Ductalis carcinoma

ductalis carcinoma

csatorna autószalag

ductalis carcinoma

Ductalis carcinoma

Szeretnéd megköszönni a TFD-nek a létezését? Mondja el nekünk egy ismerősének, adjon hozzá egy linket ehhez az oldalhoz, vagy látogasson el a webmester oldalára ingyenes szórakoztató tartalmakért.

Link erre az oldalra:

Copyright © 2003-2018 Farlex, Inc.

A weboldalon található összes tartalom, ideértve a szótárat, a szinonimákat, az irodalmat, a földrajzot és egyéb referenciaadatokat, csak tájékoztató jellegű. Ez az információ nem tekinthető teljesnek, naprakésznek, és nem szándékozik a jogi, orvosi vagy bármely más szakember látogatását, tanácsadását vagy tanácsát helyettesíteni.

intraductalis

intraductalis

intraductalis

intraductalis

intraductalis

intraductalis

Szeretnéd megköszönni a TFD-nek a létezését? Mondja el nekünk egy ismerősének, adjon hozzá egy linket ehhez az oldalhoz, vagy látogasson el a webmester oldalára ingyenes szórakoztató tartalmakért.

Link erre az oldalra:

Copyright © 2003-2018 Farlex, Inc.

A weboldalon található összes tartalom, ideértve a szótárat, a szinonimákat, az irodalmat, a földrajzot és egyéb referenciaadatokat, csak tájékoztató jellegű. Ez az információ nem tekinthető teljesnek, naprakésznek, és nem szándékozik a jogi, orvosi vagy bármely más szakember látogatását, tanácsadását vagy tanácsát helyettesíteni.

Ductalis carcinoma in situ (DCIS)

A ductalis carcinoma in situ (DCIS) az abnormális sejtek jelenléte a tejben lévő tejcsatornában.

A DCIS a mellrák legkorábbi formája. A DCIS nem invazív, azaz nem terjedt ki a tejcsatornából, hogy behatoljon a mell egyéb részeibe.

A DCIS általában az emlőrák szűrés részeként végzett mammográfiás vizsgálat során vagy egy másik nőbetegségben szenvedő beteg esetében fordul elő. A mammográfiás szűrésnek köszönhetően az elmúlt években drámai mértékben nőtt a DCIS diagnosztizálása.

Bár a DCIS nem életveszélyes, kezelésre van szükség ahhoz, hogy megakadályozza az állapot invazívvá válását. A DCIS-szel rendelkező nők többségét hatékonyan kezelik emlőtisztító műtét és sugárzás.

A DCIS nem okoz semmilyen jelet vagy tünetet a legtöbb esetben. A DCIS azonban néha tüneteket és tüneteket okozhat, például:

A DCIS általában egy mammogramon található, és olyan kis meszesedéseknek tűnik, amelyek szabálytalan alakúak és méretűek.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Beszélje meg kezelőorvosával, ha változást észlel a mellében, például csomóban, ráncos vagy más módon szokatlan bőrfelületen, a bőr alatti bőrön vagy a mellbimbó mentén. Forduljon orvosához, hogy értékelje.

Kérje meg kezelőorvosát, hogy fontolja meg az emlőrák szűrését, és milyen gyakorisággal kell megismételni. A legtöbb csoport javasolja a rutin emlőrák szűrését a 40-es évek elején. Beszéljen orvosával arról, hogy mi a megfelelő az Ön számára.

Nem világos, mi okozza a DCIS-t. DCIS alakul ki, amikor genetikai mutációk lépnek fel az emlőcsatornák DNS-jében. A genetikai mutációk miatt a sejtek abnormálisnak tűnnek, de a sejtek még nem képesek kitörni az emlőcsatornából.

A kutatók nem tudják pontosan, mi okozza a kóros sejtnövekedést, ami a DCIS-hez vezet. Valószínű, hogy számos tényező szerepet játszhat, beleértve a szüleitől, a környezetétől és az életstílusától kapott géneket.

Kockázati tényezők

A DCIS kockázatát növelő tényezők a következők:

Mellképzés

A DCIS-t leggyakrabban az emlőrák szűrésére használt mammográfia során fedezték fel. Ha a gyanús területek, például a fényes fehér foltok (mikrokriókosodások), amelyek klaszterben vannak és szabálytalan alakzatok vagy méretek vannak azonosítva az Ön mammográfiáján, a radiológus valószínűleg további mellimézést ajánl.

Lehet, hogy van egy diagnosztikai mammográfiája, amely több nagyításból nézve több szögből néz, és jobban megvizsgálja a mikrokriíziseket, hogy meg tudja határozni, hogy aggodalomra ad okot, és mindkét melleket értékeli-e.

Ha az aggodalomra okot adó terület további értékelést igényel, akkor a következő lépés lehet ultrahang és mell-biopszia.

Melltextumok eltávolítása a teszteléshez

A mellszövetek teszteléséhez egy vagy több típusú mellimoterápiás eljárás alá vonhatók:

A patológus elemzi a mellszövetet a biopsziájából annak megállapítására, hogy vannak-e abnormális sejtek, és milyen agresszívak azok a kóros sejtek.

Ha az Ön mammográfiája mikrokriifikációkat mutatott, a patológus megvizsgálja a biopsziás mintát az ilyen rendellenességek esetén.

A DCIS kezelése nagy valószínőséggel jár a sikerhez, a legtöbb esetben a daganat eltávolításával és a megismétlés megakadályozásával.

A legtöbb esetben a DCIS kezelési lehetőségei a következők:

Bizonyos esetekben a kezelési lehetőségek magukban foglalhatnak:

Ha diagnosztizáltak a DCIS-szel, akkor az első döntések közül az egyik az, hogy az állapotot melltartó műtét (lumpectomia) vagy az emlőt eltávolító műtét (masztektómia) kezelésével végezzük-e.

Lumpectomy. Lumpectomia a műtét, amely eltávolítja a DCIS területét, és az egészséges szövet szövetségét.

Az eljárás lehetővé teszi, hogy a lehető legtöbb emlőt megtartsa, és az eltávolított szövet mennyiségétől függően általában megszünteti a mell rekonstrukciójának szükségességét.

A DCIS kezelésének leggyakoribb kezelése a Lumpectomia és a sugárterápia.

A kutatások azt mutatják, hogy a lumpectomiával kezelt nőknek kissé nagyobb a recidíva kockázata, mint a mastectomia alatt szenvedő nők; a két csoport közötti túlélési arány nagyon hasonló.

A többszörös orvosi állapotú idősebb nőknél a lumpectomium és a tamoxifen terápia, a lumpectomia önmagában vagy nem kezelhető lehet.

Mellét. A DCIS kezelésére egy egyszerű mastectomia – az emlőszövet, a bőr, az areola és a mellbimbó eltávolítása, és esetleg a hónalj nyirokcsomói (szeninel csomópont biopszia) – egy lehetőség.

A mastektómia utáni rekonstrukciót, ha szükséges, a legtöbb esetben elvégezhető.

Mivel a lumpectomy kombinálva a sugárzással, ugyanolyan hatásos, az egyszerű masztectomia kevésbé gyakori, mint a DCIS kezelése.

A legtöbb DCIS-es nő a lumpectomiát jelöli. A mastectomia azonban ajánlott, ha:

A biopsziára felvett szövetminták a szövetminta peremén vagy annak közelében lévő abnormális sejteket mutatnak. Előfordulhat, hogy több DCIS van, mint eredetileg gondolták, ami azt jelenti, hogy a lumpectomia nem elegendő a DCIS összes területének eltávolítására. Szükség lehet további szövet kivágására, amelyhez szükség lehet a mell eltávolítására (mastectomia), ha a DCIS beavatkozás területe nagyobb a mell méretéhez képest.

Ha a DCIS területe nagy, a mellének méretéhez képest, a lumpectomia elfogadhatatlan kozmetikai eredményeket is eredményezhet.

Nem sugárterápiás jelölt vagy. A sugárzás általában egy lumpectomiát követően történik.

Lehet, hogy nem lesz jelölt, ha a terhesség első trimeszterében diagnosztizálódott, előzetesen sugárzást kapott mellkasodra vagy mellére, vagy ha olyan állapotod van, amely érzékenyebbé tesz a sugárterápia mellékhatásaira, például szisztémás lupus erythematosus.

  • Inkább egy masztektómia, mint egy lumpectomy. Például nem feltétlenül szeretne lumpectomia, ha nem akar sugárterápiát alkalmazni.
  • A DCIS műtéte általában nem jelenti a nyirokcsomók eltávolítását a karod alatt, mert nem invazív. A nyirokcsomók rákmegelőzésének esélye rendkívül kicsi.

    Ha a sebészeti beavatkozás során a szövetek elkezdik orvosát arra gondolni, hogy az abnormális sejtek elterjedhetnek az emlőcsatornán kívül, vagy masztektómia van, akkor a műtét részeként egy őrző csomópont biopszia vagy néhány nyirokcsomó eltávolítása végezhető el.

    Sugárkezelés

    A sugárterápia nagy energiájú gerendákat, például röntgensugarakat használ fel abnormális sejtek elpusztítására. A lumpectomiát követő sugárterápia csökkenti azt a lehetőséget, hogy a DCIS visszatér (visszatér), vagy hogy az invazív rák felé halad.

    A DCIS kezelésére leggyakrabban a sugárterápiát külsõ fénysugárzásnak nevezik.

    A sugárzás tipikusan a lumpectomia után történik. Néhány nő esetében azonban nem szükséges a sugárzás. Ez magában foglalhatja azokat is, akiknek csak kis területük van a DCIS-nek, ami alacsony fokozatnak számít, és teljesen eltávolításra került a műtét során.

    A gyógyszer tamoxifen megakadályozza az ösztrogén – egy olyan hormont, amely egyes emlőráksejteket táplál, és elősegíti a tumor növekedését -, hogy csökkentse az invazív emlőrák kialakulásának kockázatát.

    A tamoxifen csak a rákos megbetegedésekre hat, amelyek a hormonokra (hormonreceptor pozitív rákokra) reagálva növekednek.

    A tamoxifen önmagában nem kezeli a DCIS-t, de a műtét vagy a sugárzás után további (adjuváns) terápiának tekinthető annak érdekében, hogy csökkentse a DCIS vagy az invazív emlőrák ismétlődésének kialakulásának esélyét a mell jövő.

    Ha úgy dönt, hogy mastectomia van, kevesebb ok van a tamoxifen alkalmazására.

    Mastektómia esetén az invazív emlőrák vagy a visszatérő DCIS kockázata a fennmaradó mellszövetek kis mennyiségében nagyon kicsi. A tamoxifen esetleges előnyei csak az ellenkező mellre vonatkoznának.

    Beszéljétek meg a tamoxifen előnyeit és hátrányait orvosával.

    Alternatív gyógyászat

    Nem találtunk alternatív gyógymód-kezelést a DCIS gyógyítására vagy az invazív emlőrák diagnosztizálására.

    Ehelyett a kiegészítő és alternatív gyógymódok segíthetnek megbirkózni a diagnózisa és a kezelés mellékhatásai, például a szorongás.

    A DCIS-ben szenvedő nők szorongásba kerülhetnek, mivel aggódnak amiatt, hogy mi a diagnózis az egészségük szempontjából.

    A szorongás megnehezítheti, hogy koncentráljon és éjjel aludjon. Lehet, hogy állandóan gondolkodik a diagnózisáról.

    Annak érdekében, hogy megbirkózzon a szorongással, megpróbálhatja:

    Küzdelem és támogatás

    A DCIS diagnózisa felettébb és félelmetes lehet. A diagnózisának jobb kezelése érdekében hasznos lehet:

    Tudjon meg többet a DCIS-ről, hogy döntést hozhasson a gondozásáról. Kérdezze meg kezelőorvosával a diagnózisát és a patológiás eredményeket. Ezekkel az információkkal kezelheti a kezelési lehetőségeit.

    Nézze meg a jó hírű információforrásokat, például a Nemzeti Rákkutató Intézetet, hogy többet megtudjon. Ez segíthet magabiztosabbnak lenni abban az esetben, ha döntéseket hoz az ellátásáról.

    Támogatja a szükséges segítséget. Ne féljen segítséget kérni, vagy forduljon egy megbízható baráthoz, ha meg kell osztania érzéseit és aggályait.

    Beszéljen tanácsadóval vagy orvosi szociális munkással, ha szüksége van egy sokkal objektívebb hallgatóra.

    Csatlakozzon egy olyan támogató csoporthoz – a közösségedben vagy online -, ahol a nők hasonló helyzetben vannak.

    Ellenőrizze, hogy mit tehet az egészségével kapcsolatban. Életesen megváltoztathatja életmódját, így érezheti a legjobban.

    Válasszon egy egészséges étrendet, amely a gyümölcsökre, zöldségekre és a teljes kiőrlésű gyümölcsökre összpontosít

    Próbálja meg aktív a 30 perces legtöbb hét napján.

    Éjszaka elég aludni, hogy ébredjen nyugodtan. Keresse meg, hogyan lehet megbirkózni az életedben lévő stresszekkel.

    Felkészülés a találkozóra

    Beszéljen orvosával, ha csomót vagy más szokatlan változásokat észlel a mellében.

    Ha egy orvos már diagnosztizálta az emlőrák rendellenességeit, és egy második véleményre szólít fel, akkor az eredeti diagnosztikai mammográfiai képeket és biopsziás eredményeket az új találkozóra vigye. Ezek magukban foglalják mammográfiás képeit, ultrahang CD-jét és üvegdiagejeit az emlőrák biopsziájából.

    Vegye át ezeket az elemeket az új kinevezésre, vagy kérje, hogy az első értékelés elvégzésének helye az a hely, ahol az első értékelést elvégezte.

    Íme néhány információ, hogy segítsen felkészülni a találkozóra, és mit várhat el orvosától.

    Amit megtehetsz

    Az alábbiakban néhány alapvető kérdést kell feltennünk az orvosának a DCIS-ről:

    Ha további kérdései merülnek fel a látogatása során, ne habozzon megkérdezni.

    Mit várhat el orvosától?

    Orvosa valószínűleg több kérdést tesz fel Önnek. Felkészülve arra, hogy válaszoljon rájuk, időt hagyhat arra, hogy átgondolja azokat a pontokat, amelyekről alaposan beszélni szeretne. Orvosa kérheti:

    © 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek

    Címkék: ,
    Tovább a blogra »