Antal

A prosztatarák sugárterápiája

A prosztatarák sugárterápiája

A sugárterápia nagy energiájú sugarakat vagy részecskéket használ a rákos sejtek elpusztítására.

Mikor használják a sugárkezelést?

Sugárzás alkalmazható:

  • A rák első kezelése, amely még mindig csak a prosztata betegségben van és alacsony minőségű. Az ilyen típusú rákos megbetegedések esetében a gyógyulási arányok nagyjából megegyeznek a radikális prostatectomiával kezelt férfiak esetében.
  • Az első kezelés részeként (hormonterápiával együtt) a prosztata mentén és a közeli szöveteknél kialakult rákos megbetegedéseknél.
  • Ha a rákot nem távolítják el teljesen, vagy a műtét után visszatér a prostata területére.
  • Ha a rák előrehaladt, segítsen a rák kezelésében a lehető legrövidebb idő alatt, és segít megelőzni vagy enyhíteni a tüneteket.

A sugárkezelés típusai

A prosztatarákban alkalmazott sugárterápia két fő típusa:

  • Külső sugárzás
  • Brachyterápia (belső sugárzás)

(A sugárterápia egy másik típusa, amelyben a szervezetbe injekciózunk egy sugárzást sugárzó gyógyszert, a prosztatarák terjedésének megakadályozása és kezelése a csontban történik.)

Külső sugárterápiás kezelés (EBRT)

Az EBRT-ben a sugárzási sugárzás a testen kívüli gépről a prosztata mirigyére összpontosul. Ez a típusú sugárzás használható a korábbi stádiumú rákok gyógyítására vagy a tünetek enyhítésére, például a csontfájdalomra, ha a rák egy bizonyos csontterületre terjed.

A kezelések megkezdése előtt a sugárzási csapat gondos méréseket végez, hogy megtalálja a helyes szögeket a sugárzási irányok és a megfelelő sugárterhelés céljára. Ez a tervezési ülés, az úgynevezett tettetés, általában olyan képalkotó teszteket kap, mint a CT vagy MRI. Lehet, hogy egy öntvényhez hasonlító műanyag szerszámmal van felszerelve, hogy minden kezelésnél ugyanazt a helyzetet tartsa meg, hogy a sugárzás pontosabban célozható legyen.

A járóbeteg-centrumban általában legalább hetente 5 napot fognak kezelni, attól függően, hogy miért adják a sugárzást. Minden kezelés nagyon hasonlít röntgenfelvételre. A sugárzás erősebb, mint a röntgensugárzásnál, de az eljárás fájdalommentes. Mindegyik kezelés csak néhány percig tart, bár a beállítási idő – a kezelésre való helyezést követően – hosszabb időt vesz igénybe.

Az újabb EBRT-technikák a sugárzást pontosabban a tumorra fókuszálják. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok nagyobb dózisú sugárzást adjanak a tumornak, miközben csökkentik a közeli egészséges szövetek sugárterhelését.

Háromdimenziós konformális sugárterápia (3D-CRT)

A 3D-CRT speciális számítógépeket használ a prosztata helyének pontos meghatározásához. A sugárnyalábokat ezután több irányból alakítják ki és irányítják a prosztatára, ami kevésbé valószínű, hogy károsítja a normál szöveteket.

Intenzitás modulált sugárterápia (IMRT)

Az IMRT, a 3D terápia fejlett formája, a leggyakoribb EBRT a prosztatarák számára. Számítógépes gépet használ, amely a páciens köré mozog, mivel sugárzást biztosít. A gerendák alakításával párhuzamosan, és a prosztatától különböző szögektől célozva, a gerendák intenzitása (erőssége) beállítható úgy, hogy a dózisokat a közeli normál szövetekhez közelítse. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok még nagyobb dózist adjanak a ráknak.

Egyes újabb sugárzási gépekbe képalkotó szkennerek vannak beépítve. Ez az előleg, az úgynevezett képvezérelt sugárterápia (IGRT), lehetővé teszi az orvosnak, hogy fotózzon a prosztatáról, és kisebb módosításokat hajtson végre a sugárzás megkezdése előtt. Ez még pontosabban segítheti a sugárzást, ami kevesebb mellékhatást eredményezhet, bár több kutatásra van szükség annak bizonyításához.

