Prosztatarák vizsgálata
A legtöbb prosztatarákot először prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálattal vagy digitális végbélvizsgálattal (DRE) vizsgálják. (Lásd Prosztata-rák megelőzése és korai felismerés.) A korai prosztatarákok általában nem okoznak tüneteket, de előrehaladottabb rákokat először a tünetek okoznak.
Ha a rák gyanúja áll fenn a szűrővizsgálatok vagy tünetek eredményei alapján, a diagnózis megerősítéséhez tesztekre lesz szükség. A prosztatarák tényleges diagnózisa csak prosztata biopsziával végezhető el.
Orvostörténet és fizikai vizsga
Ha az orvos gyanítja, hogy prosztatarákot okozhat, kérni fogja Önt bármely olyan tünetről, mint amilyen a vizelet vagy a szexuális probléma, és mennyi ideig tartott nekik. Megkérdezheted a lehetséges kockázati tényezőket is, beleértve a családtörténetet is.
Orvosa is megvizsgálja Önt. Ez magában foglalhatja a digitális rektális vizsga (DRE), amelynek során az orvos kesztyűs, kenhető ujját behelyezi a végbélbe, és érezni fogja a prosztata esetleges rákosodásait vagy kemény területeit. Ha van rákod, a DRE néha segít megmondani, hogy csak a prosztata egyik oldalán van-e, ha mindkét oldalon van, vagy valószínűleg átterjed a prosztata felett a közeli szövetekre.
Orvosa megvizsgálhatja testének más területeit is. Lehet, hogy megrendelheti a teszteket.
PSA vérvizsgálat
A prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálatot elsősorban prosztatarák kimutatására használják férfiaknál a tünetek nélkül (lásd Prosztata rákmegelőzés és korai felismerés). Ez egyike azon első teszteknek is, akik olyan tünetekkel küzdenek, melyeket a prosztatarák okozhat.
A legtöbb prosztatarák nélküli férfi PSA-szintje 4 nanogramm / ml (ng / ml) alatt van. A prosztatarák esélye felemelkedik, ahogy a PSA szint emelkedik.
Amikor a prosztatarák kialakul, a PSA szint általában meghaladja a 4-et. Mégis, a 4 alatti szint nem garantálja, hogy az embernek nincs rákja. A 4-nél alacsonyabb PSA-val rendelkező férfiak körülbelül 15% -ánál a prosztatarák a biopszián alapul.
A 4 és 10 éves PSA-szinttel rendelkező férfiak körülbelül egynegyede esélye van prosztatarákra. Ha a PSA több, mint 10, a prosztatarák esélye több mint 50%.
Amikor megvizsgáljuk, hogy a prosztata biopsziát keressük-e a rákkutatásra, nem minden orvos használja ugyanazt a PSA-határoló pontot. Néhányan azt tanácsolhatják, ha a PSA 4 vagy magasabb, míg mások javasolhatják, hogy alacsonyabb szinten kezdjenek, mint például a 2.5 vagy a 3. Egyéb tényezők, például életkor, faji és családi előzmények, befolyásolhatják ezt a döntést.
A PSA teszt hasznos lehet akkor is, ha már diagnosztizálták a prosztatarákot.
- A prosztatarákkal diagnosztizált férfiaknál a PSA-teszt a fizikális vizsgaeredményekkel és a tumor fokozattal együtt alkalmazható (a biopsziában meghatározottak szerint, melyeket továbbiakban ismertetnek), hogy eldönthessék, hogy szükség van-e más vizsgálatokra (például CT-vizsgálatokra vagy csontvizsgálatokra).
- A PSA teszt része a beavatkozásnak (meghatározza a rákos stádiumot), és segít megmondani, hogy a rákot valószínűleg továbbra is a prosztata mirigyére korlátozzák. Ha a PSA szintje nagyon magas, akkor a rákos betegség valószínűleg túlterjedt a prosztata felett. Ez befolyásolhatja a kezelés lehetőségeit, mivel a terápia egyes formái (például a műtét és a sugárzás) valószínűleg nem segítenek, ha a rák a nyirokcsomókra, csontokra vagy más szervekre terjed.
