Milyen tesztek képesek korai felismerni a prosztatarákot?
Az alábbiakban leírt tesztek a prosztatarákra utaló figyelmeztető jeleket keressenek. De ezek a korai felismerési tesztek nem tudják biztosan megállapítani, hogy van-e rákos megbetegedése. Ha az egyik ilyen vizsgálat eredménye rendellenes, valószínűleg szükséged lesz a prosztata biopszia hogy rákosodott-e. (Lásd: Ha a Prosztatarák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak.)
Prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálat
A prosztata-specifikus antigén (PSA) a prosztata mirigyben lévő sejtek (mind normál sejtek, mind ráksejtek) által termelt anyag. A PSA-t leginkább spermában találják, de a vérben is kis mennyiség található.
A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.
Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.
A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.
Ha a PSA szintje magas, orvosa javasolhatja, hogy várjon egy kis időt, és ismételje meg a tesztet, vagy kapjon prosztata biopsziát, hogy megtudja, van-e Önnek rákos. Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.
Olyan tényezők, amelyek befolyásolhatják a PSA-szinteket
A prosztatarákon kívül számos tényező is növelheti a PSA-szinteket:
- Nagyobb prosztata: Olyan körülmények, mint például jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH), a prosztata nem rákkeltő kiterjedése, amely sok embert érinten az idősebb korban, növelheti a PSA-szinteket.
- Idősek: A PSA szintje általában lassan emelkedik, ahogy idősebb lesz, még akkor is, ha nincs prosztata-rendellenesség.
- prostatitis: Ez a kifejezés a prosztata mirigy fertőzésére vagy gyulladására utal, ami növelheti a PSA-szinteket.
- Ejakuláció: Ez rövid időre felgyorsíthatja a PSA-t, majd újra leeshet. Ezért néhány orvos azt javasolja, hogy a férfiak tartózkodjanak az ejakulációtól egy-két napig a tesztelés előtt.
- Biciklizni: Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a kerékpározás növelheti a PSA-szinteket (valószínűleg azért, mert az ülés nyomást gyakorol a prosztata számára), bár nem minden tanulmány megtalálta ezt.
- Bizonyos urológiai eljárások: A prosztatát érintő bizonyos eljárások, például a prosztata biopszia vagy cisztoszkópia, rövid idő alatt magasabb PSA-szinteket eredményezhetnek. Egyes tanulmányok azt sugallják, hogy a digitális rektális vizsga (DRE) kissé növelheti a PSA szintjét, bár más tanulmányok ezt nem találják. Mégis, ha egy PSA-tesztet és egy DRE-t is végeznek orvosi látogatáskor, akkor néhány orvos azt tanácsolja, hogy a vér a PSA-val szemben legyen, mielőtt a DRE-t éppen a helyzetben lenne.
- Egyes gyógyszerek: A férfi hormonok, mint például a tesztoszteron (vagy más, a tesztoszteronszintet növelő gyógyszerek) bevétele a PSA emelkedését eredményezheti.
Egyes dolgok miatt a PSA szintje csökkenhet (még akkor is, ha az embernek prosztatarákja van):
- 5-alfa reduktáz inhibitorok: Bizonyos, a BPH vagy a húgyúti tünetek kezelésére használt gyógyszerek, mint például a finasterid (Proscar vagy Propecia) vagy a dutaszterid (Avodart), csökkenthetik a PSA-szinteket. Ezek a gyógyszerek is befolyásolhatják a prosztatarák kockázatát (lásd Can Prostate Cancer Be Prevented?). Tájékoztassa kezelőorvosát, ha szedik ezeket a gyógyszereket, mert csökkentheti a PSA szintet, ezért az orvosnak esetleg módosítania kell az olvasást.
- Gyógynövény keverékek: Néhány keverék, amelyet étrend-kiegészítőként értékesítenek, szintén elfedheti a magas PSA-szintet. Ezért fontos, hogy tudassa orvosával, ha bármilyen típusú kiegészítést szed, még azokat is, amelyek nem feltétlenül a prosztata egészségére vonatkoznak. A PAH-k látszólag nem befolyásolják a PSA-t.
- Elhízottság: Az elhízott (túlsúlyos) férfiak általában alacsonyabb PSA-szintet mutatnak.
- Aszpirin: Egyes kutatások azt mutatták, hogy az aszpirin rendszeresen szedő férfiak alacsonyabb PSA-szintekkel rendelkezhetnek. Ez a hatás nagyobb lehet a nemdohányzóknál. További kutatásokra van szükség a megállapítás megerősítéséhez. Ha rendszeresen szedik az aszpirint (például a szívbetegség megelőzésére), beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen okból megszüntetné.
- A statinok: Egyes tanulmányok kapcsolták össze a statinokkal ismert koleszterinszint-csökkentő gyógyszereket, például az atorvasztatin (Lipitor), a rosuvastatin (Crestor) és a szimvasztatin (Zocor) alacsonyabb PSA-szintjeivel.
- Tiazid diuretikumok: A tiazid diuretikumok, mint például a hidroklorotiazid (HCTZ), egyfajta vízpipulátus, amelyet gyakran a magas vérnyomás kezelésére használnak. A tiazid diuretikumot évek óta alacsonyabb PSA-szintekhez kötik.
Azoknál a férfiaknál, akikről nem ismert, hogy prosztatarákban szenvednek, nem mindig egyértelmű, hogy a PSA csökkentése hasznos. Bizonyos esetekben a PSA csökkentő tényező is csökkentheti az ember prosztatarák kockázatát. Más esetekben azonban csökkentheti a PSA szintet anélkül, hogy befolyásolná az ember rákbetegségét. Ez valóban káros lehet, ha csökkentené a PSA-t abnormális szintről normálisra, mivel ez nem okozhat rákot. Ezért fontos, hogy beszéljen orvosával olyan dolgokról, amelyek hatással lehetnek a PSA szintjére.
Speciális PSA-típusok
Egyes orvosok fontolóra vehetik a különböző típusú PSA tesztek (az alábbiakban tárgyalt) használatát annak eldöntéséhez, hogy szükség van-e prosztata biopsziára, de nem minden orvos egyetért abban, hogy hogyan alkalmazzák ezeket a PSA-teszteket. Ha a PSA teszt eredménye nem normális, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy megvitassa a rák kockázatát és a további vizsgálatok szükségességét.
Százalékos PSA: A PSA a vérben lévő 2 fő formában fordul elő. A vérfehérjékhez egy formanyomtatvány van, míg a másik szabadon (nem kapcsolódik). A százalékos szabad PSA (fPSA) az a hányados, hogy mennyi PSA tér el szabadon a teljes PSA szinthez képest. A szabad PSA aránya alacsonyabb a prosztatarákban szenvedő férfiaknál, mint azoknál a férfiaknál, akik nem.
Ezt a tesztet néha arra használják, hogy segítsen eldönteni, hogy van-e prosztata biopszia, ha a PSA eredményei határvonalon vannak (például 4 és 10 között). A Alsó százalékos szabad PSA azt jelenti, hogy esélye van a prosztatarákra, és valószínűleg biopszia van.
Sok orvos javasolja a biopsziát azoknak a férfiaknak, akiknek a százalékos szabad PSA értéke 10% vagy annál kevesebb, és azt ajánlják, hogy a férfiak biopsziát tekintsenek, ha 10% és 25% között van. Ezekkel a vágásokkal felismeri a legtöbb rákot és segít egyes embereknek elkerülni a felesleges prosztata biopsziákat. Ezt a tesztet széles körben használják, de nem minden orvos egyetért abban, hogy 25% a legjobb vágási pont a biopszia eldöntésére, és a vágás az általános PSA szinttől függően változhat.
Komplex PSA: Ez a vizsgálat közvetlenül megméri az egyéb fehérjékhez kapcsolódó PSA mennyiségét (a PSA részaránya, amely nem “szabad”). Ezt a tesztet a teljes és ingyenes PSA ellenőrzése helyett elvégezhették, és ugyanolyan mennyiségű információt szolgáltathatna, mint a többi különálló teszt. Ezt a tesztet tanulmányozzák, hogy lássák-e ugyanazt a pontosságot.
Azok a tesztek, amelyek kombinálják a PSA különböző típusát: Néhány újabb teszt, például a prosztata egészségügyi index (phi) és a 4Kesoros teszt, kombinálják a különböző típusú PSA-k eredményeit ahhoz, hogy átfogó pontszámot kapjanak, amely tükrözi az ember prosztatarákos esélyét. Ezek a tesztek hasznosak lehetnek a némileg emelkedett PSA-val rendelkező férfiak számára, hogy segítsen meghatározni, hogy van-e prosztata biopszia. Bizonyos tesztek segítségével meg lehetne állapítani, hogy egy olyan embernek, akinek már van prosztata biopszia, nem talált rákot, még egy biopsziával kell rendelkeznie.
PSA sebesség: A PSA sebesség nem különálló teszt. Ez annak a mértéke, hogy a PSA milyen gyorsan növekszik az idő múlásával. Általában a PSA szintje lassan emelkedik az életkorral. Néhány kutatás azt találta, hogy ezek a szintek gyorsabban emelkednek, ha egy férfi rákos, de a vizsgálatok nem mutatják, hogy a PSA sebesség hasznosabb, mint maga a PSA szint a prosztatarák meghatározásában. Ezért az ACS-irányelvek nem javasolják a PSA sebesség alkalmazását a prosztatarák szűrésének részeként.
PSA sűrűség: A PSA szintje magasabb a nagyobb prosztata mirigyeknél. A PSA sűrűséget (PSAD) néha nagy prosztata mirigyeknél alkalmazzák, hogy megpróbáljanak ehhez igazítani. Az orvos a prosztata mirigy térfogatát (méretét) transzrektális ultrahanggal mérli (lásd: Ha a prosztata rák szűrési vizsgálati eredményei nem normálisak), és a PSA számot a prosztata térfogatával osztja el. A magasabb PSA-sűrűség a rák nagyobb valószínűségét jelzi. A PSA-sűrűség nem bizonyult olyan hasznosnak, mint a százalékos PSA-teszt.
Kor szerinti specifikus PSA-tartományok: A PSA-szintek általában magasabbak az idősebb férfiaknál, mint a fiatal férfiaknál, még akkor is, ha nincs rák. A határvonalon belüli PSA-eredmény egy 50 éves férfiban nagyon aggasztó lehet, de kevésbé aggodalomra ad okot egy 80 éves férfiban. Emiatt egyes orvosok azt javasolták, hogy összehasonlítsák a PSA eredményeit az azonos korú férfiak eredményével.
De mivel az életkor-specifikus PSA-tartományok hasznossága nem bizonyított, az orvosok és a szakmai szervezetek (valamint a PSA-tesztek készítői) nem javasolják használatukat.
Digitális rektális vizsga (DRE)
A digitális rektális vizsga (DRE) esetében az orvos behelyezi a kesztyűs, kenhető ujját a végbélbe, hogy érzékelje, hogy a daganat vagy a prosztata kemény területei rákot okozhatnak. Amint az alábbi képen látható, a prosztata csak a végbél előtt van. A prosztatarák általában a mirigy hátsó részében kezdődik, amit a rektális vizsgálat során érezhetünk. Ez a vizsga kellemetlen lehet (főleg azoknál a férfiaknál, akiknél vannak aranyércek), de általában nem fájdalmas és csak rövid időre tart.
A DRE kevésbé hatékony, mint a PSA vérvizsgálata a prosztatarák meghatározásában, de néha rákos megbetegedéseket tapasztalhat a normális PSA-szinttel rendelkező férfiaknál. Emiatt a prosztatarák szűrésének részét képezheti.
Ha Prosztatarák van
Mi a prosztatarák?
A rák elindíthatja a test bármely helyét. Prosztatarák kezdődik a prosztata mirigyben. Ez akkor kezdődik, amikor a prosztata sejtjei fokozódnak az irányításból, és a normális sejteket összeszedik. Ez megnehezíti a szervezet működését, ahogyan kell.
A ráksejtek terjedhetnek a test más részeire. A prosztata rákos sejtjei néha eljuthatnak a csontokba, és ott nőnek. Amikor a rákos sejtek ezt teszik, úgy nevezik metasztázisnak (kimondva meh-TAS-tuh-sis). Az orvosok számára az új hely ráksejtjei hasonlóképpen hasonlítanak a prosztatához.
A rákot mindig az a hely, ahol kezdődik. Tehát amikor a prosztatarák terjed a csontokra (vagy bármi más helyre), még mindig prosztataráknak nevezik. Nem nevezik csontráknak, kivéve, ha a csontból származó sejtekből indul ki.
Kérje orvosát, hogy használja ezt a képet, hogy megmutassa, hol van a rák.
A prosztata
A prosztata csak a férfiakban található mirigy, ezért csak a férfiak kaphatnak prosztatarákot.
A prosztata éppen a hólyag alatt van, és a végbél előtt. A pipát, amely a piszoát (vizelet) hordja, átmegy a prosztatán. (Ezt nevezik a húgycsőnek [yoo-ree-thruh].) A prosztata teszi a folyadékot, amely segít a sperma életben és egészségesben tartásában.
Vannak különböző típusú prosztatarák?
Van néhány típusú prosztatarák. Néhány nagyon ritka. A legtöbb prosztatarák az adenokarcinóma (AD-no-KAR-suh-NEM-muh). Ez a rák a mirigysejtekből indul ki. Orvosa többet tud mondani a típusáról.
Az orvoshoz fordulhat
- Miért gondolja, hogy rákos vagyok?
- Van esély arra, hogy nincs rák?
- Kérem írja le azt a rákot, amiről úgy gondolod, hogy lehet?
- Mi fog ezután történni?
Hogyan ismerik az orvos a prosztatarákot?
A prosztatarák sok év alatt lassan növekszik. A korai prostata-rákban szenvedő férfiaknak nincs olyan változásuk, amit észrevehetnek. A prosztatarák jelek leggyakrabban később jelentkeznek, ahogy a rák nő.
A prosztatarák egyes jelei a bajba kerülés, a párizsi vér (vizelet), az erekció és a hátfájás, a csípő, a bordák vagy más csontok fájdalma.
Ha a jelek a prosztatarákra utalnak, több vizsgálatot kell elvégezni. Íme néhány teszt, amire szüksége lehet:
A tesztek elvégezhetők
PSA vérvizsgálat: A PSA a vérben található olyan anyag, amelyet a prosztata mentesít. A prosztatarák a PSA-szinteket növelheti. Vérvizsgálatokra kerül sor annak megállapítására, hogy milyen a PSA szintje és hogyan változik az idő múlásával.
Transzverzális ultrahang (TRUS): Ehhez a teszthez egy kis pálcát helyeznek a végbélbe. Hanghullámokat ad, és felveszi a visszhangokat, miközben leereszkedik a prosztata mentén. A visszhangok számítógépes képernyőn készültek.
Prosztata biopszia: A biopsziához (by-op-see), az orvos kiválik egy kis darab szövet, ahol a rák úgy tűnik, hogy. Ezt a szövetet rákos sejtekre ellenőrizzük. A központi tűbiopsziát gyakran használják a prosztatarák felfedezésére. Kérdezze meg orvosától, hogy milyen biopsziára van szüksége, és hogyan történik.
Nyirok (Limf) csomópont biopszia: A nyirokcsomók az immunrendszer kicsi bab alakú részei. A nyirokcsomó-biopszia megtehető, ha az orvos úgy gondolja, hogy a rák terjedhet a prosztatától a közeli nyirokcsomókig.
CT vizsgálat: Ezt néha “CAT scan” -nek hívják. Ez egyfajta röntgenfelvétel, amely sok képet tartalmaz a testről. A CT vizsgálat megmutatja, hogy a rák a prosztatán kívülre terjedt-e. A CT-vizsgálat a tűt egy biopszia során is irányíthatja.
Csontvizsgálat: Ezt a tesztet meg lehet tenni annak megállapítására, hogy a rák terjedt-e a csontjaira. Ehhez kis mennyiségű alacsony radioaktivitású anyag kerül a vérébe. A csont sérült területein a test egészére települ. Egy speciális kamera megtalálja a radioaktivitást és képet alkot a csontjairól.
MRI: A röntgensugarak helyett rádióhullámokat és erős mágneseket használ a világos képek készítéséhez. Az MRI-vizsgálatok megmutatják a prosztata betegségét, és megmutatják, hogy a rák a prosztatán kívülre terjedt-e.
A prosztatarák osztályozása
A prosztataráksejtek Gleason rendszert használnak. A rák osztályozása segít megismerni, hogy a rák milyen gyorsan fejlődhet és terjedhet.
A rákos sejteket 2-től 10-ig osztályozzák, attól függően, hogy mennyire nézik ki a normál prosztata sejteket. Azok, akik nagyon különböznek a normál sejtektől, magasabb fokozatot kapnak és valószínűleg gyorsabban nőnek. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ismertesse a rák állapotát. A fokozat segít az orvosnak eldönteni, melyik kezelés a legjobb az Ön számára.
Kérdések az orvoshoz:
- Milyen tesztekre lesz szükségem?
- Ki fogja elvégezni ezeket a teszteket?
- Hová készülnek?
- Ki tudja megmagyarázni nekem?
- Hogyan és mikor kapom meg az eredményeket?
- Ki magyarázza meg nekem az eredményeket?
- Mit kell tennem?
Mennyire súlyos a rák?
Ha prosztatarák van, az orvos meg fogja találni, hogy mennyire terjedt el. Ezt nevezik színpadnak. Lehet, hogy más emberek azt mondták, hogy rákuk “1. szakasz” vagy “2. stádium” volt. Orvosa meg fogja találni a rák állapotát, hogy eldöntsék, milyen típusú kezelés a legjobb az Ön számára.
A szakasz leírja a rák terjedését vagy terjedését a prosztata révén. Azt is elmondja, hogy a rák terjedt-e a test más részein, amelyek közel vagy távolabb vannak.
A rák lehet az 1., 2., 3. vagy 4. szakasz. Minél kisebb a szám, annál kevésbé terjed a rák. A magasabb szám, mint a 4. fokozat, súlyosabb rákot jelent, amely a prosztata felett terjedt.
A legtöbb férfi esetében a színpad nem ismert, csak műtét után, ezért orvosa várhat addig, hogy elmondja a színpadot. Mindenképpen kérdezze meg az orvost a rákos megbetegedésről és arról, hogy mit jelent az Ön számára.
Az orvoshoz fordulhat
- Ismered a rák színpadát?
- Ha nem, akkor hogyan és mikor derítheti ki a rákos állapotot?
- Megmagyaráznád nekem, hogy mi a helyzet az én esetemben?
- A rák színpadán alapul, mennyi ideig gondolsz, hogy élni fogok?
- Mi fog ezután történni?
Milyen kezelésre lesz szükségem?
A prosztatarák kezelésére számos módszer létezik. A legfontosabb kezelési módok az éber várakozás, a műtét, a sugárzás, a hormonterápia és a kemo. Néha többféle kezelést alkalmaznak.
Az Ön számára legmegfelelőbb kezelés az alábbiaktól függ:
- A korod
- Bármilyen más egészségügyi problémája lehet
- A rák színvonala és fokozata
- Az Ön érzései (és orvosa) a rák kezelésének szükségességéről
- Az a lehetőség, hogy a kezelés gyógyítja a rákot vagy segít valamilyen módon
- Érzéseid a mellékhatásokról, amelyek a kezeléssel járhatnak
Figyelmes várakozás
Mivel a prosztatarák gyakran nagyon lassan növekszik, egyes férfiak soha nem igényelnek kezelést egyáltalán. Az orvos tervezheti, hogy nyomon követheti a rákot anélkül, hogy kezelést végezne. Ezt hívják éber várakozásnak. Lehet, hogy megtörténik, ha a rák kicsi, nem okoz problémát, és úgy tűnik, hogy nagyon lassan növekszik.
Prosztatarák műtétje
A prosztatarákban sokféle műtét létezik. Vannak, akik megpróbálják meggyógyítani a rákot; mások a rák kezelésére vagy a tünetek javítására. Beszéljen az orvossal a tervezett műtéttel és az elvárásokkal.
A műtét mellékhatásai
Bármilyen típusú műtétnek kockázata és mellékhatása lehet. Mindenképpen kérdezze meg orvosától, hogy mit várhat. Ha problémái vannak, ismerje meg orvosait. A prosztatarákot kezelő orvosoknak képesnek kell lenniük arra, hogy segítsenek bármilyen probléma felmerülésében.
Sugárkezelés
Sugárzás (RAY-dee-A-shun) nagy energiájú sugarakat (például x-sugarakat) használ fel a rákos sejtek megölésére. A sugárzásnak különböző módjai vannak a prosztatarák kezelésére. A prosztata mirigyét a szervezeten kívüli gépen lehet célozni. Bizonyos esetekben a kisméretű radioaktív pellet vagy a magvak, amelyek mindegyike rizsmag nagyságú, a prostate-ba kerülnek.
A sugárkezelés mellékhatásai
Ha kezelőorvosa sugárkezelést javasol, beszéljen arról, hogy milyen mellékhatások történhetnek. A mellékhatások a használt sugárzás típusától függenek. A prosztata sugárzásának leggyakoribb mellékhatásai a következők:
- Hasmenés, szivárgó széklet vagy vér a székletben
- Miután a vizeletet nagyon sűrűsödik, vizeletet szivárog ki, pisilni, vagy vizeletben levő vért
- Szerelési problémák
- Nagyon fáradtnak érzi magát (fáradtság, amit fuh-TEEG mond)
- Folyékony felhalmozódás a lábadon
A legtöbb mellékhatás jobbá válik a kezelés befejezése után. Egyesek tovább tarthatnak. Beszéljen orvosával arról, hogy mit várhat el.
Hormon kezelés
Ez a kezelés csökkenti a hormonok szintjét, az úgynevezett androgének (AN-druh-jens), vagy megakadályozza őket a munkából. Ez gyakran előidézi vagy megnövekszik a prosztatarák. A hormonterápia azonban nem gyógyítja meg a prosztatarákot. Ha hormonkezelést fog kapni, kérdezze meg kezelőorvosát, mit várhat el tőle.
A hormonkezelés mellékhatásai
A hormonszint megváltoztatása olyan mellékhatásokat okozhat, mint például a szexuális vágy, a baj, az erekció, a hőhullámok, a csonteladások és a súlygyarapodás. Beszéljen orvosával arról, hogy mit várhat a hormonkezeléstől.
Chemo (KEY-mo) a kábítószerek használata a rák elleni küzdelemben. A gyógyszert vénába adhatják, vagy pirulák formájában. Ezek a gyógyszerek bejutnak a vérbe, és átterjednek a testen. A Chemo-t ciklusokban vagy körökben adják meg. Minden kezelést egy szünet követ.
A Chemo alkalmazható, ha a rák a prosztata mentén terjed, és a hormonkezelés nem működik. Nem használják korai prosztatarákra.
A kemo mellékhatásai
A Chemo nagyon fáradtnak érezheti magát, betegedhet a gyomrában, és a hajad esik ki. De ezek a problémák a kezelés befejezése után eltűnnek.
Vannak módszerek a legtöbb kemo mellékhatás kezelésére. Ha mellékhatásai vannak, beszéljen a rákellenes csapatával, hogy segítsenek.
Klinikai vizsgálatok
Klinikai vizsgálatok olyan kutatási tanulmányok, amelyek új gyógyszereket vagy egyéb kezeléseket tesztelnek az emberekben. Összehasonlítják a szokásos kezeléseket másokkal, amelyek jobbak lehetnek.
Ha szeretne többet megtudni a klinikai vizsgálatokról, amelyek az Ön számára megfelelőek lehetnek, kérdezze meg kezelőorvosát, ha a klinikán vagy a kórházban klinikai vizsgálatokat végez. További információkért lásd a klinikai kísérleteket.
A klinikai vizsgálatok egyik módja a legújabb rákkezelésnek. Ezek a legjobb módszerek az orvosok számára, hogy jobb módszereket találjanak a rák kezelésére. Ha orvosa megtalálja a rákos megbetegedést, akkor Önnek kell részt vennie. Ha pedig regisztrálsz egy klinikai vizsgálatra, mindig bármikor megállhatsz.
Mi a helyzet azokkal a kezelésekkel kapcsolatban, amelyekről hallok?
Rákos megbetegedések esetén a rák kezelésére vagy a tünetek kezelésére más módokon is hallhatunk. Ezek nem mindig szabványos orvosi kezelések. Ezek a kezelések lehetnek vitaminok, gyógynövények, speciális étrendek és más dolgok. Talán csodálkozhat ezekről a kezelésekről.
Ezek közül néhány ismert, hogy segítenek, de sokan még nem teszteltek. Egyeseknek bizonyították, hogy nem segítenek. Néhányan még kiderült, hogy ártalmasak. Beszéljen orvosával bármit, amit a felhasználásról gondol, akár vitaminról, diétáról, akár bármi másról.
Kérdések az orvoshoz:
- Milyen gondolat a legjobb nekem?
- Mi a célja ennek a kezelésnek? Gondolod, hogy gyógyíthatja a rákot?
- A kezelés magában foglalja a műtétet? Ha igen, ki fogja elvégezni a műtétet?
- Milyen lesz a műtét?
- Szükségem lesz más típusú kezelésre is?
- Mi a célja ezeknek a kezeléseknek?
- Milyen mellékhatások lehetnek ezekből a kezelésekből?
- Mit tehetek a mellékhatásokkal kapcsolatban, amelyeket megtehettem?
- Van-e klinikai vizsgálat, ami helyes lehet számomra?
- Mi a helyzet a különleges vitaminokkal vagy étrendekkel, amiket a barátok mondanak? Hogyan fogom tudni, hogy biztonságosak-e?
- Milyen gyorsan kell kezelnem a kezelést?
- Mit kell tennem, hogy készen álljak a kezelésre?
- Van valami, amit tehetek, hogy segítsen a kezelésnek jobban működni?
- Mi a következő lépés?
Mi fog történni a kezelés után?
Örülök, ha a kezelés véget ért. De nehéz, hogy ne aggódjon, hogy a rák visszajön. Még akkor is, ha a daganat soha nem tér vissza, az emberek még mindig aggódnak. Évekkel a kezelés befejezése után látni fogja a rákos orvosát. Kezdetben előfordulhat, hogy látogatásai néhány hónaponként. Aztán, minél rákosodik a rák, annál ritkábban van szükség a látogatásokra.
Mindenképpen látogasson el ezekre a nyomon követési látogatásokra. Az orvosok megkérdezik a tüneteket, fizikai vizsgálatokat végeznek, és vérvizsgálatokat végezhetnek, és talán egyéb vizsgálatokat is végezhetnek annak megállapítására, hogy a rák visszatért-e.
A rákos megbetegedések és a kezelés kezelésének nehézségei lehetnek, de lehet az idő is, hogy új módszerekkel vizsgálja meg életét. Lehet, hogy gondolkodik arról, hogyan javíthatja az egészségét. Hívjon minket 1-800-227-2345 vagy beszéljen orvosával, hogy megtudja, mit tehet, hogy jobban érezze magát.
Nem változtathatja meg azt a tényt, hogy rákos. Amit megváltoztathatsz, az, hogy hogyan élsz az életed hátralevő részében – az egészséges választást és az érzést, amennyit csak tudsz.
SWOP – A Prostate Cancer Research Foundation, Oostvoorne
Európai randomizált vizsgálat a prosztatarák szűrésére
Mi a PSA?
A prosztata-specifikus antigén (PSA) kizárólag a prosztata sejtek által termelt fehérje. Van egy egyszerű vérvizsgálat a PSA szintjének mérésére, és ez segíthet a korai prosztatarák felfedezésében.
A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szinted megnő (lásd az alábbi táblázatot). Kis mennyiségeket találhat az egészséges emberek vérében is, mivel az orvosok még nem határozták meg, mi a “normális” szint.
Ha nem ismeri a PSA szintjét, vagy nem szeretne tesztet készíteni, akkor kockázatát a kockázatkalkulátor 1 segítségével értékelheti, amely figyelembe veszi korát, családtörténetét és bármilyen húgyúti tüneteket (több). A Kockázati Számológép 2 segítségével felmérheti a kockázatot, ha ismeri PSA-szintjét.
Ha azonban a PSA 3 vagy 4 ng / ml felett van, orvosa esetleg biopsziát szeretne. Ez magában foglalja egy vagy több mintát a prosztata betegségéből, hogy tisztább képet kapjon.
A 2267 férfi biopszia alapján, akik rotterdami résztvevők voltak a Prostate Cancer Screening (Randomized Study of Prostate Cancer, ERSPC) európai randomizált vizsgálatban.
Az 55 év feletti férfiak 13% -ában PSA-szintje ≥ 4 ng / ml, de ez nem jelenti automatikusan azt, hogy rákos. Az emelkedett szint más olyan állapotok is lehet, mint a prosztata jóindulatú megnagyobbodása (BPH), húgyúti fertőzés vagy prosztatafertőzés.
Sem a PSA-teszt, sem a rektális vizsgálat (DRE) 100% -os pontosságú, és akkor is abnormális eredményt adhat akkor is, ha nincs jelen a rák (hamis pozitív eredmény). Ezenkívül a normális eredmények akkor is előfordulhatnak, ha a rák jelen van (hamis negatív).
Amint az a táblázatban látható, kevés ember alacsony PSA-szinttel rendelkező férfiaknak még mindig van prosztatarák, bár ez valószínűleg nagyon korai stádiumban van. Az 55 évesnél idősebb ember számára normális eredmény lehet megnyugtató, mivel azt jelzi, hogy valószínűleg nincs agresszív rák a tesztelés során.
Mielőtt eldöntené, hogy egy urológusba kíván utalni, az orvos számos tényezőt figyelembe vesz, beleértve az életkorát és a családtörténetet. Amint egy szakértőhöz fordul, ez azt jelentheti, hogy további orvosi vizsgálatokat kell végeznie, amelyek esetleg befolyásolhatják az életed minőségét.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: