Hívja az elsődleges egészségügyi szolgáltatót, ha úgy gondolja, hogy a gyógyszer nem segít, vagy mellékhatásai vannak. Mondja meg neki, ha allergiás vagy bármely gyógyszerre. Tartsa meg a gyógyszerek, vitaminok és gyógynövények listáját. Adja meg az összegeket, és mikor és miért veszi őket. Hozd a listát vagy a tabletták palackját a követéses látogatásokhoz. Ha vészhelyzet esetén vigyázol, vigye magával orvossági listáját.
A folyamatos ápoláshoz, kezelésekhez vagy otthoni szolgáltatásokhoz kérjen további információt.
A felnőtteknek naponta 9-13 csésze folyadékot kell itatni. Egy csésze 8 uncia. A legtöbb ember számára a folyadék megfelelő választéka a víz, a lé és a tej. A kávé, a leves és a gyümölcs a napi folyékony mennyiségben számolható. Kérdezze meg ápolóját, hogy mennyi folyadékot kell naponta fogyasztania.
Mivel a nefrosztómiás cső kijön a hátsó lyukból, önmagától nem fog tudni gondoskodni. Kérje a segítségét a nephrostómia csőjéhez. Kérdezze meg ápolónőt, hogyan kell tisztítani a bőrt, és milyen bőrkorlátokat és rögzítő eszközöket kell használni. Kérdezze az ápolóktól, hogy milyen típusú vizeletelvezető zsákot kell használni. Ha a zsák nem egyszer használatos, kérdezze meg, mikor és hogyan kell tisztítani.
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
Bár sokan hirtelen megtudják, hogy veseelégtelenségben vagy végstádiumú vesebetegségben (ESRD) fordulnak elő, krónikus vesebetegség (CKD) történik az idő múlásával. Azok számára, akik tudják, hogy veseelégtelenséggel szembesülnek, ideje megismerni a rendelkezésre álló és előkészített kezelési lehetőségeket vagy módozatokat. Akár hónapja van arra, hogy felkészüljön, vagy hirtelen eldöntheti, hogy melyik módszernek helyes, az orvosa vagy a nephrológus (a veseápolásra szakosodott orvos) segíti a nevelést és irányítást.
Dialízis és veseátültetés
A veseelégtelenség két kezelési módja van: dialízis és transzplantáció. A dialízis olyan kezelés, amely tisztítja a vért a hulladék eltávolításakor, amikor a vesék már nem képesek erre. A dialízis többféle formája létezik.
A hemodialízis tisztítja a vért a testből való eltávolítással és mesterséges vese által történő szűréssel.
A peritoneális dialízis tisztítja a vért a has, a peritoneum nevű szűrőt használva. A katétert lágy tubus műtéti úton helyezkedik el a hasban, a test külsején lévő cső egyik végével, amely a peritoneum dialízis folyadékkal történő feltöltésére szolgál, majd kiüríti azt, miután időben a hasban maradt a toxinok eltávolítása .
A transzplantáció egy olyan kezelés, ahol egy dolgozó vesét eltávolítanak egy személyből, és olyan ember testébe helyezik, akinek a veséje kudarcot vallott. Az átültetett vese a fogadó szervezetében fog működni.
Mind a dialízis, mind a transzplantáció szükségessé teszi a gyógyszereket. Azok a betegek, akik fizikailag és érzelmileg képesek, elkezdhetnek egy kezelésen, majd később áttérhetnek egy másikra életstílusuk és egészségügyi állapotuk függvényében. A nephrológus segít megítélni, hogy melyik módszernek működhet az Ön számára. Íme néhány részlet a dialízis-választásokról és a transzplantációról, hogy segítsen tudatosan megbeszélni a nephrológusával és hozzon meg egy okos döntést arról, hogy melyik módszernek lehet megfelelő az Ön számára.
Hemodialízis-hozzáférési lehetőségek
A hemodialízis elvégzése érdekében létre kell hozni egy olyan hozzáférést, amely lehetővé teszi, hogy a vér kiszivárogjon a szervezetből, majd szétszedje. Három hozzáférési típus létezik: katéter, graft és fistula.