- A PSA-tesztek szintén fontos szerepet játszanak a prosztatarák megfigyelésében a kezelés alatt és után (lásd PSA-szintek a kezelés alatt és után).
Transzverzális ultrahang (TRUS)
Ehhez a teszthez egy kis szondát kell megkenni az ujja szélén, és be kell helyezni a végbélbe. A szonda hangos hullámokat ad, amelyek belépnek a prosztatába, és visszhangokat hoznak létre. A szonda felveszi a visszhangokat, és egy számítógép fekete-fehér képet ad a prosztatának.
Az eljárás gyakran kevesebb, mint 10 percet vesz igénybe, és orvosi rendelőben vagy járóbeteg-klinikán történik. Bizonyos nyomást fog érezni, amikor a tapintó be van helyezve, de általában nem fájdalmas. A terület az eljárás előtt elakadhat.
A TRUS-t gyakran arra használják, hogy a prosztatát nézze, ha az ember magas PSA-szinttel rendelkezik, vagy rendellenes DRE eredményt mutat. A prosztata biopszia során is alkalmazzák a tűket a prosztata megfelelő területére.
A TRUS más helyzetekben is hasznos. Használható a prosztata mirigy méretének mérésére, amely segíthet meghatározni a PSA-sűrűséget (a prosztata rákmegelőzés és korai detektálás), és befolyásolhatja azt is, hogy melyik kezelési lehetőség van az embernek. A TRUS-t a kezelés egyes formái, például a brachyterápia (belső sugárkezelés) vagy a krioterápia során is használják.
Prosztata biopszia
Ha bizonyos tünetek vagy az olyan vizsgálatok eredményei, mint például a PSA-vérvizsgálat vagy a DRE azt sugallja, hogy prosztatarák lehet, akkor orvosa elvégzi a prosztata biopsziáját.
A biopszia olyan eljárás, amelyben a prosztata kis mintáit eltávolítják, majd mikroszkóp alatt vizsgálják. A mag tűs biopszia a prosztatarák diagnosztizálásához használt fő módszer. Ezt rendszerint egy urológ, egy sebész végzi, aki a nemi szervek és a húgyutak rákos megbetegedését kezeli, amely magában foglalja a prosztata betegséget.
A TRUS használatával a prosztata “látja”, az orvos gyorsan behelyez egy vékony, üreges tűt a végbél falán keresztül és a prosztata felé. Amikor a tűt kihúzzák, eltávolítja a prosztataszövet egy kis hengerét (magját). Ez többször megismétlődik. A legtöbb urológus körülbelül 12 magmintát vesz át a prosztata különböző részeitől.
Bár az eljárás fájdalmasnak tűnik, minden egyes biopszia általában csak egy rövid kényelmetlenséget okoz, mivel egy speciális, rugós beteget tartalmazó biopsziás eszközzel történik. A készülék egy másodperc törtrészével behelyezi és eltávolítja a tűt. A legtöbb orvos, aki a biopsziát végzi, a területet először a helyi prosztata mellé helyező érzéstelenítéssel fogja be. Lehet, hogy megkérdezheti orvosát, ha tervezi ezt.
A biopszia körülbelül 10 percet vesz igénybe, és általában az orvosi rendelőben történik. Valószínűleg antibiotikumokat kapnak a biopszia előtt, esetleg egy vagy két nappal a fertőzés kockázatának csökkentése érdekében.
Néhány nappal az eljárás után néhány kellemetlenség érzed magad a területen, és feltehetőleg vér jelenik meg a vizelettel. Előfordulhat, hogy valamilyen könnyű vérzést észlel a végbélből, különösen ha aranyér is van. Sok ember észreveszi a vérét a spermájukban, vagy rozsdás színű spermával rendelkezik, amely több hétig is eltarthat a biopsziát követően, attól függően, hogy milyen gyakran szed.
A biopsziás mintáidat egy laborba küldik, ahol mikroszkópra nézik, hogy rákos sejteket tartalmaznak-e. Ha rákot észlelnek, azt is hozzárendelik fokozat (lásd a következő részt). Az eredmények (patológiás jelentés formájában) általában legalább 1-3 napig tartanak, de néha hosszabb ideig is eltarthat.
Még akkor is, ha sok mintát vesz, a biopsziák még mindig hiányoznak a rákban, ha egyik biopsziás tű sem halad át rajta. Ezt nevezik a álnegatív eredmény. Ha orvosa továbbra is erős gyanúja van a prosztataráknak (pl. A PSA szintje nagyon magas), szükség lehet egy ismétlődő biopszia biztosítására.
Grade prosztatarák (Gleason score vagy Grade Group)
A rák minősége azon alapul, hogy a rák milyen kóros a mikroszkóp alatt. A magasabb fokú rákok abnormálisabbnak tűnnek, és nagyobb valószínűséggel nőnek és terjednek gyorsan. Két fő módja van a prosztata-rák minőségének mérésére.
Gleason pontszám
A Gleason rendszer értékeket oszt meg, attól függően, hogy a rák mennyire hasonlít a normál prosztataszövetre.
- Ha a rák nagyon hasonlít a normál prosztataszövetre, 1-es fokozat van rendelve.
- Ha a rák nagyon rendellenesnek tűnik, 5-ös fokozatú.
- A 2-4. Osztályok jellemzői a szélsőségek között.
Majdnem minden rák a 3. vagy annál magasabb fokozatú; az 1. és a 2. osztályt gyakran nem használják.
Mivel a prosztatarákok gyakran különböző fokozatú területekkel rendelkeznek, a rák legnagyobb részét alkotó 2 területre van besorolva. Ezeket a 2 fokozatot adjuk hozzá Gleason pontszám (más néven Gleason összeg).
Az első szám a leggyakoribb a tumorban. Például, ha a Gleason pontszám 3 + 4 = 7, akkor azt jelenti, hogy a legtöbb daganat a 3. fokozat, a kisebb pedig a 4. fokozat, és a Gleason-pontszám 7-re kerül.
Bár a leggyakrabban a Gleason pontszám a rák legnagyobb részét képező két területen alapul, vannak kivételek, ha a biopsziás minta rengeteg magas rákot vagy 3 fokozatot tartalmaz, beleértve a magas rákot is. Ezekben az esetekben a Gleason pontszám meghatározásának módja módosult, hogy tükrözze a rák agresszív (gyorsan növekvő) jellegét.
Elméletileg a Gleason pontszám 2 és 10 között lehet, de a 6 alatti pontszámok ritkán használatosak.
A prosztatarákokat gyakran 3 csoportra osztják, a Gleason pontszám alapján:
- Rákos a Gleason pontszám 6 vagy kevesebb lehet hívni jól differenciált vagy alacsony minőségű.
- Rákos a Gleason pontszám 7 lehet hívni mérsékelten differenciált vagy közepes fokozatú.
- Rákos megbetegedések Gleason pontszámok 8-10 lehet hívni rosszul differenciált vagy magas fok.
Grade csoportok
Az elmúlt évek során az orvosok rájöttek arra, hogy a prosztatarák nem csak e három csoportra osztható. Például a Gleason pontszám 3 + 4 = 7 rákos férfiak általában jobban járnak, mint a 4 + 3 = 7 rákos betegek. Hasonlóképpen, a Gleason pontszám 8 rákos férfiak általában jobban járnak, mint a Gleason 9 vagy 10-es pontszámai.
Emiatt az orvosok fokozatosan fejlődtek (1-től 1-ig terjedő) (fokozatosan növekvő és lassan terjedő) csoportokat (valószínűleg gyorsan nőnek és terjednek).
- Grade 1. csoport = Gleason 6 (vagy kevesebb)
- Grade 2 csoport = Gleason 3 + 4 = 7
- Grade 3 csoport = Gleason 4 + 3 = 7
- 4. osztály: Gleason 8
- Osztály 5-ös csoport = Gleason 9-10
A Grade-csoportok valószínűleg idővel helyettesítik a Gleason-pontszámot, de jelenleg egy biopszia-kórtani jelentésben láthatja az egyiket (vagy mindkettőt).
Egyéb információk egy patológiai jelentésben
A rák minősége (ha jelen van) a patológiai jelentés gyakran más információkat tartalmaz a rákról, mint például:
- A rákot tartalmazó biopszia magminták száma (például “12-ből 12”)
- A rák százalékos aránya az egyes magokban
- Függetlenül attól, hogy a rák az egyik oldalon (bal vagy jobb) a prosztata vagy mindkét oldalon (bilaterális)
Gyanús eredmények
Néha, amikor a prosztata sejteket látják, nem tűnnek ráknak, de ezek sem teljesen normálisak.
Prosztata intraepitheliális neoplazia (PIN): A PIN kódban változások vannak a prosztata sejtek megjelenésében, de az abnormális sejtek nem úgy néznek ki, mint a prosztata más részei (például a rákos sejtek). A PIN-kód gyakran két csoportra tagolódik:
- Alacsony minőségű PIN: a prosztata sejtek mintázata majdnem normális
- Kiváló minőségű PIN kód: a sejtek mintázata abnormálisabbnak tűnik
Sok ember kezd dolgozni alacsony minőségű PIN korai életkorban, de nem szükségszerűen prosztatarákot fejlesztenek ki. Az alacsony minőségű PIN kód fontossága a prosztatarákkal kapcsolatban még mindig nem tisztázott. Ha prosztata biopszia esetében alacsony szintű PIN-t jelentenek, akkor a betegek követése általában ugyanaz, mintha semmi abnormális nem volna látható.
Ha kiváló minőségű PIN-kódot egy biopsziában találnak, körülbelül egy ötödik esély van arra, hogy a rák már jelen van máshol a prosztatában. Ezért az orvosok gyakran figyelik a magas minőségű PIN-kóddal rendelkező férfiakat, és tanácsot adhatnak egy ismételt prosztata biopsziára, különösen akkor, ha az eredeti biopszia nem vett fel mintákat a prosztata minden részéből.
Atipikus kis acinárius proliferáció (ASAP): Ezt is meg lehet hívni glandularis atypia vagy atípusos mirigy proliferáció. Lehet, hogy csak “rákosnak gyanúsnak” számítanak. Mindezek a kifejezések azt jelentik, hogy a sejtek úgy tűnnek, mintha rákosak lennének mikor a mikroszkóp alatt láthatók, de túl kevés ahhoz, hogy biztosak legyünk. Ha az egyik ilyen kifejezést használják, nagy a valószínűsége annak, hogy a prosztatában is van rák, ezért sok orvos javasolja néhány hónapon belül ismételt biopsziát.
Proliferatív gyulladásos atrófia (PIA): A PIA-ban a prosztata sejtek kisebbek a normálisnál, és gyulladás jelei vannak a területen. A PIA nem rák, de a kutatók úgy vélik, hogy a PIA néha magas színvonalú PIN-kódot vagy prosztatarákot eredményezhet.
Ha többet szeretne tudni arról, hogyan jelentik a prosztata biopsziás eredményeit, olvassa el a Prostate Pathology oldalát.
Képalkotó vizsgálatok a prosztatarák elterjedésére
A képalkotó tesztek röntgensugarakat, mágneses mezőket, hanghullámokat vagy radioaktív anyagokat használnak a test belsejének képalkotásához.
Ha úgy találják, hogy prosztatarák van, orvosa fogja használni a digitális végbélvizsgát (DRE), a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét és a Gleason pontszámot a biopsziás eredményekből, hogy kiderüljön, milyen valószínű, hogy a rák terjedt a prosztata előtt. Ez az információ arra szolgál, hogy eldöntsék, szükséges-e bármilyen képalkotó vizsgálat a rákos megbetegedések felkutatására. A normál DRE eredményekkel rendelkező férfiaknak, alacsony PSA-nak és alacsony Gleason pontszámnak esetleg nincs szükségük más tesztekre, mert a rák terjedésének esélye annyira alacsony.
A leggyakrabban felhasznált képalkotó vizsgálatok a prosztatarák terjedésére vonatkoznak:
Ha a prosztatarák elterjedt a távolabbi helyekre, gyakran először a csontokba kerül. A csontvizsgálat segít megmutatni, hogy a rák elérte-e a csontokat.
Ehhez a teszthez kis mennyiségű alacsony radioaktivitású anyagot adunk be, amely a szervezetben a csont sérült területein települ. Egy speciális kamera észleli a radioaktivitást és létrehoz egy képet a vázáról.
A csontvizsgálat rákos megbetegedést javasolhat a csontban, de a pontos diagnózis érdekében más vizsgálatokra is szükség lehet, mint például sima röntgenfelvétel, CT vagy MRI vizsgálat, vagy akár csontbiopszia is.
Számítógépes tomográfia (CT) vizsgálat
A CT-vizsgálat x-sugarakat használ a részletes, keresztmetszeti képek megjelenítéséhez. Ez a teszt nem gyakran szükséges az újonnan diagnosztizált prosztatarák esetén, ha a rák valószínűleg a prosztatára korlátozódik más eredmények (DRE eredmény, PSA szint és Gleason pontszám alapján). Mégis néha megmondja, hogy a prosztatarák elterjedt-e a közeli nyirokcsomókban. Ha a prosztatarák visszatér a kezelés után, akkor a CT gyakran megmondja, hogy más szervekben vagy struktúrákban növekszik a medence.
A CT-vizsgálatok nem olyan hasznosak, mint a mágneses rezonancia képalkotás (MRI) a prosztata mirigy vizsgálatára.
Mágneses rezonancia képalkotás (MRI)
A CT-vizsgálatokhoz hasonlóan az MRI-vizsgálatok a lágyrészek részletes ábrázolását mutatják be a szervezetben. Az MRI-vizsgálatok azonban röntgensugarak helyett rádiós hullámokat és erős mágneseket használnak. A kontrasztanyag neve gadolínium bejuthat a vénába a vizsgálat előtt, hogy jobban megnézhesse a részleteket.
Az MRI-vizsgálatok nagyon egyértelmű képet adhatnak a prosztatáról, és megmutatják, hogy a rák a prosztatán kívülre kerül-e a szeminjektív hólyagokba vagy más közeli struktúrákba. Ez nagyon fontos lehet a kezelési lehetőségek meghatározásához. De mint a CT vizsgálatok, az MRI vizsgálatok általában nem szükségesek az újonnan diagnosztizált prosztata-daganatok esetében, amelyek valószínűleg a prosztatára korlátozódnak más tényezők alapján.
Az MRI pontosságának javítása érdekében lehet, hogy van egy szonda, az úgynevezett endorectális tekercs, a végbélen belül helyezkednek el a beolvasáshoz. Ez kényelmetlen lehet. Szükség esetén a szkennelés előtt az álmosságot (szedációt) előállítani.
Nyirokcsomó biopszia
A nyirokcsomó biopsziában, más néven nyirokcsomó-disszekció vagy nyirokcsomó, egy vagy több nyirokcsomót eltávolítanak annak megállapítására, hogy vannak-e rákos sejtjei. Ez nem nagyon történik a prosztatarák esetében, de fel lehet használni annak megállapítására, hogy a rák terjedt-e a prosztatától a közeli nyirokcsomókig.
A biopszia a prosztatarák kezelésére szolgáló műtét során
A sebész ugyanabban a műveletben eltávolíthatja a nyirokcsomókat a medencében, mint a prosztata eltávolítása. radikális prosztatektómia (lásd Prosztata-rák műtét).
Ha a daganatos megbetegedések (például a magas PSA-szint vagy magas Gleason-pontszám) alapján a sebész elszaporodhat, előfordulhat, hogy a sebész eltávolít néhány nyirokcsomót a prosztata mirigy eltávolítása előtt.
Néha a csomópontokat azonnal megnézzük, miközben még érzéstelenítés alatt vagyunk, hogy segítsünk a sebésznek eldönteni, folytatják-e a radikális prostatectomiát. Ezt nevezik a fagyasztott rész mert a szövetminta megfagyott, mielőtt a vékony szeleteket mikroszkóp alatt ellenőrizni lehetne. Ha a csomópontok rákos sejteket tartalmaznak, a művelet leállítható (a prosztata helyén marad). Ez akkor történhet, ha a sebész úgy érzi, hogy a prosztata eltávolítása nem valószínű, hogy gyógyítja a rákot, de valószínűleg komoly szövődményekhez vagy mellékhatásokhoz vezetne.
Gyakrabban (főként ha a rákos megbetegedések esélye alacsony), egy fagyasztott részvizsgát nem végeznek el. Ehelyett a nyirokcsomókat és a prosztatát eltávolítják, majd elküldik a laborba, hogy megvizsgálják. A labor eredményei általában több nappal a műtét után érhetők el.
A nyirokcsomó biopszia külön eljárásként
A nyirokcsomó-biopsziát ritkán végezik el külön eljárásként. Néha alkalmazzák, ha nem tervezik a radikális prosztatektómitást (például olyan férfiak számára, akik sugárterápiás kezelést választanak), de amikor még mindig fontos tudni, hogy a nyirokcsomók rákot tartalmaznak.
Laparoszkópos biopszia: A laparoszkóp hosszú, karcsú cső, egy kis videokamerával a végén, amelyet apró vágáson keresztül a hasba helyeznek. Ez lehetővé teszi a sebésznek a has és a medence belsejében való megjelenését anélkül, hogy nagy vágást (bemetszést) kellene tennie. További apró bemetszéseket teszünk a hosszú távú műszerek beillesztésére, amelyek eltávolítják a nyirokcsomókat a prosztata köré, majd elküldjük a laborba.
Mivel nincsenek nagy bemetszések, a legtöbb ember csak 1 vagy 2 nap alatt teljesen felépül, és a művelet nagyon kis hegeket hagy maga után.
Finom tűszívás (FNA): Ha a nyirokcsomók képalkotási teszten (pl. CT vagy MRI vizsgálat) megnagyobbodnak, akkor az orvos egy kinagyított csomópontból egy sejtmintát vehet fel egy finom tűs aspiráció (FNA).
Ehhez az orvos CT szkennelési képet használ, amely egy hosszú, üreges tűt irányít az alsó hasban levő bőrön és a kibővített csomóponton. A bőrt helyi érzéstelenítéssel idegesítik a tű behelyezése előtt. A tűhöz rögzített fecskendő lehetővé teszi az orvos számára, hogy a csomópontból kis szövetmintát vegyen be, amelyet a laborba küld el, hogy rákos sejteket keressen.
Néhány órával az eljárás után visszatérhet haza.
Prosztata MRI központ
Ki szüksége van a prosztata MRI szolgáltatásaira?
Lépjen kapcsolatba velünk
Ha találkozót szeretne kinevezni, vagy bármilyen kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
Kapcsolt osztályok és központok
Prosztatarák: Ki veszélyben van és
Hogyan érzékeli és diagnosztizálja
A prosztatarák (Pca) a férfiaknál a leggyakrabban diagnosztizált rák és a férfiaknál a rákkal összefüggő halál második legfőbb oka, ami évről évre hozzávetőlegesen 40 000 halálesetet okoz. Az afrikai-amerikai férfiaknál gyakoribb a kaukázusi férfiakhoz képest, és általában az afrikai-amerikaiaknál tapasztalt fejlettebb szakaszokban tapasztalják.
A Pca új diagnózisainak száma (
több mint 200 000 / év) messze meghaladja a halálos esetek számát. A legtöbb prosztatarákos férfi más okból hal meg, és sok daganat – talán a többség – soha nem okoz tüneteket vagy halálhoz vezet, ha észrevétlenül és kezeletlenül marad.
Egy hat amerikai férfi fog életre kelteni a Pca-t, de egy 34 évesnél fogva meghal a betegség.
Jelenleg a Pca szűrést a szérum prosztata specifikus antigén (PSA) értékei és a digitális rektális vizsgálat vezérli. A végleges diagnózis a transzrektális ultrahang (TRUS) által vezetett biopsziák által nyert szövettani elemzésen alapul.
A megnövekedett szérum PSA eredmények alapján évente több mint 1,2 millió prosztata tűs biopsziát végeznek egyedül az USA-ban, becslések szerint évente kétmilliárd dollár költséget jelent az egészségügyi rendszerben. Ez óriási terhet ró a betegekre, családokra és orvosi szakemberekre. Az átvilágítási stratégia magas költsége és széles körű elfogadása ellenére az aktuális szűrési módszerek előnyei és hatékonysága ellentmondásos.
Mi a szűrési ellentmondás?
Az Egyesült Államok Preventive Services Task Force nemrégiben arra a következtetésre jutott, hogy a PSA-alapú szűrés a prosztatarák-specifikus mortalitás kismértékű vagy semleges csökkenését eredményezi, és az utólagos értékeléshez és kezelésekhez kapcsolódó ártalmakkal jár, és így a PSA teszt javasolt korlátozott használatát jelenti. Másrészt a Amerikai Urológiai Egyesület (AUA) javasolja, hogy az 55-69 év közötti tünetmentes férfiak szűrését fontolják meg. Sajnos a jelenlegi diagnosztikai eszközök, beleértve a PSA szűrést, nem képesek megkülönböztetni az életet veszélyeztető prosztata tumorokat az ártatlan daganattól. Ennek eredményeképpen sok beteg kapott szükségtelen, invazív prosztata biopsziát és agresszív terápiát, amely gyakran mellékhatásokkal, felesleges költségekkel és érzelmi zavarokkal jár a beteg számára.
Prosztatarák diagnosztizálása
A diagnózis idején a klinikusok számára a legnagyobb nehézség annak eldöntése, hogy mely férfiaknak vannak olyan gyorsan növekvő rákjai, amelyek radikális kezelést igényelnek, és amelyek lassan növekvő rákos megbetegedésekkel küzdenek, amelyek soha nem fogják rontani őket. A prognózis legfontosabb előrejelzői a prosztatarákban a Gleason pontszámok (GS) és a tumorok stagingjei. Azonban ezeknek a paramétereknek a pontos becslése jelenleg csak radikális prosztatektómia után lehetséges.
A biopszia-alapú Gleason pontszámok gyakran pontatlanok, és a tumorok körülbelül 30% -ánál magasabb Gleason-pontszám van ismételt biopszián vagy radikális prostatektómia mintán. Ez valószínűleg annak a mintavételi hibának tulajdonítható, amely a legjelentősebb daganatos vagy tumoros terület azonosításának és céljának a képtelenségét eredményezi a TRUS irányított biopsziában.
Van egy kritikus és azonnali szükséglet pontos, nem invazív eszközökkel a prosztatarák diagnózisának javítására, ideértve a teljes prosztata nem-invazív értékelését a kezdeti diagnózis idején, hogy megkülönböztesse a magas fokú betegséget, amely agresszív kezelést és indolens betegséget igényel. Ez jelentős előnyökkel járna a betegek számára, és csökkentené a prosztatarákkal kapcsolatos pénzügyi, logisztikai és érzelmi költségeket.
A prosztata MRI javíthatja a diagnózis pontosságát.
A mágneses rezonancia képalkotás (MRI) jelenleg a legjobb nem invazív eszköz a prosztata rákképzésére a magas puhaságú kontraszt, a többszintű képességek miatt, és képes egyedülálló funkcionális és biológiai információ biztosítására, amely nem áll rendelkezésre más képalkotással módozatait. Több paraméteres MR képalkotás, beleértve a T-t2-(DCE-MRI) és a dinamikus kontrasztú MRI (DCE-MRI) széles körben elterjedt eszköze a diagnózisnak, a helyi beavatkozásnak és a prosztatarák ismételt kimutatásának (Pca) kimutatásának.
Az MR képalkotás potenciálisan hasznos lehet a prosztatarákos betegek kezelése szempontjából kritikus kérdések megválaszolásához:
- Az emelkedett PSA-val rendelkező betegek biopsziás vagy kezdeti negatív biopszia után: az MRI a prosztatán belüli rák (vagy annak hiánya) helyét mutatja meg ezeken a betegeken. Kimutatták, hogy az MR információ felhasználásával célzott biopsziák jobb hozamot eredményezhetnek az amerikai véletlenszerű biopsziákhoz képest. Alternatív megoldásként az MRI mentheti a betegeket a szükségtelen biopsziáktól.
- A Pca helyi beültetése olyan betegeknél, akik közbenső kockázattal rendelkeznek Pca: az MRI kimutathatja extracapsuláris inváziót, szemhéjsejtek invázióját vagy nagyított nyirokcsomókat. Ezek az információk befolyásolhatják a vezetői döntéseket, és lehetővé tehetik mind a páciens, mind a kezelőorvos számára, hogy képzettségi döntéseket hozzanak vezetésükre.
- Triage és követő betegek, akik úgy döntöttek, hogy részt vesznek az aktív felügyelet alatt (AS): Körülbelül az AS-ben részt vevő betegek egyharmada valószínűleg radikálisabb kezelést igényel az agresszívabb betegség kimutatása miatt. Az MRI hasznos lehet e betegek korai felismerésében, és szerepet játszhat az AS-ben szenvedő betegeknél.
- Kezelt, emelkedett PSA-val kezelt betegek: Az emelkedett PSA a kezelés utáni újbóli előfordulás kezdeti jele (sugárzás vagy prosztatektómia). Az MRI hasznos lehet a betegség helyének (medence vagy metasztatikus) és terjedelmének azonosításában, és hatással lehet a hatás kezelésére.
- Fókuszterápia: Az emlőrákkal kapcsolatos lumpectomiával összehasonlítva a focalis terápia a Pca kezelésében kialakuló paradigma. A prosztata pontos röntgen lokalizálása az MRI alkalmazásával kulcsfontosságú a sikeres gyújtókezelés szempontjából.
MRI Fúziós irányított biopszia: Uronav rendszer a prosztata rák detektálására Dr. David Samadi-tól
Dr. David Samadi Prosztata Rák Központja a forradalmi Uronav Rendszert kínálja az MRI-Fusion Guided Biopsy-nak a felnőtt PSA-val történő kezelésére vagy a prosztatarák további kimutatására.
Oszd meg ezt a posztot?
A szerzőről
David Samadi (Dr. David Samadi)
Dr. David Samadi egy fedélzeten hitelesített urológiai onkológus, aki nyitott és hagyományos és laparoszkópos műtétet folytat, és robot-prosztata műtét szakértője. Elnök az Urológiában és a Lenox Hill Kórházban a robotos sebészet vezetője.
Dr. David Samadi szintén tagja a Fox News Medical A csapatnak, mint orvosi tudósítónak és a New York-i am970-es orvosi főorvosnak. Kitüntetett karrierjét a prosztatarák korai felismerésére, diagnosztizálására és kezelésére szentelte, és az egyik legkiemelkedőbb sebésznek számít a területén.
A naprakész prosztatarákról szóló hírek megtekintéséhez keresse fel: Prostate Cancer 911
Ha többet szeretne megtudni Dr. David Samadiról és gyakorlatairól, látogasson el: Robotic Oncology
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: