Mit kell kérdeznie egészségügyi szakembereiről a prosztatarákról?
Fontos, hogy őszinte, nyílt megbeszéléseket folytasson a rákellátó csapattal. Kérdezzen bármilyen kérdést, függetlenül attól, hogy milyen kicsi lehet. Íme néhány kérdés, amit kérdezhet:
Amikor azt mondják, hogy prosztatarák van
- Milyen esélye van arra, hogy a rák terjedjen a prosztata fölött? Ha igen, még mindig gyógyítható?
- Szükségem van más tesztekre, mielőtt eldöntjük a kezelést?
- Látnék-e más típusú orvosokat, mielőtt elkezdené a kezelést?
- Mi a rákos megbetegedés és Gleason pontszám (fokozat)? Mit jelentenek nekem?
- Ha aggódom a diagnózisomért és kezeléséért felmerült költségekért és biztosítási fedezetért, ki tudna segíteni?
A kezelési terv meghozatalakor
- Mennyire valószínű, hogy a rák okoz problémát, ha nem kezelnek azonnal?
- Figyelembe kell-e venni az aktív megfigyelést? Miért vagy miért nem?
- Javasoljátok egy radikális prosztatektómia vagy sugárkezelést? Miért vagy miért nem?
- Figyelembe kell-e venni a laparoszkópos vagy robot által támogatott prosztatektómitást?
- Milyen típusú sugárterápia működhet nekem legjobban?
- Milyen más kezelés (ek) nekem igaza lehet? Miért?
- Milyen kockázatokat vagy mellékhatásokat várhatok a kezelési lehetőségek közül?
- Milyen esélye van az inkontinencia vagy impotencia problémáira?
- Milyen esélye van más vizelési vagy rektális problémákra?
- Milyen gyorsan kell eldönteni a kezelést?
- Mit kell tennem, hogy készen álljak a kezelésre?
- Meddig fog tartani a kezelés? Milyen lesz ez? Hol fogják megtenni?
- Hogyan befolyásolhatja a kezelés a napi tevékenységemet?
- Milyen esélye van arra, hogy a rák visszatért az általam megvitatott kezelési tervekkel? Mi lenne a következő lépésünk, ha ez megtörténne?
A kezelés alatt
A kezelés megkezdése után tudnia kell, mire számíthat és mit keres. Ezekre a kérdésekre nem feltétlenül vonatkozik Önre, de a válaszok megkönnyítése hasznos lehet.
- Honnan tudhatjuk, ha a kezelés működik?
- Van valami, amit tehetek a mellékhatások kezelésében?
- Milyen tüneteket vagy mellékhatásokat kell közölnöm rögtön?
- Hogyan érhetek el éjszakánként, ünnepnapokon vagy hétvégén?
- Meg kell változtatni, amit a kezelés alatt eszem?
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Tudsz egy mentális egészségügyi szakemberre gondolni, látom-e, hogy túlterheltnek, depressziósnak vagy szomorúnak érezzem magam?
Kezelés után
- Van-e korlátozás arra, hogy mit tehetek?
- Milyen tüneteket kell figyelnem?
- Kell-e gyakorolni vagy követni egy speciális étrendet?
- Milyen nyomon követésre van szükség a kezelés után?
- Milyen gyakran kell nyomonkövetési vizsgákkal és képalkotó tesztekkel foglalkozni?
- Szükségem lesz vérvizsgálatra?
- Hogyan fogjuk tudni, hogy a rák visszatért-e? Mire kell figyelnem?
- Mi lesz a lehetőségem, ha a rák visszatér?
Ezekkel a mintakérdésekkel együtt mindenképpen írj le néhányat a sajátodról. Például érdemes megkérdezni a helyreállítási időt, hogy megtervezhesse munkáját vagy tevékenységét. Ha továbbra is gyermeket szeretne kérdezni, kérdezze meg, van-e lehetőség arra, hogy impotens vagy steril legyen. Azt is szeretné megkérdezni, hogy jogosult-e bármilyen klinikai kísérletre.
Ne felejtse el, hogy az orvosok nem az egyetlenek, akik információt adhatnak nekik. Más egészségügyi szakemberek, például ápolók és szociális munkások válaszolhatnak néhány kérdésére. Ha többet szeretne megtudni az egészségügyi szakembereivel folytatott beszélgetésről, olvassa el a Doktor-beteg kapcsolat című részt.
Prosztatarák sebészet
A műtét közös választás, ha megpróbálja meggyógyítani a prosztatarákot, ha nem gondolják, hogy elterjedt a prosztata mentén.
A prosztatarák legfőbb típusa a radikális prosztatektómia. Ebben a műtétben a sebész eltávolítja a teljes prosztata-mirigyet, plusz néhány körülötte lévő szövetet, beleértve a szeminárium-vezikulumokat is. A radikális prosztatektomia különböző módon hajtható végre.
Nyitott megközelítések a radikális prosztatektómia számára
A prosztatektómia hagyományosabb megközelítésében a sebész egyetlen hosszú bőrtöredékkel (vágással) működik, hogy eltávolítsa a prosztatát és a közeli szöveteket. Ez a típusú műtét, néha a nyisd ki megközelítés, most kevésbé, mint a múltban.
Ennek a műveletnek két fő módja van.
Radikális retropubic prostatectomy
Ehhez a műtéthez a sebész metszést (vágást) végez az alsó hasban, a hasi gombtól a csontállományig. Az általános érzéstelenítés (alvás) vagy a spinalis vagy epidurális érzéstelenítés (a test alsó részének zsibbadásával), valamint a műtét során a nyugtató hatású lesz.
Ha van esély arra, hogy a rák terjedhet a közeli nyirokcsomókban (a PSA szintjén, a prosztata biopszia eredményein és más tényezőkön alapulva), akkor a sebész ezen idő alatt eltávolíthatja a nyirokcsomók közül néhányat nyirokcsomó biopszia). A csomópontokat általában eljuttatják a laborba, hogy lássák, vannak-e benne rákos sejtek (néhány napig eltarthat, hogy eredményeket érjenek el), de egyes esetekben a csomópontok a műtét során is megtekinthetők. Ha ez megtörtént, és a rákos sejtek bármelyik csomópontban megtalálhatók, akkor a sebész nem folytathatja a műtétet. Ennek az az oka, hogy nem valószínű, hogy a rák műtéttel gyógyítható, és a prosztata eltávolítása súlyos mellékhatásokat okozhat.
A műtét után, amíg még érzéstelenítés alatt áll, egy katétert (vékony, hajlékony csövet) helyezünk el a péniszedbe, hogy segítsünk a hólyag ürítésében. A katéter általában 1-2 hétig marad a helyén gyógyulás közben. A katéter eltávolítása után önmagától is vizelheti magát.
Valószínűleg a műtét után néhány nappal a kórházban maradsz, és tevékenységed néhány hétig korlátozott lesz. A prosztatektómia lehetséges mellékhatásait az alábbiakban ismertetjük.
Radikális perineális prosztatektómia
Ebben a műtétben a sebész az anus és a koponyacsont (perineum) között a bőrt vágja (bemetszés) a fenti képen látható módon. Ezt a megközelítést kevésbé alkalmazzák, mert nagyobb valószínűséggel merevedési problémákhoz vezet, és mivel a közeli nyirokcsomókat nem lehet eltávolítani. De ez gyakran rövidebb mûtét, és lehetõ lehetõség, ha nem érdekli az erekció, és nem szükséges a nyirokcsomók eltávolítása. Használható akkor is, ha más olyan orvosi feltételek is vannak, amelyek megnehezítik a retropubikus műtétet. Ugyanolyan gyógyító lehet, mint a retropubikus megközelítés, ha helyesen történik. A perineális művelet általában kevesebb időt vesz igénybe, mint a retropubikus működés, és kevesebb fájdalmat és könnyebb helyreállítást eredményezhet.
A műtétet követően, amíg még érzéstelenítés alatt áll, katétert helyeznek el a péniszedbe, hogy segítsenek a hólyag kiürítésében. A katéter általában 1-2 hete marad a gyógyulás alatt. A katéter eltávolítása után önmagától is vizelheti magát.
Valószínűleg a műtét után néhány nappal a kórházban maradsz, és tevékenységed néhány hétig korlátozott lesz. A prosztatektómia lehetséges mellékhatásait az alábbiakban ismertetjük.
Laparoszkópos megközelítések a radikális prosztatektómia számára
A laparoszkópos megközelítések több kisebb bemetszést és speciális hosszú sebészeti eszközöket használnak a prosztata eltávolítására. A sebész vagy közvetlenül tartja a szerszámokat, vagy egy vezérlőpanelt használ a robotok karjai pontos mozgatásához, amelyek az eszközöket tartják. Az utóbbi években gyakoribbá vált ez a megközelítés a prosztatektómia esetében.
Ha laparoszkópos műtétre gondolsz, akkor fontos megérteni, mi ismert és mi még nem ismert a megközelítésről. A legfontosabb tényezők valószínűleg a sebész szakértelmének és tapasztalatának minősülnek. Ha úgy dönt, hogy a laparoszkópos műtét a megfelelő kezelés az Ön számára, mindenképpen találjon orvosot, akinek sok tapasztalata van.
Laparoszkópos radikális prosztatektómia
Laparoszkópos radikális prosztatektómia (LRP) esetén a sebész különleges hosszú műszereket helyez be a kis prosztaták eltávolításán keresztül. Az egyik eszköznek van egy kis videokamerája a végén, amely lehetővé teszi a sebésznek a test belsejében való megjelenését.
A laparoszkópos prosztatektómia előnyei vannak a nyílt radikális prosztatektómia mellett, beleértve a kevesebb vérveszteséget és fájdalmat, a rövidebb kórházi tartózkodást (általában napi több mint egy nap) és a gyorsabb gyógyulási időket (bár a katéternek ugyanabban az arányban kell maradnia a húgyhólyagban idő).
Tapasztalt kezekben az LRP ugyanolyan jó hatású, mint a nyílt radikális prosztatektómia, de az Egyesült Államokban végzett eljárásokról még nem állnak hosszú távú eredmények.
Az LRP legfontosabb mellékhatásainak aránya, például az erekciós problémák és a vizelet (inkontinencia) problémája ugyanolyannak tűnik, mint a nyílt prostatektómia esetében. (Ezeket a mellékhatásokat az alábbiakban ismertetjük.) A hólyagszabályozás helyreállítása némileg késleltethető ezzel a megközelítéssel.
Robotikával támogatott laparoszkópos radikális prosztatektómia
Ebben a megközelítésben, más néven robotos prostatectomia, a laparoszkópos műtét robotos rendszerrel történik. A sebész a műtőben lévő kezelőpanelen ül, és robotos karokat mozgat, hogy a beteg hasában több apró bemetszéssel működjön.
A robotos prostatectomiának előnyei vannak a nyílt megközelítéssel szemben a kevesebb fájdalom, vérvesztés és helyreállítási idő tekintetében. De a mellékhatások szempontjából a férfiak leginkább aggasztják, mint például a húgyúti vagy erekciós problémák (alább leírták), úgy tűnik, hogy nincs különbség a robotos prostatectomia és más megközelítések között.
A sebész számára a robotrendszer nagyobb mozgástartást és nagyobb pontosságot biztosít a műszerek mozgatásakor, mint a standard LRP. Mindazonáltal a laparoszkópos műtét egyik legfontosabb tényezője a sebész tapasztalata és készsége.
Mindenféle radikális prosztatektómia veszélyei és mellékhatásai
Lehetséges kockázatok és mellékhatások a prosztatarák bármely típusával.
A prosztata sebészet kockázatai
A bármilyen típusú radikális prosztatektómia kockázata nagyjából olyan, mint bármely nagy műtét. A művelet alatt, vagy röviddel azután következhet be problémák:
- Az anesztézia reakciói
- Vérzés a műtétből
- Vérrögök a lábakban vagy a tüdőben
- Közeli szervek károsítása
- Fertőző betegségek a műtéten.
Ritkán a bélrész sérülhet a műtét során, ami fertőzésekhez vezethet a hasban, és több műtétet igényelhet a helyesbítésre. A belek sérülései gyakoribbak a laparoszkópos és a robotos műtéteknél, mint a nyitott megközelítésnél.
Ha a nyirokcsomók eltávolításra kerülnek, a nyirokfolyadék gyűjteménye (a lymphocele) alakulhat ki, és le kell szedni.
Nagyon ritka esetekben az emberek halnak meg a műtét komplikációi miatt. A kockázata részben az egészségi állapotától, az életkorától és a sebészi csapat képességétől függ.
A prosztata sebészet mellékhatásai
A radikális prosztatektómia legfontosabb mellékhatásai a következők: vizelettartási nehézség (mivel képtelenek a vizelet szabályozására) és merevedési zavarok (impotencia, problémák kialakulása vagy megtartása). Ezek a mellékhatások a prosztatarák kezelésének más formáival is előfordulhatnak.
Vizelettartási nehézség: Lehet, hogy nem tudja ellenőrizni a vizeletet, vagy szivárogni vagy csöpögni. Az inkontinencia különböző szintjei vannak. Az inkontinencia nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg és társadalmilag is hatással lehet rád. Az inkontinencia 3 fő típusa van:
- Férfiak stressz inkontinencia esetleg szivároghat a vizeletben, amikor köhög, nevet, tüsszent vagy gyakorol. A stressz inkontinencia a leggyakoribb típus a prosztata-műtét után. Általában a húgyhólyag vizelethajtó szelepe (a húgyhólyag zárópehelye) problémái okozzák. A prosztatarák kezelése károsíthatja az ebből a szelepből vagy az izmok működését fenntartó idegeket.
- Férfiak túlfolyásos inkontinencia nehezen tudják kiüríteni a hólyagukat. Hosszú időt vesz igénybe a vizelés, és egy kicsit erőltető patak. A túljutási inkontinenciát általában a hegszövet által okozott elzáródás vagy szűkület okozza.
- Férfiak ösztönös inkontinencia hirtelen szükség van vizelésre. Ez akkor történik, amikor a húgyhólyag túlságosan érzékeny lesz a húzásra, amikor vizeletbe tölt.
Ritkán a műtét után a férfiak elveszítik a vizelet szabályozási képességét. Ezt nevezik folyamatos inkontinencia.
Prosztatarák műtét után a normális húgyhólyag-szabályozás rendszerint több héten vagy hónapon belül visszatér. Ez a helyreállítás általában lassan következik be az idő múlásával.
Az orvosok nem tudják előre megjósolni, hogy a műtét után milyen ember lesz érintett. Általában az idősebb férfiak inkább inkontinencia problémákkal küzdenek, mint a fiatalabb férfiak. Nagy daganatos központok, ahol gyakori a prosztata sebészet, és a sebészek sok tapasztalattal rendelkeznek, általában kevesebb inkontinencia problémát jelentenek.
Az inkontinencia kezelhető. Még akkor is, ha az inkontinenciáját nem lehet teljesen kijavítani, még mindig segíthet. Az inkontinencia kezelésével és megelégelésével kapcsolatos tudnivalókért lásd: A férfiak inkontinencia kezelése a rákkal.
Merevedési zavar (impotencia): Ez azt jelenti, hogy nem érheti el az erekció elegendő a szexuális behatoláshoz.
Az elzáródásokat 2 apró köteg kötegeli, amelyek a prosztata mindkét oldalán futnak. Ha a műtét előtt műtéteket végezhet, a sebész megpróbálja nem károsítani ezeket az idegeket a prosztatektómia során. Ezt nevezik a ideg-takarékos megközelítés. De ha a rák az idegekbe kerül vagy nagyon közel van, akkor a sebésznek el kell távolítania őket.
Ha mindkét ideg eltávolításra kerül, akkor nem lesz képes spontán erekcióval rendelkezni, de az alábbiakban leírt segédeszközök segítségével még mindig képes lesz erekcióra. Ha csak az egyik oldalon lévő idegeket távolítják el, akkor lehet, hogy erekciója van, de az esély alacsonyabb, mintha egyik sem lett volna eltávolítva. Ha sem az idegcsomót eltávolítják, a sebészi beavatkozás után bizonyos időpontban normál erekció lehet.
Az a képesség, hogy műtét után merevedésre kerüljön, az életkorától, a mûtét elõtti erekciótól és az idegek elvágásától függ. Minden férfi elvárhatja az erekció képességének csökkenését, de annál fiatalabbak vagytok, annál valószínűbb, hogy ezt a képességet megtartja.
A sebészek, akik sok radikális prosztatektómiát mutatnak, alacsonyabb impotencia arányban jelentkeznek, mint az orvosok, akik ritkábban végeznek műtétet. Az orvosi szakirodalomban széles körű impotencia rátát jelentettek, de az egyes emberek helyzete eltérő, így a legjobb módja annak, hogy megismerjük az esélyeit az erekció helyreállítására, kérdezze meg kezelőorvosát a sikerességi arányáról, és mi az eredmény valószínűleg az Ön esetében van.
Ha a műtéti beavatkozás után visszatérő érzékenységed gyakran lassan fordul elő. Valójában ez néhány hónaptól akár 2 évig is eltarthat. Az első néhány hónap során valószínűleg nem lesz képes spontán erekcióra, ezért szükség lehet gyógyszerekre vagy egyéb kezelésekre.
Az orvosok többsége úgy érzi, hogy a visszanyerési képességet segíti elő, hogy a lehető leghamarabb erekciót próbál elérni, amint a testnek esélye van a gyógyulásra (általában több héttel a műtét után). Egyes orvosok ezt nevezik penile rehabilitáció. A gyógyszerek (lásd lejjebb) hasznos lehet ebben az időben. Mindenképpen beszéljen orvosával a helyzetéről.
A merevedési zavar kezelésére számos lehetőség van:
- Foszfodiészteráz-5 (PDE5) inhibitorok mint például a szildenafil (Viagra), a vardenafil (Levitra) és a tadalafil (Cialis) tabletták, amelyek segíthetnek az erekcióban. Ezek a gyógyszerek nem fognak működni, ha mind az idegek, amelyek szabályozzák az erekciót, megsérültek vagy eltávolítottak. Ezeknek a gyógyszereknek a gyakori mellékhatásai a fejfájás, az öblítés (a bőr pirosra válik és melegnek érezhető), a gyomorpanaszok, a fényérzékenység és a lefolyó vagy fojtó orr. Ritkán ezek a gyógyszerek látászavarokat, esetleg vakságot okozhatnak. Néhány egyéb gyógyszer, például a szívbetegség kezelésére használt nitrát, problémákat okozhat, ha PDE5-inhibitort szed, ezért ügyeljen arra, hogy orvosa tudja, milyen gyógyszereket szed.
- alprosztadiit a prosztaglandin E1 ember által gyártott változata, amely természetes anyag a szervezetben, amely erekciót termelhet. A pénisz 5-10 perccel szinte fájdalommentesen befecskendezhető a pénisz alapjába, vagy a pénisz tetején kúpként helyezhető el. Még növelheti az adagolást, hogy meghosszabbítsa az erekciót. Lehet, hogy mellékhatásai vannak, például fájdalom, szédülés és hosszan tartó erekció, de ezek általában nem súlyosak.
- Vákuum eszközök egy másik lehetőség egy erekció létrehozására. Ezeket a mechanikus szivattyúkat a pénisz felett helyezik el. A levegőt kiszivattyúzza a szivattyúból, amely a péniszbe húz vizet, hogy erekciót teremtsen. Az erekciót a szivattyú eltávolítása után egy erős gumiszalag távolítja el, amely a pénisz alapja. A zenekar eltávolítása a szex után történik.
- Penile implantátumok visszaállíthatja az erekció képességét, ha más módszerek nem segítenek. Egy műveletre van szükség ahhoz, hogy a péniszbe helyezze őket. Számos penis implantátum létezik, beleértve azokat is, amelyek szilikon rudakat vagy felfújható eszközöket használnak.
Ha többet szeretne az erekciós problémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a Rák szexualitását.
Az orgazmus megváltozása: A műtét után az orgazmus érzete továbbra is örömteli lehet, de nincs sperma ejakuláció – az orgazmus “száraz”. Ez azért van így, mert a mirigyek (a szeminárium és a prosztata) folyadékának legnagyobb részét a mirigyek eltávolították a prosztatektómia és a spermium által használt utak (a vas deferens) kivágásra kerültek. Egyes férfiaknál az orgazmus kevésbé intenzív vagy teljesen eltűnik. Kevéssé, a férfiak fájdalmat jelentenek az orgazmusban.
A termékenység elvesztése: A radikális prosztatektomia levágja a vas deferenseket, amelyek a herék (ahol a spermiumok készülnek) és a húgycső közötti útvonalak (amelyeken keresztül a spermium elhagyja a testet). A herék még mindig spermiumot termelnek, de nem hagyhatják el a testet az ejakulátum részeként. Ez azt jelenti, hogy egy ember már nem élhet a gyermeknek természetes módon. Gyakran ez nem jelent problémát, mivel a prosztatarákos férfiak idősebbek. De ha ez aggodalomra ad okot, akkor kérdezze meg kezelőorvosát, hogy “művelje” a spermáját a műtét előtt. Ha többet szeretne megtudni, nézze meg a Termékenység és a Rákos Embereket.
lymphedema: Ez ritka, de lehetséges szövődmény a nagy nyirokcsomók eltávolításában a prosztata körül. A nyirokcsomók általában biztosítják azt a módját, hogy a folyadék visszatérjen a szívbe a test minden területéről. Amikor a csomópontok eltávolításra kerülnek, a folyadék időben összegyűlhet a lábakban vagy a nemi szervekben, ami duzzanatot és fájdalmat okozhat. A limfedémet általában fizikai terápiával kezelik, bár nem teljesen elmúlik. Tudjon meg többet a limfedema oldalunkról.
A pénisz hosszának változása: A sebészeti beavatkozás lehetséges hatása a pénisz hosszának kis csökkenése. Ez valószínűleg a húgycső rövidítésének köszönhető, amikor egy részét eltávolítják a prosztata mellett.
Lágyéksérv: A prosztatektómia növeli az embernek a jövőbeni inguinalis (groin) hernia kialakulásának esélyeit.
A prosztata transzurethrális reszekciója (TURP)
Ezt a műveletet gyakrabban alkalmazzák a prosztata nem rákos megnagyobbodásával kezelt férfiaknak, akiknek a jóindulatú prosztata hyperplasia (BPH). De néha előrehaladott prosztatarákban szenvedő férfiaknál is használják a tünetek enyhítésére, például a vizelési problémákra. (Nem használják a rák gyógyítására.)
A műtét során a sebész eltávolítja a húgycsövet körülvevő prosztata mirigy belső részét (a cső, amelyen keresztül a vizelet kijön a hólyagból). A bőrt nem vágja le a műtét. Egy a reszektoszkóp áthalad a pénisz csúcsán keresztül a húgycsőbe a prosztata szintjéig. Amint ez a helyén van, vagy a villamos energia áthalad egy huzalon, hogy felmelegítse, vagy egy lézert használnak a szövet elvágására vagy elpárolgására. A gerinc érzéstelenítés (amely a test alsó felét zavarja) vagy az általános érzéstelenítés (ahol alszik) használatos.
A művelet általában körülbelül egy órát vesz igénybe. A műtét után a katétert (vékony, hajlékony csövet) a péniszbe és a hólyagba helyezzük. Körülbelül egy napig van a helyén, hogy segítsen a vizeletürítésnek, miközben a prosztata gyógyul. Általában 1-2 nap múlva elhagyhatja a kórházat, és 1-2 héten belül visszatérhet a szokásos tevékenységekbe.
Valószínűleg véred lesz a vizeletben műtét után. A TURP egyéb lehetséges mellékhatásai közé tartoznak a fertőzések és az esetlegesen felmerülő kockázatok is.
Milyen orvos a prosztata problémáira
Szeptember a Nemzeti Prosztatarák Tudatosság Havi
Prosztatarák: beszél az ember ember
Az Egyesült Államokban minden harmadik percben prosztatarákkal diagnosztizálják az embert. Mi az Evansville Cancer Center-ben reméljük, hogy a következő információk válaszolnak néhány kérdéseire a prosztatarákról és a nyilvánosság tudatában, miközben biztatja a férfiakat az éves ellenőrzések ütemezésére.
Sok prosztatarákban szenvedő betegnek egyáltalán nincsenek tünetei. Azok, akiknek tünetei vannak, a vizelet gyenge áramlását tapasztalhatják; vizelési nehézség; gyakori vizelés; fájdalom vagy égetés a vizelés során; vér a vizeletben; vagy olyan fájdalom, amely nem távozik az alsó végtag, a medence vagy a comb felső része között. Ha egy ember tapasztalta ezeket a tüneteket, látnia kell egy olyan orvost, aki azonnal képes prosztata vizsga elvégzésére.
A férfiaknak biztonságosnak kell lenniük – Bizonyos kor után minden embernek egy éves prosztata vizsgára kell mennie, függetlenül attól, hogy gyanúja van-e prosztata problémájával vagy sem. Lehet, hogy életmentő!
Ez egy gyors és egyszerű 2-részből álló vizsga:
– DRE vagy digitális-rektális vizsgálat.
Ezen eljárás során az orvos egy kesztyűs, kenhető ujjat helyez a végbélbe, hogy érzékelje a prosztata felületén fellépő rendellenességeket. A vizsga biztonságos és körülbelül 5 másodpercig tart.
– PSA vagy prosztata-specifikus antigén vérvizsgálat.
Ez egy egyszerű vizsgálat, amelyben a páciens karját vért veszik, és a mintát egy laboratóriumba továbbítják, ahol a PSA szintjét mérik. A PSA magas vérszintje azt jelenti, hogy a prosztatában előfordulhat a rák előfordulása. Az eredmény általában 24 órán belül megtörténik. A DRE és PSA vérvizsgálat nagyon hatékony, ha együtt használják. Ha a tesztek normálisnak bizonyulnak, a páciensnek csak az éves vizsgákra van szüksége. Ha a DRE és / vagy PSA vérvizsgálat abnormális, további vizsgálatokra lesz szükség.
Háromféle orvos végezhet prosztata vizsga:
– Urológus specializálódtak a vesék, a hólyag, a prosztata és a herék problémáira.
– Elsődleges orvosok A prosztata vizsga elvégzésére felkészített személyek közé tartozik a háziorvosok, a belső orvosok, az általános orvosok és a geriátriai szakemberek
– Az onkológusok szakosodnak a rák kimutatásában és kezelésében
Ha a prosztata-specifikus antigén (PSA) vérvizsgálat vagy a digitális-rektális vizsga (DRE) abnormális, az orvos rendelhet egy transzverzális ultrahang (TRUS) irányított biopsziát. Az eljárás hanghullámokat használ, hogy a prosztata betegségének jeleit keresse. Először is, az ultrahang szondát a végbélbe helyezzük, ahol kimutathatja a prosztata szöveti jelenlétét, ami lehet rákos. Ez viszonylag egyszerű eljárás, mint a DRE. Ezután egy apró tűt használnak a biopszia vagy a prosztataszövet kisméretű mintájának eltávolítására a prosztata legalább hat különböző területéről.
Ezt követően a biopsziákat egy patológusnak, egy orvosnak adják át, aki a rákos megbetegedés vagy a szövetminták egyéb rendellenességeinek diagnosztizálására szakosodott. Az eredményeknek néhány nap múlva vissza kell térniük. Ha a biopszia van? negatív,?? ez azt jelenti, hogy nincs rák. Ha ez a ?? szürke zóna, ?? ez azt jelenti, hogy a prosztata nem normális vagy rákos. Ebben az esetben az orvos több vizsgálatot is elrendelhet. Ha a biopszia pozitív, akkor ez azt jelenti, hogy van rák. Az orvos ezután megbeszéli a kezelési lehetőségeket a beteggel.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: