A hátfájás vagy kellemetlen érzés a terhesség alatt gyakori, és a legtöbb nő várhatóan bizonyos mértékig várható. A hátfájás a terhesség bármely pontján tapasztalható; azonban a leggyakrabban a későbbiekben a terhesség alatt jelentkezik, amikor a baba nő.
A hátfájás megszakíthatja a mindennapi rutinokat, vagy zavarhatja az alvás jó éjszakáját. A jó hír az, hogy vannak olyan lépések, amiket a hátfájás kezelésére lehet használni.
Nem vagy egyedül, ha terhesség alatt hátfájást tapasztal. Az előfordulás a jelentések között változik 50-70 százalék a hátfájásban szenvedő terhes nőknél.
A hátfájás a terhesség alatt számos tényezőhöz kapcsolódik. Egyes nőknél a terhesség kezdetén alsó hátfájdalom kezdődik. A hátfájás szempontjából leginkább veszélyeztetett nők azok, akik túlsúlyosak vagy a terhesség előtti fájdalmai vannak.
Íme a hátfájás és a kényelmetlenség lehetséges okainak felsorolása a terhesség alatt:
A hátfájást nem lehet teljesen megakadályozni, de vannak olyan dolgok, amiket teheti a súlyosság vagy a gyakoriság csökkentése érdekében.
Itt van néhány lépés akkor segíthet a hátfájás csökkentésében.
Számos dolog van a terhesség alatt a hátfájás kezelésére. A hátfájás elkerülése érdekében alkalmazott lépések egy része az aktuális hátfájás kezelésére is használható.
Íme néhány gyakori beavatkozás:
A hátfájás tapasztalata általában nem ok arra, hogy kapcsolatba léphessenek az egészségügyi szolgáltatójával, de vannak olyan helyzetek, amikor a szolgáltatóval való kapcsolatfelvételre van szükség.
Szeretne kapcsolatba lépni az egészségügyi szolgáltatójával ha a következők bármelyikét tapasztalja:
A súlyos hátfájás összefüggésben lehet a terhességgel összefüggő csontritkulással, csigolya osteoarthritisszel vagy szeptikus ízületi gyulladással. Ezek nem gyakoriak, de ez az, amit az Ön egészségügyi szolgáltatója megvizsgál, ha súlyos hátfájást tapasztal.
Utolsó frissítés: 07/2015
Az alábbi forrásokból származó információk felhasználásával összeállítva:
Danforth Szülészeti és Nőgyógyászati Kettős Ed. Scott, James. Gibbs és munkatársai, Ch. 1
Williams’s Obstetrics Twenty-Second Ed. Cunningham, F. Gary és munkatársai, Ch. 8
Mivel a kismedencei fájdalomnak számos oka van, a forrás megtalálása hosszú és összetett folyamat lehet. Még akkor is, ha nincs konkrét oka, vannak olyan kezelések, amelyek segíthetnek.
Az akut (vagy éles) fájdalom hirtelen indul, és gyakran van egyetlen oka. Ez a fájdalom lehet egy figyelmeztetés, hogy valami rossz. Az akut kismedencei fájdalom egyes okai a következők:
Tüneteit nyomon kell követni, és nyíltan beszéljen orvosával, ha akut medencefájdalmat érez. A kezelés ugyanolyan egyszerű lehet, mint az antibiotikumok alkalmazása. Bizonyos esetekben műtétre lehet szükség. Csak orvosa tudja meghatározni a fájdalom okait és a fellépés folyamatát.
A krónikus kismedencei fájdalom hosszú ideig, akár folyamatosan, akár jön és megy. Az állandó krónikus fájdalmat egynél több probléma okozhatja a test egynél több területén. Mindig gondosan kövesse nyomon a tüneteit, és beszéljen orvosával, hogy segítsen feltárni a medencei fájdalom okait.
A szexuális viszonyt, a dyspareunia néven ismert fájdalom meglehetősen gyakori, és csaknem három-három nő tapasztalta meg. A fájdalom enyhe vagy súlyos lehet a hüvelyi régióban vagy a test mélyén. Ennek fizikai és érzelmi okai lehetnek, és fontos megtalálni a fájdalom okait, mert problémái lehetnek, amelyek gyógyszert, műtétet vagy tanácsadást igényelnek.