A katéter azonnal rendelkezésre áll, míg a graft és a fistula időre van szüksége ahhoz, hogy műtéti úton létrejöjjön, gyógyuljon és éretté váljon. Azoknál a betegeknél, akiknek nincs előzetes értesülése, hogy dialízisre lesz szükségük, a katétert a vénába kell helyezni a nyakon, a mellkason vagy az ágyékon, hogy azonnali kezelést kaphassanak. Csövek vannak a katéterhez rögzítve; amely lehetővé teszi, hogy a vér kiáramlik a testből, és különálló legyen, hogy visszaadja a vért. Katéterrel nagyobb a fertőzés esélye, és a véráramlás nem optimális, ezért olyan csoportok, mint a National Kidney Foundation (NKF) (Kidney Disease Outcome Quality Initiative (K / DOQI) irányelvei), a Nemzeti Cukorbeteg- és Emésztési és Vesebetegek Intézete (NIDDK), valamint számos nephrológia azt javasolja, hogy az átültetést vagy a fistulát állandó hozzáférésre használják azoknak a betegeknek, akik képesek támogatni egy érrendszeri hozzáférést.
Az átültetést műtéti úton hozták létre úgy, hogy az artériát vagy vénát az alkar belső részén lévő mesterséges csövekhez csatlakoztatták. Általában három-hat héttel kell eltelnie az átültetés után, hogy használatra kész legyen.
A hozzáférés előnyös típusa a fisztula. A Medicare és a Medicaid (CMS) központok létrehozták a Fistula First nevű Nemzeti Vascular Access fejlesztési kezdeményezést a dialízist végző vállalatokkal együtt
és a vese közösség többi tagjának, hogy tájékoztassa a betegeket a fistulák előnyeiről a K / DOQI ajánlások alapján. A fisztulát műtéti úton hozták létre, úgy, hogy az artériát és a véna csatlakozik, általában az alkaron belül. Általában néhány hónapig tart, amíg egy fistula éretté válik – lehetővé téve a véna nagyobb és erősebb növekedését a dialízis kezelésére. A fistulák kevésbé valószínűek vérrögképződést vagy fertőzést okoznak, és történelmileg hosszabb ideig tartanak, mint a többi hozzáférési típus.
Ha graftot vagy fistulát használnak a hemodialízishez, két tűt helyeznek be a beléptetésbe; az egyik, hogy eltávolítsa a vért a testről, a másik pedig visszahelyezze. Amíg a tűk a fájdalmasak lehetnek, sok beteg jelentette, hogy a csípés csak egy pillanatig van, és idő múlva megszokja. Ezenkívül a gomblyuknak nevezett technikát fistulával lehet használni. A gomblyuk technikával minden hemodialízis kezeléshez pontosan ugyanazt a lyukasztási helyet alkalmazzák. Ha ugyanazt a lyukasztót használjuk, és a tűt ugyanabban a szögben tartjuk, idővel a hegek szövete fejlődik, megkönnyíti és kevésbé fájdalmas a hozzáférést.
Akár katétert, graftot vagy fistulát kap a beteg, a nephrológia alapos vizsgálat után határozza meg.
Központos hemodialízis
Jelenleg a centrális hemodialízis a dialízis kezelés leghasznosabb formája az amerikaiaknak a végstádiumú vesebetegséggel szemben. Központos hemodialízis esetén a beteg egy dialízis központba kerül, ahol ápolók és technikusok kezelőorvosa kezeli a kezelést. Általában a centrális hemodialízis hetente három napig tart, 3-5 munkanaponként. A dialízis során a vért eltávolítják a szervezetből egy hozzáféréssel (fistula, graft vagy katéter) keresztül, mesterséges vese (dialyzer) keresztül szűrik és a bejutáson keresztül visszaküldik a szervezetbe. Ezt a vért sokszor szűrjük a kezelés során a hulladék eltávolítása és a kémiai egyensúly fenntartása érdekében. A nephrológus felírja a kezelést és meghatározza, hogy mennyi ideig fog tartani. A vér tisztítása mellett a dialízis kezelés során a betegek gyakran intravénás gyógyszereket, például eritropoetint és vasat kapnak, ha szükséges, az anémia korrigálására.
Mivel az egészséges vesék egész nap, mindennapi működésük és dialízisük során csak néhány óra, hetente háromszor működik, a szervezetben a toxinok felépülhetnek a kezelések között. Ezért a hemodialízisben dolgozó emberek a dietetikusokkal dolgoznak, és ajánlatos korlátozni vagy elkerülni a magas foszfor-, kálium- és nátriumtartalmú élelmiszereket, hogy a kezelések között a lehető legjobban érezzék magukat. Ezen túlmenően, mivel a legtöbb veseelégtelenségben szenvedő beteg képtelen megszüntetni a vizeletet, folyadékhatások vannak. A dialízis-betegeket tájékoztatni kell arról, hogy mennyi folyadékot kell naponta fogyasztani, és mit kell fogyasztani a táplálkozási szakembereiknek a havi laboratóriumi jelentéseik alapján.
Az étrend és a folyadékkal kapcsolatos korlátozások a hemodialízis hátrányainak néhány hátránya. A fájdalmas tűs botok negatívak is néhány beteg számára. A helyi érzéstelenítő, mint például a lidokain, használható a fájdalom megingathatatlanná tételéhez, de ehhez is szüksége van egy tűs botra. Egyes betegek azt is jelentik, hogy zavarba ejtik fistulájuk, és inkább hosszú ujjú ruhát viselnek.
Számos hemodialízis központban sok műszak van a páciens életmódjainak befogadására. Azoknál a betegeknél, akik dolgoznak, korai vagy késői műszakban dolgozhatnak, munkájuk vagy személyes menetrendjük függvényében. Vannak olyan hemodialízis központok, amelyek éjszakai dialízist kínálnak, ahol egy beteg éjfélkor kaphat kezelést.
Közép-hemodialízis előnyei és hátrányai
Előnyök
Hátrányok
Otthoni hemodialízis
A dialízisben szenvedők számára, akik fizikailag és érzelmileg képesek, és akik nagyobb ellenőrzést és rugalmasságot kívánnak kezeléseik felett, a házi hemodialízis egy másik kezelési lehetőség. Otthoni hemodialízissel a beteg, a partnerek mellett a legtöbb esetben dialízisgépet állít fel otthonában, és megtanulja elvégezni a dialízist. Ez megköveteli a páciens és / vagy partner számára, hogy megtanulják az öncsonkítás módját, vagy tegye be a tűket a beléptetésbe, állítsa be a dialízist, ellenőrizze a gépet, vegyen be és rögzítse a létfontosságú statisztikákat a kezelés és a kezelés végéig. Az otthoni hemodialízisben szenvedő betegeknek rendelkezniük kell egy szobával az otthonukban, amely alkalmas a dialízis gép befogadására és a vízkezelésre (a kiválasztott gép típusától függően). Átfogó képzésben részesülnek egy otthoni dialízis-képzési csapattal, hogy megtanulják a dialízis elvégzését és az esetlegesen felmerülő problémák elhárítását.
Míg a nephrológus írja le a dialízisre vonatkozó receptet, amelyet a betegnek követnie kell, nagyobb rugalmasságot biztosít otthoni dializálás esetén. Néhányan hetente háromszor végeznek otthoni hemodialízist három-öt órán keresztül, akárcsak a dialízis központban. Más páciensek éjszakai dialízist végeznek, miközben nyolc órán át három éjszakát töltenek. Egy másik lehetőség a rövid távú napi dialízis, ahol a páciens mindennap csak néhány órát végez hemodialízissel. A Medicare jelenleg nem fizet a gyakoribb dialízisért, és csak hetente három kezelésre térít vissza, vagy négy ritka esetben; azonban egyes biztosító társaságok. Sok beteg beszámol arról, hogy gyakrabban vagy hosszabb kezelésben jobban érzik magukat. És gyakran lehetővé teszi számukra, hogy enyhébb étrendet kapjanak.
Azok a betegek, akik otthoni hemodialízist végeznek, képesek dializálni, ha akarnak, így nem függnek a hemodialízis központ ütemezésétől. Élvezik a saját dialízis-ütemtervüket a munka és a családi kötelezettségek körében. Sokan inkább a kényelmes otthoni kényelmet élvezik a kezelés során. Továbbra is vannak étrend- és folyadékkorlátozások sok hazai hemodialízist végző személy számára, és még mindig nephrológusnak kell lenniük, és laboratóriumi munkát kell végeznie a kezelésre és az étrendre vonatkozó előírások meghatározására.
Az otthoni hemodialízis előnyei és hátrányai
Előnyök
Hátrányok
Peritoneális dialízis (PD)
A peritoneális dialízis (PD) egyik előnye, hogy a PD-t választó emberek ezt megtehetik, miközben egy cyclerrel alszanak. A cikler olyan gép, amely az éjszakában többször is feltölti és elvezet a dializátumba a peritoneális üregbe. Míg a dializátum a peritoneális üregben található, segít a méreganyagok eltávolításában a vérből a peritoneális bélésen keresztül. Lakásidő után a dializátum lecsökken a peritoneális üregből, amelyet friss dializátummal újratöltenek. Bár a dialízis során nehéz lehet aludni, sokan, akik az automatikus peritoneális dialízist (APD) választják, hozzászoknak hozzá, és ez nem jelent problémát.
Egy másik PD opció a manuális cserék elvégzésére szolgál. Ebben a PD kezelési lehetőségben a beteget négy-hat órával töltik be a betegnél a hasba, anélkül, hogy gépet használnának. Minden csere körülbelül 20-30 percet vesz igénybe. A csere elvégzéséhez a betegnek tiszta területre, valamint az ellátáshoz való hozzáférésre van szüksége. Vannak, akik az APD kombinációját használják, miközben a nap folyamán manuálisan cserélnek.
Mivel a peritoneális dialízis az otthoni dialízis egyik formája, sok ember választja a PD-t, hogy nagyobb szabadságot kapjon kezelésük és ütemük felett. Mivel a PD-t mindennap végezzük, kevesebb élelmiszer és folyadék-korlátozás is van, mint a hemodialízis, ami több étkezési szabadságot biztosít. Az utazás könnyebb azokon a betegeken, akik nem rendelkeznek a hemodialízis központban történő kezeléssel. Ehelyett elintézhetik, hogy a készletüket közvetlenül a rendeltetési helyükre szállítsák.
A katéter miatt általában nincsenek korlátozások a testmozgásra és az intimitásra. A PD-ben lévő személynek óvatosan ügyelnie kell arra, hogy a katétert tiszta állapotban tartsa, hogy elkerülje a fertőzést a helyszínen vagy a peritoneum nevű peritonitisz fertőzést. A szobában is rendelkezésre kell állni az otthonban a PD kellékek tárolásához.
Peritoneális dialízis előnyei és hátrányai
Előnyök
Hátrányok
Transzplantált-cadaver donor
A veseátültetés várólistája több évig tarthat. A várólistára való felvételhez beszélnie kell a nephrológusával. A nephrológus elküldi Önt transzplantációs központnak értékelésre. Ha a vizsgálat azt állapítja meg, hogy jó jelölt a veseátültetésre, akkor a listára kerül. Akkor hívják, ha egy donort talál. Mivel a cadaver vesék olyan emberekből származnak, akik haláluk után adományozzák a szerveiket, és több embernek van szüksége véneire, mint adományozni, a várólistára hosszú.
A sikeres átültetés legjobb esélye érdekében a vér típusának és a szövetnek megfelelő vizsgálatokat kell végezni. Várakozásul, hogy egy megfelelő adományozó elérhetővé válik, a fogadónak azt tanácsolják, hogy egészséges életmódban részesüljön, hogy a lehető legjobb formában legyen a műtét. Mivel egy adott adományozó egy pillanatra értesülhet, a címzettnek telefonszámokat és kapcsolatokat kell megadnia, hogy ne eshessék meg a lehetőséget.
Transzplantált élő donor
Az a lehetőség, hogy véletlenül véletlenül véletlenül véletlenül véletlenül véletlenül véletlenül vakon várják az élő donort Mivel a legjobb meccs általában vérrel van kapcsolatban, a hajlandó családtagjaid megpróbálhatók annak ellenőrzésére, hogy kompatibilisek-e. A hírekben gyakrabban fog hallani vagy olvasni a nem kapcsolt embereket, akik vesznek egy barátját, szomszédját, munkatársait vagy a közösségükbe tartozó embereket. Vannak olyan idegenek is, akik “adományokat kereskednek”, ha nem egyeznek a saját szeretteikkel, hanem valaki mással. Mindkét adományozó adja a veséjét a másik személy szeretteire. A statisztikák azt mutatják, hogy az élő donor transzplantációnak kevesebb a kudarca.
Miután a vért kivették a donorból, a fogadó oldalán metszés történik, és az új vese a veseartériához kapcsolódik. A legtöbb esetben a meglévő vesék a helyén maradnak. Transzplantációs műtét után a befogadót megfigyelik fertőzés, vérzés és a műtét utáni kilökődés miatt. Miután kiengedték a kórházból, a fogadónak számos követési látogatása van a nephrológusnál, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a beteg és az új vese jól működik.
A szervátültetés – akár cadaver, akár élő donor vesén keresztül – nem gyógyítja meg a veseelégtelenséget, hanem kezelés. Ez a kezelés a legjobban hasonlít a természetes veseiddel, és nagyobb szabadságot tesz lehetővé abban, amit eszel és inni, és életet élhet a dialízis nélkül, de vannak kockázatok. A vesék elutasítását és a dialízist igénylő kockázat mellett a visszautasítással járó gyógyszerek is gyengíthetik az immunrendszert, ami a fertőzésre érzékeny transzplantációs betegeket és a magasabb rák kockázatát eredményezheti. Továbbá, mivel 10-15 év után még mindig csak az átültetett vesék 50% -a működik, sokan élnek azzal a kínszenvedéssel, hogy vajon és mikor az adományozott vese kudarcot vall.
A transzplantáció előnyei és hátrányai
Előnyök
Hátrányok
Modalitás váltása
Ha az egyik módozat megpróbálása után úgy döntesz, hogy nem megfelelő az Ön számára, akkor beszéljen a nephrológusával a kapcsolási lehetőségről. Vannak, akik inkább a központos dialízisbe kerülnek, és más betegekkel való szociális interakcióval rendelkeznek, és kényelmesen érzik magukat, ha az orvosok tudják, hogy figyelik a kezelésüket. Más emberek inkább a lehető legnagyobb szabadságot élvezik, és hiszik, hogy a peritoneális dialízis vagy az otthoni hemodialízis a legjobb választás. A választás személyes, és csak akkor tudja, mi megfelelő az orvos útmutatásával együtt.
Minden beteg más. Az életmód és a személyes preferenciák alapján minden egyes módszernél beszélhet a nephrológusával, és kérdezze meg, hogy milyen ajánlásokat kapott neked. A lehetőségek ismeretében olyan döntést hozhat, amely segít Önnek a végstádiumú vesebetegség teljes életében.
A vesekövek többségének értékelése és kezelése az általános urológus hatáskörébe tartozik. A legtöbb kövek a vese belsejében vannak, és csak fájdalmat okoznak, amikor blokkolják vagy akadályozzák a húgyutak egy részét. A kőzeteket általában egy vagy többféle képalkotó vizsgálattal diagnosztizálják: IVP, ultrahang, CT vagy KUB. Az UANT képes ezeket a szolgáltatásokat nyújtani a legtöbb betegen egy vagy több helyszínen.
A vesekövek kezelési lehetőségei közé tartoznak a megfigyelés, az ureteroscopia, az ESWL (lökéshullám lithotripsy) és a percutan műtét. Az alsó húgyutakban kis kövekkel rendelkező betegek többsége továbbviszi a kőzetet anélkül, hogy további kezelésre lenne szüksége. Az orvosnak gondos megfigyelést és követést kell végezni addig, amíg meg nem dokumentálták, hogy a kő elmúlt; ennek elmulasztása időnként a csontos (fájdalommentes) károsodást okozhatja a húgyutakban.
Az ureteroszkópia egy minimálisan invazív eljárás, amely anesztéziát igényel egy ambuláns sebészeti beavatkozásban. Az ureteroszkópiát leggyakrabban az alsó húgyúti kőzeteknél alkalmazzák. A sebész egy karcsú merev vagy rugalmas teleszkópot helyez el az ureteren keresztül a kő szintjére, ahol ezután extrakcióval, szétdarabolódással vagy mindkettővel kezelendő. Szükség lehet ideiglenes puha stent hagyására az ureterben, hogy megakadályozzák a postoperatív elzáródást töredékek vagy duzzanat miatt; egyszerű esetekben a stentet 1-5 nappal később egy egyszerű irodai eljárás során eltávolítják. Az ureteroszkópiának nagyon magas a sikeressége; az ureter sérülése ritka (1%), de ismert szövődmény.
Az ESWL egy nem invazív terápia, amely nyugtató vagy érzéstelenítést igényel egy járóbeteg-létesítményben. Az ESWL a felső húgyutakban lévő kövek kezelésére alkalmas, és alkalmas az alsó húgyúti kőzetekhez, amelyek xray-el láthatóak. A húgyutak érintett területét a röntgensugarak célozzák meg, hogy egy sor koncentrált lökéshullámot küldjenek a kőre, és finom részecskékké aprítsák; a részecskék ezután kiürülnek a vizelettel. Az ESWL legtöbb esetben nem igényel stentet. Az ESWL nagy sikerteljesítményű és kiváló biztonsági rekordot tartalmaz; a legtöbb esetben nincs jelentős veszélye az ureter súlyos sérülésének. A lehetséges szövődmények közé tartozik az, hogy teljesen kemény kődarabokat és telített részecskék elzáródásával kapcsolatos szövődményeket nem tudnak teljesen elfedni (<10% overall). USMD|UANT surgeons perform more than 1000 ESWL procedures per year.
A perkután műtét minimálisan invazív eljárás, amely érzéstelenítést és általában egy éjszakai tartózkodást igényel a kórházban. Ez az eljárás a vese nagyon nagy kövei, a nagyon kemény kövek bizonyos típusai és más olyan bonyolult betegek esetében jelentkezik, akik nem jelöltek ki más terápiát. Egy kis teleszkópot helyeznek el a bőrön és a vese belsejében a húgyutak belsejébe; Ha egyszer be van állítva, a sebész töredezi a kőzetet, és eltávolítja a darabokat. Az eljárást követően a katétert a vese (a bőrből kilépve) 1-3 napig hagyja. Ismételt eljárások néha szükségesek ahhoz, hogy a kőt teljesen eltávolítsák a húgyutakból. Lehetséges szövődmények közé tartozik a vérzés és a szomszédos szervek sérülése a távcső áthaladásától. Az USMD | UANT szakemberek ebben a technikában évente több mint 50 eljárást végeznek.
Az uréteres stentek kis méretű katéterek, amelyek az ureter területére vannak beiktatva, és a vizelet vizet szállítják a vesebői. A katéterek segítséget nyújthatnak a vizelet közvetlenül a húgyhólyaghoz történő hordozáshoz, vagy a vizelet külső gyűjtőrendszerbe való eljuttatására használhatók. Az uréteres stenteket gyakran alkalmazzák a bőrön keresztül. Amikor vese kövek vagy ureteral kövek vannak jelen, a stentek a legjobb helyzetben vannak a cisztoszkópia során.
Az ureterális stenteket rövid vagy hosszú távon lehet elhelyezni (hónapok vagy évek).