Egy másik megközelítés az, hogy apró implantátumokat helyezzenek a prosztatába, amelyek rádióhullámokat küldenek, hogy megmondják a sugárterápiás gépeknek, hogy hol célozzanak. Ez lehetővé teszi a gép mozgását (például a légzés alatt), és kevesebb sugárzást engedhet meg normális szövetekhez. Elméletileg ez csökkenti a mellékhatásokat. Eddig azonban egyetlen tanulmány sem mutatott mellékhatásokat ezen megközelítéssel szemben, mint az IMRT más formáival. Az ilyen gépeket Calypso ® néven ismerik.

Az IMRT variációját nevezik térfogat modulált ívterápia (VMAT). Olyan gépet használ, amely gyorsan sugároz, mivel egyszer a test körül forog. Ez lehetővé teszi, hogy mindegyik kezelést csak néhány perc alatt adják át. Bár ez a páciens számára kényelmesebb lehet, még nem bizonyult hatásosabbnak, mint a rendszeres IMRT.

Sztereotaktikus test-sugárterápia (SBRT)

Ez a technika fejlett képvezérelt technikákat alkalmaz nagy dózisok sugárzására egy bizonyos meghatározott területre, például a prosztatára. Mivel minden egyes dózisban nagy adag sugárzás van, a kezelés teljes időtartama néhány nap alatt történik.

Az SBRT-t gyakran ismeri a sugárzást biztosító gépek neve, például Gamma Knife®, X-Knife®, CyberKnife® és Clinac®.

Az SBRT IMRT feletti fő előnye, hogy a kezelés kevesebb időt vesz igénybe (hetek helyett napok). A mellékhatások azonban nem jobbak. Valójában egyes kutatások kimutatták, hogy egyes mellékhatások ténylegesen rosszabbak lehetnek az SBRT-vel szemben, mint az IMRT esetében.

Proton sugárterápiás kezelés

A proton-sugárterápia a röntgensugárzás helyett a protonok gerincét fókuszálja. Az x-sugarakkal ellentétben, amelyek energiát bocsátanak ki előttük és után, miután elérik céljukat, a protonok károsodást okoznak azoknak a szöveteknek, amelyek átmennek és energiájukat csak bizonyos távolsági utazás után engedik fel. Ez azt jelenti, hogy a protonnyaláb sugárzás elméletileg több sugárzást bocsát ki a prosztatára, miközben kisebb károkat okoz a közeli normál szövetekben. A proton sugarú sugárzás a 3D-CRT-vel és az IMRT-vel azonos módszerekkel célozható meg.

Bár az elméletben a protonnyaláb terápia hatékonyabb lehet, mint a röntgensugarak használata, eddig tanulmányok nem mutattak be, ha ez igaz. Jelenleg a protonnyaláb terápia nem széles körben elérhető. A protonok előállításához szükséges gépek nagyon drágák, és nem állnak rendelkezésre az Egyesült Államok számos központjában. A proton sugárzási sugárzás jelenleg nem terjed ki minden biztosítótársaságra.

Az EBRT lehetséges mellékhatásai

Az EBRT mellékhatásainak egy része megegyezik a műtéttel, míg mások eltérőek.

Bél problémák: A sugárzás irritálhatja a végbélnyílást, és egy feltárt állapotot okozhat sugárkezelési proktitisz. Ez hasmenéshez vezethet, néha vérrel a székletben, és végbélszivárgás. A legtöbb ilyen probléma idővel eltűnik, de ritkán a normális bélműködés nem tér vissza. A bélproblémák enyhítésének elősegítése érdekében előfordulhat, hogy a sugárterápia során különleges étrendet követnek el, hogy csökkentse a bélmozgást a kezelés alatt. Néha egy léggömbszerű eszközt helyeznek a végbélbe minden egyes kezelés során, hogy a bél maradjon a kezelés alatt.

Húgyúti problémák: A sugárzás irritálhatja a húgyhólyagot, és egy feltételhez vezethet sugárzási cystitis. Lehet, hogy gyakrabban vizelnie kell, égető érzést kell éreznie vizelés közben, és / vagy vérrést kell találnia a vizeletében. A húgyúti problémák általában javulnak az idő múlásával, de egyes férfiakban soha nem mennek el.

Egyes férfiak vizeletinkontinenciát alakítanak ki a kezelés után, ami azt jelenti, hogy nem tudják ellenőrizni a vizeletet, vagy szivárogni vagy csöpögni. A műtéti szakaszban leírtak szerint az inkontinencia különböző szintjei és típusai vannak. Összességében ez a mellékhatás ritkábban fordul elő, mint a műtét után. Először is a kockázat alacsony, de évekig a kezelést követően évekig emelkedik.

Ritkán a cső, amely a vizeletből a húgyhólyagot a testből (a húgycsőből) hordozza, nagyon szűk, vagy akár közeli is lehet. urethralis szűkület. Ez további kezelést igényelhet, hogy újra megnyissa.

Szerelési problémák, beleértve az impotenciát: Néhány év múlva az impotencia sebessége a sugárzás után közel azonos a műtét után. Az erekció problémái általában nem következnek be közvetlenül a sugárterápia után, de lassan fejlődnek az idő múlásával. Ez különbözik a műtétektől, ahol az impotencia azonnal megtörténik, és idővel jobb lesz.

Mint a műtétnél, annál idősebb vagy annál idősebb, annál valószínűbb, hogy az erekcióval kapcsolatos problémák merülnek fel. Az elzáródási problémákat gyakran a kezelésekhez hasonló kezelések segíthetik, beleértve a gyógyszereket is.

Ha többet szeretne erekcióproblémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a “Szexualitás a rákhoz” című cikket.

Fáradtság: A sugárterápiás kezelés olyan fáradtságot okozhat, amely a kezelést követő néhány héten vagy hónapon keresztül nem szűnik meg.

lymphedema: A nyirokcsomók általában biztosítják azt a módot, hogy a folyadék visszatérjen a szívbe a test minden területéről. Ha a prosztata körüli nyirokcsomókat a sugárzás károsítja, akkor a folyadék időnként összegyűlhet a lábakban vagy a nemi szervekben, duzzanatot és fájdalmat okozva. A limfedémet általában fizikai terápiával kezelik, bár nem teljesen elmúlik. Lásd a limfedema oldalunkat, hogy többet megtudjon.

Brachyterápia (belső sugárkezelés)

Brachiterápia (más néven vetőmag-beültetés vagy intersticiális sugárkezelés) kicsi radioaktív pelleteket, vagy “magokat” használ fel, mindegyik rizsmag méretére vonatkoztatva. Ezeket a pelleteket közvetlenül a prosztata helyére helyezzük.

  • A brachyterápiát egyedül csak a korai stádiumú prosztatarákban szenvedő férfiakban alkalmazzák, amely viszonylag lassú (alacsony fokú) növekedés.
  • A külső sugárzás kombinációjával kombinált brachyterápia néha lehetőséget nyújt azoknak a férfiaknak, akiknek nagyobb a kockázata a prosztatán kívüli rák kialakulásának.

A brachyterápia alkalmazását más tényezők is korlátozzák. Azoknál a férfiaknál, akiknél a prosztata transzurethralis reszekciója (TURP) vagy azoknál, akiknek már van vizelési problémája, a húgyúti mellékhatások kockázata magasabb lehet. A brachyterápia esetleg nem működik a nagy prosztata mirigyeknél is, mert nem feltétlenül lehet helyezni a magokat az összes helyre. Ennek egyik módja lehet, hogy előzetesen néhány hónapig hormonterápiát kapjunk a prosztata zsugorítására.

A képalkotó teszteket, mint például a transzrektális ultrahangot, CT-vizsgálatokat vagy MRI-t használják a radioaktív pelletek elhelyezésének elősegítésére. Különleges számítógépes programok kiszámítják a szükséges sugárzás pontos adagját.

Kétféle prosztata brachyterápia létezik. Mindkettőt egy műtőben végezték. Kapsz vagy gerinc érzéstelenítést (ahol a test alsó része fáradt) vagy általános érzéstelenítés (ha alszol), és lehet, hogy egy éjszakán át kell maradnia a kórházban.

Állandó (alacsony dózisú, vagy LDR) brachyterápia

Ebben a megközelítésben a radioaktív anyag (például jód-125 vagy palládium-103) pelletjeit (vékony tűkbe) helyezzük, amelyek a bőrön keresztül kerülnek a koponya és az anus és a prosztata közé. A pelleteket a helyükön hagyják, ahogy a tűket eltávolítják, és hetekig vagy hónapokig kis dózisú sugárzást adnak. A magok sugárzása nagyon rövid távolságra halad, így a magok nagy mennyiségű sugárzást engedhetnek ki egy nagyon kis területen. Ez korlátozza a közeli egészséges szövetek károsodásának mértékét.

Általában körülbelül 100 magot helyeznek el, de ez a prosztata méretétől függ. Mivel a magvak olyan kicsiek, ritkán okoznak kellemetlenségeket, és egyszerűen a helyükön maradnak, miután felhasználták a radioaktív anyagukat.

Ön is kaphat külső sugárzás sugárzás mellett brachyterápia, különösen akkor, ha nagyobb a kockázata, hogy a rák terjedt el a prosztata (pl. Ha van egy magasabb Gleason pontszám).

Ideiglenes (nagy dózisú vagy HDR) brachyterápia

Ez a technika kevésbé történik. Nagyobb dózisú sugárzást használ, amely rövid ideig marad helyben. Az üreges tűket a bőrön keresztül helyezzük a koponya és az anus és a prosztata közé. Puha nylon csöveket (katéterek) helyeznek ezekbe a tűkbe. A tűket eltávolítják, de a katéterek a helyükön maradnak. A radioaktív irídium-192-et vagy cézium-137-et ezután a katéterekbe helyezzük, általában 5-15 percig. Általában körülbelül 3 rövid kezelést adnak 2 nap alatt, és a radioaktív anyagot minden esetben eltávolítják. Az utolsó kezelés után a katétereket eltávolítják. Körülbelül egy héttel a kezelés után fájdalom vagy duzzanat jelentkezhet a zsigerek és a végbél között, és a vizelet vörösesbarna lehet.

Ezeket a kezeléseket általában alacsonyabb dózisú, külső sugárzással kombinálják, mint ha önmagukban használják. Ennek a megközelítésnek az az előnye, hogy a sugárzás nagy része a prosztata koncentrálódik, a közeli normális szövetek megtakarításával.

A brachyterápia lehetséges kockázata és mellékhatása

Sugárvédelmi óvintézkedések: Ha állandó (LDR) brachyterápiát kapsz, a magok kis mennyiségű sugárzást adnak ki több héten vagy hónapon keresztül. Annak ellenére, hogy a sugárzás nem messze elmúlik, orvosa javasolhatja, hogy távol tartsa a terhes nőket és kisgyermekeket ebben az időben. Ha utazásra tervezel, érdemes orvoshoz fordulni a kezelésével kapcsolatban, mivel a repülőterek észlelési rendszerei néha felszedhetik a sugárzást.

Van egy kis kockázata annak, hogy a magok egy része mozogni fog (migrálni). Lehet, hogy meg kell kérdeznie a vizeletet az első héten úgy, hogy elkapjon minden magot, ami kijön. Megkérhetjük, hogy más óvintézkedéseket is vállaljon, például az óvszer viselése a szex alatt. Mindenképpen kövesse az orvos által adott utasításokat. Vannak jelentések arról is, hogy a magok a véráramon át mozognak a test más részeire, például a tüdőbe. Amennyire az orvosok tudják, ez nem gyakori, és úgy tűnik, hogy nem okoz rossz hatásokat.

Ezek az óvintézkedések nem szükségesek HDR brachyterápia után, mivel a sugárzás a testben nem marad a kezelés után.

Bél problémák: A brachyterápia néha irritálja a végbélnyílást, és egy feltárt állapotot okoz sugárkezelési proktitisz. Előfordulhatnak olyan belek, mint a végbélnyálkahártya, égési sérülések és / vagy hasmenés (néha vérzéssel), de a komoly hosszú távú problémák nem gyakoriak.

Húgyúti problémák: A súlyos vizelet inkontinencia (a vizelet szabályozása) nem gyakori mellékhatás. Néhány embernek azonban gyakori vizelési zavara vagy más tünetei vannak a húgycső irritációjának, a vizeletből a csőnek köszönhetően. Ez a kezelést követő hetekben rosszabb, és idővel jobb lesz. Ritkán előfordulhat, hogy a húgycső ténylegesen lezárul (urethralis szűkületként ismert), és katéterrel vagy műtéttel kell megnyitni.

Szerelési problémák: Egyes tanulmányok szerint a merevedési arányok a brachyterápia után alacsonyabbak voltak, de más vizsgálatok azt mutatták, hogy az arányok nem voltak alacsonyabbak, mint a külső sugárzási sugárzással vagy sebészeti beavatkozással. Minél fiatalabb és annál jobb a szexuális funkciója a kezelés előtt, annál valószínűbb, hogy a kezelés után visszanyerjük a funkciót.

Az elzáródási problémákat gyakran a kezelésekhez hasonló kezelések segíthetik, beleértve a gyógyszereket is. Ha többet szeretne erekcióproblémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a “Szexualitás a rákhoz” című cikket.

Ha többet szeretne megtudni, tekintse meg honlapunk Sugárterápiás részeit.

A hosszú távú kép

a Small Gland, Big Problem 4. kiadásából
Roger Kirby professzor, Health Press 2011

A hosszú távú tanulmányok tájékoztatást nyújtanak az ilyen eljárásokon átesett férfiak kilátásairól. Bár sok ember szeretné ezt az információt, fontos, hogy az itt megadott számokat ne vigye túlságosan a szívébe, anélkül, hogy megbeszélné az ön saját körülményeit urológussal. Az orvostudományban elért előrehaladás azt jelenti, hogy a betegek hosszú távú kilátásai folyamatosan javulnak, és időben a folyamatban lévő klinikai vizsgálatok eredményei megoldják a sok ellentmondást.

Aktív megfigyelés

A valószínűsége, hogy a rák terjedni fog, amint azt már említettük, a rák természetéről (vagyis, hogy milyen agresszív). Azoknál a férfiaknál, akiknek a rákja alacsony Gleason-pontszámmal (azaz jól differenciált daganatokkal) rendelkezik, a tízéves túlélési arány 87%, ami azt jelenti, hogy 10 év elteltével 100 betegből 100 ember nem halt meg a prosztatarákban. Agresszívabb rákos megbetegedéseknél (a magasabb Gleason pontszámoknál) a túlélési arány jelentősen csökken (a rosszul differenciált tumoros betegek 10 éves túlélési aránya 26% -ra esett vissza). Az aktív megfigyelés gyakran jó lehetőség arra, hogy elkezdjük az aktívabb kezelést, ha a rák előrehaladásának jelei alakulnak ki. A gondos nyomon követés és a rendszeres vizsgálat azonban elengedhetetlen.

A radikális prosztatektómia kimenetele

A mûtétet végzõ férfiak több mint 80% -a él 10 évvel késõbb, és 60% -a még életben van 15 év alatt. Fontos skandináv tanulmány hasonlította össze az aktív megfigyelést választó férfiak hosszú távú kimenetelét a radikális prosztatektómia kezelésével. Az eredmények azt sugallják, hogy a radikális prosztatektomia a kezelés lehetősége, amely nagy valószínűséggel teljes körű gyógymódot kínál a magasabb kockázatú tumoros fiatalok számára, mivel fizikailag eltávolítja mind a rákot, mind a teljes prosztatát a szervezetből, és ezáltal a csontok sokkal kevesebb valószínűleg. Egy újabb tanulmány, amely a közelmúltban jelent meg, szintén egyértelmű túlélési előnyt mutatott a műtéten átesett betegeknél 8 éves követés után.

A Pound és munkatársai által készített tanulmány eredményei megerősítik, hogy a Baltimore-ban (USA) lévő Johns Hopkins Kórházban radikális prosztatektómia alatt álló férfiak 82% -a 15 év alatt nem volt ismétlődő (a PSA mérése alapján). A tanulmány kényelmet is kínál azoknak a férfiaknak, akiknek a PSA szintje a műtét után évekkel emelkedik. Mint már említettük, radikális prosztatektómia után a PSA szintje kimutathatatlan szintre süllyed, és ha újra emelkedni kezd, jelezheti a rákkiemelkedést. A szóban forgó tanulmányból származó adatok azt mutatják, hogy bár ez a helyzet, a rák csak az emberek egyharmadában terjedt el, emelkedett PSA-val. Továbbá, hacsak egy férfi nem rendelkezett különösen agresszív rákkal (ebben az esetben a PSA szintje viszonylag gyorsabban növekedni kezd a műtét után), a terjedő rák évekig nem lenne életveszélyes, és valószínűleg alkalmas lenne a radioterápiára vagy LHRH analógok (lásd 58. oldal).

A sugárkezelés eredményei

A sugárterápiában a túlélési ráta a legjobb esetben összehasonlítható a radikális prosztatektómiával. Számos publikált tanulmányban a 15 éves túlélési arány 40-60% -on (vagyis egy 100 emberből álló csoportban a 40 és 60 év között 15 év után még életben marad). A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az LHRH injekciók vagy az anti-androgének folyamatos használata a prosztatának a radioterápia előtt történő csökkentésével növelheti annak valószínűségét, hogy a kezelés sikeres lesz (lásd a 60. oldalt). A sugárkezelés súlyos mellékhatásainak kockázata csökken, mivel a jobb technológia azt jelenti, hogy a rákmegelőző sugarakat pontosabban meg lehet célozni a rákon, így szomszédos struktúrák, például a végbél, sértetlenek maradnak. A brachyterápia támogatói szintén beszámolnak az eredmények javításáról, mivel a technikák és a betegek szelekciója javul. A hatásossággal kapcsolatos problémák azonban a sugárkezelés után is gyakran előfordulnak, és valójában sokkal gyakoribbak, ha ezt a kezelést hormonterápiával kombinálják.

A PSA szekvenciális emelkedése a külső sugárterápiás sugárterápia vagy a brachyterápia után azt sugallja, hogy a kiújulás bekövetkezett. Bár a mentési műtét bizonyos esetekben műszakilag kivitelezhető, gyakran nehéz és magas szövődményekkel jár. Néha krónikus sebészeti vagy nagy intenzitású ultrahangos ultrahang (HIFU) alkalmazható a maradék rák elpusztítására (lásd a következő részt), de gyakrabban hormonkezelést alkalmaznak.

Túlélési ráta a prosztatarákra

A túlélési arányok megmutatják, hogy az azonos típusú és stádiumú betegek hány százaléka még mindig életben van egy bizonyos ideig (általában 5 évvel) diagnosztizálását követően. Nem tudják megmondani, hogy mennyi ideig fogsz élni, de segíthet neked jobban megérteni, hogy milyen valószínű, hogy a kezelésed sikeres lesz. Egyes férfiak szeretnék tudni a túlélési rátát a rák, és néhány nem. Ha nem akarod tudni, akkor nem kell.

Mi az 5 éves túlélési ráta?

A rák és a rák egyes típusaira és állapotára vonatkozó statisztikákat gyakran 5 éves túlélési arányként adják meg, de sokan hosszabb ideig élnek – gyakran sokkal hosszabb – mint 5 év. Az 5 éves túlélési ráta azon személyek százaléka, akik rákos megbetegedés után legalább 5 évig élnek. Például egy 90% -os 5 éves túlélési arány azt jelenti, hogy a rákos megbetegedések 100-ból 90 ember közül még mindig életben van 5 évvel a diagnózis után. Ne feledje azonban, hogy ezek közül sokan sokkal többet élnek, mint 5 évvel a diagnózis után.

Relatív túlélési arányok pontosabb módja annak, hogy megbecsüljük a ráknak a túlélésre gyakorolt ​​hatását. Ezek az arányok összehasonlítják a prosztatarákos férfiakat a férfiak körében a teljes populációban. Például, ha a prosztatarák egy adott szakaszának 5 éves relatív túlélési aránya 90%, akkor azt jelenti, hogy azok a férfiak, akiknek a rákja van, átlagosan körülbelül 90% -a valószínű, mint azok a férfiak, akik nem rendelkeznek ilyen rákkal legalább 5 évig élnek a diagnózis után.

De ne felejtsük el, hogy az összes túlélési ráta becslések – a kilátások számos tényezőre vonatkozhatnak, amelyek Önre jellemzőek.

A rák túlélési aránya nem mondja el az egész történetet

A túlélési arányok gyakran a betegségben szenvedő nagyszámú férfi korábbi kimenetelén alapulnak, de nem tudják megjósolni, hogy mi fog történni egy adott ember esetében. Számos korlát létezik:

  • Az alábbi számok a legfrissebbek között szerepelnek. Az 5 éves túlélési arány elérése érdekében azonban az orvosoknak legalább 5 évvel ezelőtt kezelt férfiakat kell megvizsgálniuk. Mivel a kezelések idővel javulnak, a prosztatarákkal diagnosztizált férfiak jobb kilátásokkal rendelkezhetnek, mint ezek a statisztikák.
  • Ezek a statisztikák a rákos megbetegedések állapotán alapulnak. Nem vonatkoznak olyan rákos megbetegedésekre, amelyek később visszajönnek vagy terjednek.
  • A prosztatarákban szenvedő férfiak kilátása a rák színpadán (mértéke) változik – általában a túlélési arány magasabb a korai stádiumú rákos betegeknél. De sok más tényező befolyásolhatja az ember kilátásait, például az életkor és az általános egészségi állapotot, és hogy a rák mennyire reagál a kezelésre. Az egyes emberek kilátása saját körülményeire jellemző.

Orvosa meg tudja mondani, hogy ezek a számok hogyan vonatkozhatnak Önre, hiszen ő ismeri az adott helyzetet.

A prosztatarák túlélési aránya

A legfrissebb adatok szerint, amikor tartalmazza minden a prosztatarák stádiumai:

  • Az 5 éves relatív túlélési arány 99%
  • A 10 éves relatív túlélési arány 98%
  • A 15 éves relatív túlélési arány 96%

Ne feledje, hogy éppen úgy, mint az 5 éves túlélési arány a diagnosztizált és az első öt évvel ezelőtt kezelt férfiakon alapul, a tízéves túlélési arány a 10 évvel ezelőtt diagnosztizált férfiakon alapul (és a 15 éves túlélési arányok a legalább 15 évvel ezelőtt diagnosztizált férfiak).

Túlélési arányok színpadonként

A Nemzeti Rákkutató Intézet (National Cancer Institute – NCI) nagy nemzeti adatbázist tart fenn a különböző rákbetegségekre vonatkozó túlélési statisztikákról, a SEER adatbázis néven. A SEER adatbázis nem csoportosítja a rákokat az AJCC szakaszban, hanem csoportosul a rákos megbetegedések helyi, regionális és távoli szakaszaiba.

  • Helyi színpad azt jelenti, hogy nincs jele annak, hogy a rák terjedt a prosztatán kívül. Ez magában foglalja az AJCC I., II., És néhány III. Stádiumú rákot is. A korai stádiumban körülbelül 4 prosztata-rákról számolnak be. A lokális stádiumú prosztatarák relatív 5 éves túlélési aránya közel 100%.
  • Regionális szakasz azt jelenti, hogy a rák a prosztatától a közeli területekig terjed. Ez főleg IIIB és IVA rákos megbetegedéseket tartalmaz. A relatív 5 éves túlélési arány a regionális stádiumú prosztatarák esetében közel 100%.
  • Távolsági szakasz magában foglalja a IVB-es stádiumokat – a távoli nyirokcsomókra, csontokra vagy más szervekre terjedő rákot. A távolabbi stádiumú prosztatarák relatív 5 éves túlélési aránya körülbelül 29%.

Ne feledje, ezek a túlélési arányok csak becslések – nem tudják megjósolni, hogy mi fog történni egyetlen emberrel sem. Megértjük, hogy ezek a statisztikák zavaróak lehetnek, és további kérdéseket tehet fel. Beszéljen orvosával, hogy jobban megértse a helyzetet.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!