Bár enyhe fájdalom gyakori a menstruációs periódus alatt, egyes nőknek olyan súlyos fájdalma van, hogy megóvják őket a szokásos tevékenységükből. Ez a fajta menstruációs fájdalom dysmenorrhoea.
Az elsődleges dysmenorrhoea kismedencei fájdalom, amely az időtartamának és a menstruáció kezdete után kezdődik. Másodlagos dysmenorrhoea a menstruációs fájdalom, amely a menstruáció mellett egy másik oka. A fájdalom gyakran kezdődik a menstruációs ciklusban, és általában hosszabb ideig tart, mint a normál görcsök. A másodlagos dysmenorrhea gyakori okai az endometriózis, a méhnyálkahártya és a kismedencei gyulladásos betegség.
A dysmenorrhoea hatékonyan kezelhető. Amellett, hogy orvosa felírja vagy javasolja a gyógyszert, hogy segítsen, más módon is megtalálja a megkönnyebbülés kényelmetlenségét:
Ha a menstruációs görcsök az idő múlásával rosszabbodnak, vagy az első vagy két napon túl erősek maradnak, az endometriózis okozhatja őket. Az endometriózis akkor fordul elő, amikor a méh béléséhez hasonló szövet található a méhen kívül, leggyakrabban a petefészkekben, a petevezetékekben és más kismedencei struktúrákban. Ez a betegség fájdalmat okozhat a menstruációs ciklus előtt és alatt, és ha súlyos, meddőséghez vezethet. Az endometriózis kezelése az Ön állapotától, tüneteitől függ, és attól, hogy gyermekeket szeretne-e vagy sem. Orvosa meg tudja határozni, hogy szükség van-e gyógyszeres kezelésre, műtétre vagy mindkettőre.
Adenomiózis akkor fordul elő, amikor a méh bélése a méh izomfalába kerül. Ez fájdalmas menstruációs görcsöket, nyomást és puffadást okozhat az alsó hasban a menstruációs periódusok előtt, és több vérzés léphet fel az időszakokban. Kezelőorvosa bizonyos esetekben segít a tünetek kezelésében gyógyszerek és műtétek kezelésében.
A fájdalom, amelyet érezni látszanak az ovuláció idején, néha mittelschmerz (német a “középső fájdalom”). Ez a fájdalom enyhe csipetnyi vagy csípőig terjedhet valami súlyosabbá. Egyes nőknél minden hónapban és másokban előfordul, egyszer előfordul. Az over-the-counter gyógyszerek általában segítenek enyhíteni az ovuláció fájdalmát.
A kismedencei fájdalom diagnosztizálásának első lépése kismedencei vizsgálat. Orvosa javasolhat laboratóriumi vizsgálatokat és képalkotó vizsgálatokat is. A probléma természetétől és annak lehetséges okaitól függően orvosa konzultálhat vagy fordulhat szakemberhez.
Orvosa részletes kérdéseket tesz fel az Ön egészségi állapotáról, és felkérheti Önt, hogy tartsa meg a fájdalmas folyóiratot. A Pain Journal-ban rögzíti, amikor fájdalmat érez, hogy a fájdalom érez, és mennyi ideig tart a fájdalom. Bár a fájdalomcsillapítás tartása bonyolultnak és időigényesnek tűnhet, ez a legjobb módja annak, hogy segítsen orvosának meghatározni, mi okozza a medencei fájdalmát.
Mikor érzel fájdalmat?
Írja le a fájdalmat és jegyezze meg, hogy mennyi ideig tart.
Amint a medencei fájdalom oka megtörténik, orvosa tervez tervet a fájdalom oka kezelésére vagy enyhítésére. Lehetséges kezelések:
A kismedencei fájdalom (az elülső alsó has, a nemi szerveket tartalmazó hasi gomb alatt jelentkező fájdalom) számos betegségből és állapotból kialakulhat. Például a kismedencei fájdalom a normál menstruációból, mellkasi ízületi gyulladásból, hólyag problémákból eredhet; és mind a jóindulatú, mind a sürgősségi betegségekhez társulhat. A legtöbb ember számára a kismedencei fájdalmat orvosnak kell megvizsgálnia. A következő diák bemutatják a kismedencei fájdalom egyes okait.
A gyulladás vagy a mellékhatás (gyomorfalvadás) gyakran alacsonyabb, jobb oldali kismedencei vagy hasi fájdalmat okoz, amelyek együtt járhatnak émelygéssel, hányással és lázzal együtt. A fertőzött függeléket orvosnak kell eltávolítania, mert perforálhat (megtörik) és megfertőzi a peritoneumot, és életveszélyes peritonitist okoz.
Tünetei fájdalmas görcsök a medencei és a hasi területen, puffadás, székrekedés vagy hasmenés, hogy előfordulhat ki, majd az idő múlásával gyakran okozza az irritábilis bél szindróma (IBS). Az IBS egy visszatérő tünetekkel járó krónikus funkcionális betegség. Az étrend, a stresszkezelés és a gyógyszerek változásait az IBS tüneteinek kezelésére használják.
Az ovuláció során (a petefészke tojása felszabadulása) rövid távú (óra) kismedencei fájdalmat nevezik mittelschmerz, egy német szó, ami “középső fájdalmat” jelent. Ez a fájdalom előfordulása előtt és az ovuláció során a tojás felszabadulása érdekében a petefészket lefedi. Az ovuláció során felszabaduló vér és folyadék kellemetlenséget vagy fájdalmat is okozhat. A fájdalom nő és nő között változik, és órákig tarthat. A fájdalom végül orvosi kezelés nélkül megoldódik, és általában nem igényel sürgősségi orvosi beavatkozást.
Ezzel szemben a fájdalmas ovuláció korábban ismertetett, premenstruációs szindróma (PMS) általában magában foglalja a hosszú távú (nappal a menstruáció előtt bekövetkezik) kismedencei fájdalom és kellemetlenség kívül a medence területén, mint például az alacsony hátfájás, fejfájás, és gyengéd melleket. A gyógyszerek, valamint az életmódbeli változások (étkezés, testmozgás, stresszkezelés) gyakran csökkenthetik a PMS tüneteit. A dia egy diagramot mutat be, amely bemutatja a különböző hormonokat, amelyek nőnek és csökkennek a nõ szokásos havi menstruációs ciklusa alatt.
Primer menstruációs görcsök van a kismedencei fájdalom, amely akkor jelentkezik, amikor a méh összehúzódik, hogy eltávolítsuk a vér és a méhnyálkahártya bélés, amely felhalmozódik a havi, ha az embrió nem beágyazódik a méhbe. A fájdalom 1-7 napig tarthat a női menstruációs ciklus során. A gyógyszeres kezelés, az otthoni gyógyszerek (OTC gyógyszerek, fűtőbetétek stb.), Az életmódbeli változások (például rendszeres testmozgás, elégséges alvás) csökkenthetik ezeket a tüneteket. Másodlagos menstruációs görcsök (másodlagos dysmenorrhoea) által okozott egyéb állapotok vagy betegségek, nem szabályos menstruáció (például endometriózis, mióma, petefészek ciszták, kismedencei gyulladásos betegség).
Az ektópiás terhesség az embrió növekedése a méhen kívül; az éles kismedencei fájdalmat okozhat, általában a test egyik oldalán, és hüvelyi vérzéssel, émelygéssel és szédüléssel járhat. Az ektopiás terhesség korai felismerése orvosi kezelést igényelhet, de ha a vérzés vagy a fallopian cső szakad, akkor orvosi műtétet igényel.
A medencei gyulladásos betegség (PID) egy gyulladásos és fertőző betegség, amely szövődmény lehet egy szexuális úton terjedő betegség (STD), mint például a gonorrhoea. A PID a fallopian csövek, a petefészkek és a méh károsodását okozhatja. A hasi fájdalom, az abnormális hüvelyi kibocsátás és a közösülés vagy a vizelés során fellépő fájdalom gyakori tünetek. Bár az antibiotikumok gyógyíthatják a PID-t, egyes nőknél műtétre van szükség. Ha a PID kezeletlen, meddőséget, ectopiás terhességet és krónikus kismedencei fájdalmat okozhat.
