikroszkopikus vér jelenlétét és mennyiségét a vizeletben. Ők is végezhetnek egy cisztoszkópiát, hogy belenézzenek a hólyagba, vagy röntgen- vagy CT-vizsgálatra hivatkozzanak. Ne várj egy urológust, ha véred van a vizeleteidben. Általában azt jelenti, hogy valami nincs rendben, és ebben az esetben nem fog elmenni egyedül.

2. Prosztata vizsga (PSA teszt és DRE)

Ellenőrizze a PSA-t. A PSA vagy a prosztata-specifikus antigén a prosztatában előállított fehérje. A PSA teszt, amely egyszerű vérvizsgálat, képes mérni a PSA szintjét a vérben. Az emelkedő vagy emelkedett PSA, mint például a 4,0 ng / ml felett, jelezheti a prosztatarákot. A PSA teszt azonban nem specifikus a prosztatarák esetében. A megnövekedett PSA emelkedett prosztata vagy prosztatagyulladás (prosztata fertőzés) is jelentkezhet. A legtöbb orvos nem teszteli a PSA-t, kivéve az urológusokat.

Mikor kell elkezdenie a PSA ellenőrzését? A férfiaknak 40 éves kortól kezdődő PSA-tesztet kell végrehajtaniuk, és évente ellenőrizniük kell. A prosztatarák kockázata 50 év után jelentősen emelkedik, de az emberek 50 évnél fiatalabbak lehetnek. Ez különösen fontos azoknál a férfiaknál, akiknek nagyobb a kockázata a prosztataráknak, hogy ellenőrizzék a PSA-t. Azok a férfiak, akiknél nagyobb a kockázata a prosztataráknak, az afroamerikai férfiak, az 50 év feletti férfiak és a prosztatarákos családban előforduló férfiak. Az afrikai-amerikai férfiakat gyakran agresszívabb prosztatarákkal diagnosztizálják, ezért fontos, hogy korán ellenőrizzék és nyomon kövessék a PSA-szint bármilyen változását. Korai felismeréssel a prosztatarák nagyon gyógyítható és gyógyítható.

A DRE, vagy a digitális rektális vizsga felismerheti a prosztata növekedését vagy bővítését. Bármilyen rendellenesség, mint például a feszesség, csomók vagy más szabálytalanságok, jelezheti a prosztatarákot. A férfiaknak évente 40 éves koruktól kezdődő DRE-nek kell lenniük, hogy ellenőrizzék a prosztata bármilyen változását az előző prosztata vizsga során. Ismét a férfiaknak, akiknek nagyobb a kockázata a prosztatarákra, mint például az afroamerikai férfiak és férfiak, akiknek családjuk van prosztatarákkal, évente tesztelni kell.

Bár hangsúlyozom, hogy a férfiaknak 40 éves kortól kezdődő éves prosztata vizsgán kell lenniük, ez nem jelenti azt, hogy aggódnia kellene, ha idősebb vagy. A prosztatarák kockázata 50 év után emelkedik, de a férfiak diagnosztizálásának és 50 éves kor feletti diagnózisának lehetősége miatt úgy gondolom, hogy minden embernek 40-et kell kezdenie.

3. Tesztularis fájdalom vagy csomó

A testicularis fájdalom egy vagy mindkét herék körül vagy annak környékén fordul elő. A herékben érezhető fájdalom nem mindig jelenti azt, hogy a forrás a herékben van; lehet, hogy fájdalmat okoz egy másik terület a test, mint például a has és az ágyék. A testicularis fájdalmat számos különböző dolog okozhatja, beleértve a gyulladást, a hydrocele-t, a veseköveket, a hüvelyi sérveket, a scrotalos tömeget, a húgyúti fertőzést, a varicocele-t, vagy akár a hererákot.

A herékben a herék egy abnormális tömeg a herékben, és valójában elég gyakoriak. Mind a felnőtt férfiakban, mind a tizenéves fiúknál előfordulhatnak. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a herékdarabot, mert lehet, hogy nem mindig komoly, de azt jelzi, hogy valami nincs rendben a herékkel. Míg a legtöbb nyálkahártya sérülést okoz, azt is jelezheti varicocele, hydrocele, epididymalis ciszta, testicularis torzió vagy hererák. Ha ez a hererák, ne essen pánikba. A kimutatott korai testicularis rák nagyon gyógyítható és gyógyítható.

Tehát, ha enyhe herék fájdalmai vannak, amelyek pár napnál hosszabb ideig tartanak, vagy úgy érzi, hogy egy nyak vagy duzzanat a herékben vagy annak környékén található, lásd az urológust.

4. Vese fájdalom vagy tömeg

Ha hasi fájdalmat észlel, az általános orvosi rendelő orvoshoz fordulhat, ha CT vagy ultrahangot alkalmaz. Míg a szkennelés megmutatja vagy nem feltárja, mi okozza a fájdalmat, azonosítja, hogy van-e tömeg a vese esetén. Ha a méhen belül egy masszát találtak, ne engedje, hogy bárki biopsziát készítsen a tömegnek, amíg nem látott urológust. Míg feltételezhető, hogy a tömeg lehet vese rák, azt is jelentheti ciszta (folyadékkal töltött zsák), a fertőzés, vagy a hydronephrosis (részleges zárolása a vese). Fontos, hogy látni kell egy urológust, mielőtt a vese biopszia, hogy kizárják a tömeg egyéb okait. Egy urológus végezhet egy vizelet citológiát, egy cisztoszkópiát, további vérellátást, vagy további vizsgálatokat rendelhet meg annak ellenőrzésére, hogy mi okozhatja a tömeget.

5. Ha Ön és partnere gondot okoz

Annak érdekében, hogy partnered terhes legyen, képesnek kell lennie arra, hogy egészséges spermiumot (melyet a herékben állít elő), a spermát a spermába kell vinni, jó spermiumszámot kell elérnie (15 millió sperma / ml) , és a spermiumnak jól működőnek kell lennie, és jó mozgékonysággal kell rendelkeznie. Tehát ha Ön és partnered gondjai vannak a fogamzásba, ez azt jelentheti, hogy te terméketlen vagy. A férfiak termékenységének vizsgálata azért is fontos, mert súlyos egészségi állapotot is jelenthet, például varicocele, fertőzés, hormon egyensúlyhiány vagy hererák. Ezeket a feltételeket gyakran az elsődleges ellátással foglalkozó orvosok is kimaradhatják, majd a férfiakat egy termékenységgel foglalkozó orvosra utalják, aki esetleg hiányolni fogja őket.

Ügyeljen arra, hogy beszéljen orvosával a többi egészségügyi állapot ellenőrzéséről, hogy meghatározhassa, mi okozhatja a férfi meddőségét.

Címkék: , , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!