A petefészek-ciszták olyan folyadékkal töltött területek, amelyek a petefészekből olyan folyadékot tartalmaznak, amely felhalmozódik, ha egy tüsző el nem enged fel egy tojást, vagy amikor a tüsző a tojás felszabadulását követően visszazár. Többféle típusú petefészek-ciszták léteznek. A gyakori tünetek közé tartozik az éles kismedencei fájdalom, szabálytalan menstruáció, kismedencei nyomás vagy közösülés után fellépő fájdalom. Kismedencei fájdalom és fájdalmas vizelés fordulhat elő különösen nagy ciszták esetén; bár a legtöbb ciszták önmagukban oldódnak meg, egyeseknél vényköteles gyógyszerekre vagy műtétre van szükség a ciszták eltávolítására.
A fibroidok tumorok, amelyek a méh falában nőnek, és amelyek szinte soha nem rákosak (jóindulatú daganatok vagy növekedések). Néhány méh mióma okozhat kismedencei fájdalom (enyhe, mérsékelt vagy súlyos), fájdalom közösülés közben, kismedencei nyomás fájdalmat, és zavarhatja a nő képessége elképzelni. A méh mióma a leggyakoribb a nőknél a 30-as és 40-es években. A tünetekkel küzdő nőknek konzultálniuk kell az OB / GYN orvosával. A kezelés magában foglalhatja a tünetek kezelésére vagy a sebészeti eltávolításra szánt gyógyszereket.
Az endometriózis az endometriális szövet (méhszövet) növekedése a méhen kívüli területeken. Ez a szövet sok más szervhez, például petefészkekhez, húgyhólyaghoz vagy belekben kapcsolódhat. Ez a szövet havi gyakorisággal lebomlik, hasonlóan a normál méhnyálkahártyához, de a szöveti maradványok és néhány vér megmarad a medencében vagy a hasban, és időszakos kismedencei és hasi fájdalmat okozhat. A kezelés a gyógyszeres kezeléssel történik a tünetek csökkentése érdekében; néha műtétre van szükség. Az endometriózis csökkentheti a nők fogamzóképességét is.
A húgyúti fertőzés (UTI) kismedencei fájdalmat okozhat, de általában fájdalmas vizelési zavart (dysuria), gyakori vágy a vizelésre és a kismedencei nyomás csökkentésére. A vesekárosodást mutató UTI-k a láz és az émelygés mellett fájdalmat is okozhatnak. Majdnem minden UTI-t hatékonyan kezelhetünk antibiotikumokkal, de a kezelés késése miatt vese károsodást okozhat.
A vesék kövek olyan kristályokból állnak, amelyek általában a vesékben vagy uréterekben képződnek (a csövek, amelyek a vizeletből vesznek a vesékből a hólyagba); a legtöbb nagyon kicsi, de néhány lehet olyan nagy, mint a golflabda. A legtöbb kicsi kövek erős bordázatot és kismedencei fájdalmat okoznak, mivel irritálják az uretert, ahogy áthaladnak rajta. A vizelet a vese által okozott vért tartalmazhatja, amely irritálja a vese- vagy húgyvezeték szövetét. Bár a legfeljebb 6 mm-nél kisebb kövek kisebbek spontán módon, nagy fájdalmat okoznak. Néhány kövek, különösen, ha akadályoznak, szükségessé tehetik egy urológusnak a beteg értékelését, mert a kövek felszívódhatnak vagy eltávolíthatók műtéttel.
A krónikus középső medence ismétlődő kismedencei fájdalmai az interstitialis cystitis (IC) jelei. Előfordulhat nyomás és fájdalom a medence területén, a vizelési kényszer, fájdalmas vizelés és fájdalom. Bár az IC okozója ismeretlen, vannak olyan gyógyszerek, amelyek csökkentik a tüneteket. A korábban ismertetett méhnyálkahártyákhoz hasonlóan az IC általában 30-40 év közötti nőknél fordul elő, és az ok ismeretlen.
Bár a szexuális úton terjedő betegségek (STD-k) nem mindig okoznak kismedencei fájdalmat, ha egy személy kismedencei fájdalommal és STD-vel rendelkezik, a fájdalom azt sugallja, hogy olyan szövődmények jelentkezhetnek, mint a korábban ismertetett kismedencei gyulladásos megbetegedések. A leggyakoribb STD-k a chlamydia és a gonorrhoea. A közelmúltban a gonorrhoeát okozó baktériumtörzsek többszörös gyógyszerrezisztenciát mutattak ki, és nagyon nehezen kezelhetők antibiotikumokkal.
A kismedencei prolapsus olyan állapot, ahol a kismedencei szervek, például a húgyhólyag vagy a méh alacsonyabbak a normál helyzetben, és egyes esetekben a hüvelyi csatornába nyúlnak. Ez az állapot olyan kismedencei fájdalmat eredményez, amely nyomásérzékeny, és hüvelyi és hátsó nyomást is jelenthet. Általában fáj a szex. Ez a helyzet az idősebb nőknél fordulhat elő; A kezelések a kismedencei izomzat és a műtét megerősítésére szolgáló technikákat jelentik.
A medencei torlódás szindróma akkor fordul elő, amikor a medencei vénák dagadnak és fájdalmasak az alacsony véráramlás miatt, hasonlóan a lábfejekben kialakuló hasnyálmirigy-vénákhoz. Az ilyen vénák által okozott kismedencei fájdalom általában ülő vagy álló helyzetben növekszik, és lapos fekvéssel csökkenthető. A kezelés magában foglalhatja a gyógyszeres kezelést vagy embolizációt (a véráramlás megszakadása az érintett vénába).
A hasi sebészeti beavatkozás utáni hegesedés (más néven hasi adhézió) is kialakulhat, és szoros kapcsolatot teremthet a szervek és a hasi test szövetei között. A hasi szövet bármilyen típusú hasi műtét (pl. Hysterectomia, C-szakasz, appendectomia) után alakulhat ki. Ez kismedencei és hasi fájdalmat okozhat, és veszélyeztetheti a véráramlást is. Néhány embernek szüksége van műtétre ezen adhéziók eltávolítására.
A vulvodinia (hüvelyi fájdalom) krónikus vulváris fájdalom, amely lüktetést, fájdalmat vagy égő fájdalmat okoz a vulva és a hüvelyi nyílás körül. A nők hüvelyi viszketést is tapasztalhatnak. A fájdalom lehet állandó vagy szakaszos, és gyakran romlik a szex közben, vagy ha a nyomás a hüvelyen van elhelyezve (kerékpározás például). A diagnózis más kismedencei fájdalmak kizárásával történik, mert a vulvodinia oka ismeretlen. A kezelés a tünetek csökkentése; a módszerek az otthoni jogorvoslatoktól, az orvosi rendelvényektől, a biofeedbackektől, a gyakorlatoktól és az idegblokkoktól függnek.
A kismedencei fájdalom a szexuális viszonyt (dyspareunia) a fent leírt állapotok többségében tünetként tárgyalják. A fájdalmas közösülés más okai, amelyekről korábban nem tárgyalták, a hüvelyi szárazság vagy atrophia, amely a menopauzában vagy a szexuális magatartás változásai során jelentkezik. A kóros állapot diagnosztizálása és kezelése általában csökkenti vagy abbahagyja a nemi úton kialakuló kismedencei fájdalmat (például hüvelyi ösztrogén krémek vagy gyűrűk a hüvelyi kenés növeléséhez a menopauza idején). Azonban egyes személyeknek nincs diagnosztizált egészségügyi állapota, mivel a fájdalmas közösülés oka a minősített szexuális terapeutaval folytatott konzultáció előnyeit élvezheti.
A krónikus kismedencei fájdalmat gyakran kismedencei fájdalomnak nevezik, amely a hasi gomb alatt 6 vagy több hónapig fordul elő. Általában zavarja az alvást, naponta növekedhet vagy csökkenhet, vagy változhat bizonyos specifikus inger vagy pozíció miatt, és zavarhatja a szexuális kapcsolatokat. A diagnózis megszerzéséhez és a megfelelő kezelésekhez szükséges orvosi segítség kulcsfontosságú az ok diagnosztizálásához és a krónikus kismedencei fájdalom megszüntetéséhez.
A FELHASZNÁLÓ KÉPEK: