Antal

Hogyan kezelik a prosztatarákot?

Hogyan kezelik a prosztatarákot?

A prosztatarákra különböző típusú kezelések állnak rendelkezésre. Ön és kezelőorvosa eldönti, melyik kezelés megfelelő az Ön számára. Néhány gyakori kezelés –

  • Aktív megfigyelés. A prostata-specifikus antigén (PSA) és a digitális rektális vizsgálati (DRE) tesztek szoros nyomon követése, valamint a rák kezelésének csak akkor, ha nő, vagy tüneteket okoz.
  • Sebészet. A prosztatektómia egy olyan művelet, ahol az orvosok eltávolítják a prosztatát. A radikális prostatektómia eltávolítja a prosztatát és a környező szöveteket.
  • Sugárkezelés. Nagy energiájú sugárzás (röntgensugarakhoz hasonlóan) a rák elpusztításához. Kétféle sugárkezelés létezik –
    • Külső sugárterápia. A szervezeten kívüli gép a rákos sejtekben sugárzást irányít.
    • Belső sugárterápia (brachyterápia). A radioaktív magokat vagy pelleteket műtéti úton helyezik a rákba, vagy annak közelében, hogy elpusztítsák a rákos sejteket.
  • Hormonterápia. Megakadályozza a ráksejtek megszerzéséhez szükséges hormonokat.

A prosztatarák kezelésére alkalmazott egyéb gyógymódok, amelyek még mindig vizsgálat alatt állnak –

  • Krioterápia. A prosztata rák belsejébe vagy közelében közel egy speciális szondát helyeznek a rákos sejtek befagyasztására és megölésére.
  • Kemoterápia. Speciális gyógyszerek alkalmazása a rák megszüntetésére vagy megölésére. A gyógyszerek az Ön által szedhető tabletták vagy gyógyszerek, melyeket az erektől, vagy néha mindkettőtől kapnak.
  • Biológiai terápia. Együttműködik a szervezet immunrendszerével, hogy segítsen a rák elleni küzdelemben, vagy más rákkezelések mellékhatásainak kezelésében. A mellékhatások az, hogyan reagál a tested a gyógyszerekre vagy egyéb kezelésekre.
  • Nagy intenzitású fókuszált ultrahang. Ez a terápia nagy energiájú hanghullámokat (ultrahang) irányít a rákban, hogy megölje a rákos sejteket.

További információkért látogasson el a National Cancer Institute (NCI) prosztatarák kezelésére vonatkozó opcióra. Ez a webhely segíthet abban, hogy megtalálja a rákos megbetegedésben működő orvost vagy kezelést. Látogasson el előretekintve: élet a rák kezelés után, további információ a kezelésről és linkekről, amelyek segíthetnek a kezeléssel kapcsolatos döntésekben.

Klinikai vizsgálatok

Klinikai vizsgálatok használjon új kezelési lehetőségeket annak érdekében, hogy meggyőződhessen arról, hogy azok biztonságosak és hatékonyak-e. Ha rákos betegsége van, érdemes részt venni. További információért keresse fel az alábbi webhelyeket.

Kiegészítő és alternatív gyógyászat

Kiegészítő és alternatív gyógyászat olyan gyógyszerek és egészségügyi gyakorlatok, amelyek nem szabványos rákkezelések. Kiegészítő gyógyszereket használnak továbbá standard kezeléseket és alternatív gyógymódot használnak ahelyett standard kezelések. Meditáció, jóga és kiegészítők, mint a vitaminok és a gyógynövények.

Számos kiegészítő és alternatív gyógyszert nem vizsgálták tudományosan, és lehet, hogy nem biztonságos. Beszéljen orvosával a kockázatokról és előnyökről, mielőtt bármely kiegészítő vagy alternatív gyógyszert megkezdenél.

Melyik kezelés helyes nekem?

Az Ön számára megfelelő kezelés kiválasztása nehéz lehet. Beszéljen a rákos orvossal a rák és a rák típusára vonatkozó kezelési lehetőségekről. Kezelőorvosa megmagyarázhatja az egyes kezelések kockázatát és előnyeit, valamint mellékhatásait. Mellékhatások hogyan reagál a szervezet a kábítószerekre vagy más kezelésekre.

Néha az emberek egynél több rákos orvos véleményét kapják. Ez a “második vélemény”. Második vélemény megszerzése segíthet kiválasztani a megfelelő kezelést.

A prosztatarák sugárterápiája

A sugárterápia nagy energiájú sugarakat vagy részecskéket használ a rákos sejtek elpusztítására.

Mikor használják a sugárkezelést?

Sugárzás alkalmazható:

  • A rák első kezelése, amely még mindig csak a prosztata betegségben van és alacsony minőségű. Az ilyen típusú rákos megbetegedések esetében a gyógyulási arányok nagyjából megegyeznek a radikális prostatectomiával kezelt férfiak esetében.
  • Az első kezelés részeként (hormonterápiával együtt) a prosztata mentén és a közeli szöveteknél kialakult rákos megbetegedéseknél.
  • Ha a rákot nem távolítják el teljesen, vagy a műtét után visszatér a prostata területére.
  • Ha a rák előrehaladt, segítsen a rák kezelésében a lehető legrövidebb idő alatt, és segít megelőzni vagy enyhíteni a tüneteket.

A sugárkezelés típusai

A prosztatarákban alkalmazott sugárterápia két fő típusa:

  • Külső sugárzás
  • Brachyterápia (belső sugárzás)

(A sugárterápia egy másik típusa, amelyben a szervezetbe injekciózunk egy sugárzást sugárzó gyógyszert, a prosztatarák terjedésének megakadályozása és kezelése a csontban történik.)

Külső sugárterápiás kezelés (EBRT)

Az EBRT-ben a sugárzási sugárzás a testen kívüli gépről a prosztata mirigyére összpontosul. Ez a típusú sugárzás használható a korábbi stádiumú rákok gyógyítására vagy a tünetek enyhítésére, például a csontfájdalomra, ha a rák egy bizonyos csontterületre terjed.

A kezelések megkezdése előtt a sugárzási csapat gondos méréseket végez, hogy megtalálja a helyes szögeket a sugárzási irányok és a megfelelő sugárterhelés céljára. Ez a tervezési ülés, az úgynevezett tettetés, általában olyan képalkotó teszteket kap, mint a CT vagy MRI. Lehet, hogy egy öntvényhez hasonlító műanyag szerszámmal van felszerelve, hogy minden kezelésnél ugyanazt a helyzetet tartsa meg, hogy a sugárzás pontosabban célozható legyen.

A járóbeteg-centrumban általában legalább hetente 5 napot fognak kezelni, attól függően, hogy miért adják a sugárzást. Minden kezelés nagyon hasonlít röntgenfelvételre. A sugárzás erősebb, mint a röntgensugárzásnál, de az eljárás fájdalommentes. Mindegyik kezelés csak néhány percig tart, bár a beállítási idő – a kezelésre való helyezést követően – hosszabb időt vesz igénybe.

Az újabb EBRT-technikák a sugárzást pontosabban a tumorra fókuszálják. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok nagyobb dózisú sugárzást adjanak a tumornak, miközben csökkentik a közeli egészséges szövetek sugárterhelését.

Háromdimenziós konformális sugárterápia (3D-CRT)

A 3D-CRT speciális számítógépeket használ a prosztata helyének pontos meghatározásához. A sugárnyalábokat ezután több irányból alakítják ki és irányítják a prosztatára, ami kevésbé valószínű, hogy károsítja a normál szöveteket.

Intenzitás modulált sugárterápia (IMRT)

Az IMRT, a 3D terápia fejlett formája, a leggyakoribb EBRT a prosztatarák számára. Számítógépes gépet használ, amely a páciens köré mozog, mivel sugárzást biztosít. A gerendák alakításával párhuzamosan, és a prosztatától különböző szögektől célozva, a gerendák intenzitása (erőssége) beállítható úgy, hogy a dózisokat a közeli normál szövetekhez közelítse. Ez lehetővé teszi, hogy az orvosok még nagyobb dózist adjanak a ráknak.

Egyes újabb sugárzási gépekbe képalkotó szkennerek vannak beépítve. Ez az előleg, az úgynevezett képvezérelt sugárterápia (IGRT), lehetővé teszi az orvosnak, hogy fotózzon a prosztatáról, és kisebb módosításokat hajtson végre a sugárzás megkezdése előtt. Ez még pontosabban segítheti a sugárzást, ami kevesebb mellékhatást eredményezhet, bár több kutatásra van szükség annak bizonyításához.

Egy másik megközelítés az, hogy apró implantátumokat helyezzenek a prosztatába, amelyek rádióhullámokat küldenek, hogy megmondják a sugárterápiás gépeknek, hogy hol célozzanak. Ez lehetővé teszi a gép mozgását (például a légzés alatt), és kevesebb sugárzást engedhet meg normális szövetekhez. Elméletileg ez csökkenti a mellékhatásokat. Eddig azonban egyetlen tanulmány sem mutatott mellékhatásokat ezen megközelítéssel szemben, mint az IMRT más formáival. Az ilyen gépeket Calypso ® néven ismerik.

Az IMRT variációját nevezik térfogat modulált ívterápia (VMAT). Olyan gépet használ, amely gyorsan sugároz, mivel egyszer a test körül forog. Ez lehetővé teszi, hogy mindegyik kezelést csak néhány perc alatt adják át. Bár ez a páciens számára kényelmesebb lehet, még nem bizonyult hatásosabbnak, mint a rendszeres IMRT.

Sztereotaktikus test-sugárterápia (SBRT)

Ez a technika fejlett képvezérelt technikákat alkalmaz nagy dózisok sugárzására egy bizonyos meghatározott területre, például a prosztatára. Mivel minden egyes dózisban nagy adag sugárzás van, a kezelés teljes időtartama néhány nap alatt történik.

Az SBRT-t gyakran ismeri a sugárzást biztosító gépek neve, például Gamma Knife®, X-Knife®, CyberKnife® és Clinac®.

Az SBRT IMRT feletti fő előnye, hogy a kezelés kevesebb időt vesz igénybe (hetek helyett napok). A mellékhatások azonban nem jobbak. Valójában egyes kutatások kimutatták, hogy egyes mellékhatások ténylegesen rosszabbak lehetnek az SBRT-vel szemben, mint az IMRT esetében.

Proton sugárterápiás kezelés

A proton-sugárterápia a röntgensugárzás helyett a protonok gerincét fókuszálja. Az x-sugarakkal ellentétben, amelyek energiát bocsátanak ki előttük és után, miután elérik céljukat, a protonok károsodást okoznak azoknak a szöveteknek, amelyek átmennek és energiájukat csak bizonyos távolsági utazás után engedik fel. Ez azt jelenti, hogy a protonnyaláb sugárzás elméletileg több sugárzást bocsát ki a prosztatára, miközben kisebb károkat okoz a közeli normál szövetekben. A proton sugarú sugárzás a 3D-CRT-vel és az IMRT-vel azonos módszerekkel célozható meg.

Bár az elméletben a protonnyaláb terápia hatékonyabb lehet, mint a röntgensugarak használata, eddig tanulmányok nem mutattak be, ha ez igaz. Jelenleg a protonnyaláb terápia nem széles körben elérhető. A protonok előállításához szükséges gépek nagyon drágák, és nem állnak rendelkezésre az Egyesült Államok számos központjában. A proton sugárzási sugárzás jelenleg nem terjed ki minden biztosítótársaságra.

Az EBRT lehetséges mellékhatásai

Az EBRT mellékhatásainak egy része megegyezik a műtéttel, míg mások eltérőek.

Bél problémák: A sugárzás irritálhatja a végbélnyílást, és egy feltárt állapotot okozhat sugárkezelési proktitisz. Ez hasmenéshez vezethet, néha vérrel a székletben, és végbélszivárgás. A legtöbb ilyen probléma idővel eltűnik, de ritkán a normális bélműködés nem tér vissza. A bélproblémák enyhítésének elősegítése érdekében előfordulhat, hogy a sugárterápia során különleges étrendet követnek el, hogy csökkentse a bélmozgást a kezelés alatt. Néha egy léggömbszerű eszközt helyeznek a végbélbe minden egyes kezelés során, hogy a bél maradjon a kezelés alatt.

Húgyúti problémák: A sugárzás irritálhatja a húgyhólyagot, és egy feltételhez vezethet sugárzási cystitis. Lehet, hogy gyakrabban vizelnie kell, égető érzést kell éreznie vizelés közben, és / vagy vérrést kell találnia a vizeletében. A húgyúti problémák általában javulnak az idő múlásával, de egyes férfiakban soha nem mennek el.

Egyes férfiak vizeletinkontinenciát alakítanak ki a kezelés után, ami azt jelenti, hogy nem tudják ellenőrizni a vizeletet, vagy szivárogni vagy csöpögni. A műtéti szakaszban leírtak szerint az inkontinencia különböző szintjei és típusai vannak. Összességében ez a mellékhatás ritkábban fordul elő, mint a műtét után. Először is a kockázat alacsony, de évekig a kezelést követően évekig emelkedik.

Ritkán a cső, amely a vizeletből a húgyhólyagot a testből (a húgycsőből) hordozza, nagyon szűk, vagy akár közeli is lehet. urethralis szűkület. Ez további kezelést igényelhet, hogy újra megnyissa.

Szerelési problémák, beleértve az impotenciát: Néhány év múlva az impotencia sebessége a sugárzás után közel azonos a műtét után. Az erekció problémái általában nem következnek be közvetlenül a sugárterápia után, de lassan fejlődnek az idő múlásával. Ez különbözik a műtétektől, ahol az impotencia azonnal megtörténik, és idővel jobb lesz.

Mint a műtétnél, annál idősebb vagy annál idősebb, annál valószínűbb, hogy az erekcióval kapcsolatos problémák merülnek fel. Az elzáródási problémákat gyakran a kezelésekhez hasonló kezelések segíthetik, beleértve a gyógyszereket is.

Ha többet szeretne erekcióproblémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a “Szexualitás a rákhoz” című cikket.

Fáradtság: A sugárterápiás kezelés olyan fáradtságot okozhat, amely a kezelést követő néhány héten vagy hónapon keresztül nem szűnik meg.

lymphedema: A nyirokcsomók általában biztosítják azt a módot, hogy a folyadék visszatérjen a szívbe a test minden területéről. Ha a prosztata körüli nyirokcsomókat a sugárzás károsítja, akkor a folyadék időnként összegyűlhet a lábakban vagy a nemi szervekben, duzzanatot és fájdalmat okozva. A limfedémet általában fizikai terápiával kezelik, bár nem teljesen elmúlik. Lásd a limfedema oldalunkat, hogy többet megtudjon.

Brachyterápia (belső sugárkezelés)

Brachiterápia (más néven vetőmag-beültetés vagy intersticiális sugárkezelés) kicsi radioaktív pelleteket, vagy “magokat” használ fel, mindegyik rizsmag méretére vonatkoztatva. Ezeket a pelleteket közvetlenül a prosztata helyére helyezzük.

  • A brachyterápiát egyedül csak a korai stádiumú prosztatarákban szenvedő férfiakban alkalmazzák, amely viszonylag lassú (alacsony fokú) növekedés.
  • A külső sugárzás kombinációjával kombinált brachyterápia néha lehetőséget nyújt azoknak a férfiaknak, akiknek nagyobb a kockázata a prosztatán kívüli rák kialakulásának.

A brachyterápia alkalmazását más tényezők is korlátozzák. Azoknál a férfiaknál, akiknél a prosztata transzurethralis reszekciója (TURP) vagy azoknál, akiknek már van vizelési problémája, a húgyúti mellékhatások kockázata magasabb lehet. A brachyterápia esetleg nem működik a nagy prosztata mirigyeknél is, mert nem feltétlenül lehet helyezni a magokat az összes helyre. Ennek egyik módja lehet, hogy előzetesen néhány hónapig hormonterápiát kapjunk a prosztata zsugorítására.

A képalkotó teszteket, mint például a transzrektális ultrahangot, CT-vizsgálatokat vagy MRI-t használják a radioaktív pelletek elhelyezésének elősegítésére. Különleges számítógépes programok kiszámítják a szükséges sugárzás pontos adagját.

Kétféle prosztata brachyterápia létezik. Mindkettőt egy műtőben végezték. Kapsz vagy gerinc érzéstelenítést (ahol a test alsó része fáradt) vagy általános érzéstelenítés (ha alszol), és lehet, hogy egy éjszakán át kell maradnia a kórházban.

Állandó (alacsony dózisú, vagy LDR) brachyterápia

Ebben a megközelítésben a radioaktív anyag (például jód-125 vagy palládium-103) pelletjeit (vékony tűkbe) helyezzük, amelyek a bőrön keresztül kerülnek a koponya és az anus és a prosztata közé. A pelleteket a helyükön hagyják, ahogy a tűket eltávolítják, és hetekig vagy hónapokig kis dózisú sugárzást adnak. A magok sugárzása nagyon rövid távolságra halad, így a magok nagy mennyiségű sugárzást engedhetnek ki egy nagyon kis területen. Ez korlátozza a közeli egészséges szövetek károsodásának mértékét.

Általában körülbelül 100 magot helyeznek el, de ez a prosztata méretétől függ. Mivel a magvak olyan kicsiek, ritkán okoznak kellemetlenségeket, és egyszerűen a helyükön maradnak, miután felhasználták a radioaktív anyagukat.

Ön is kaphat külső sugárzás sugárzás mellett brachyterápia, különösen akkor, ha nagyobb a kockázata, hogy a rák terjedt el a prosztata (pl. Ha van egy magasabb Gleason pontszám).

Ideiglenes (nagy dózisú vagy HDR) brachyterápia

Ez a technika kevésbé történik. Nagyobb dózisú sugárzást használ, amely rövid ideig marad helyben. Az üreges tűket a bőrön keresztül helyezzük a koponya és az anus és a prosztata közé. Puha nylon csöveket (katéterek) helyeznek ezekbe a tűkbe. A tűket eltávolítják, de a katéterek a helyükön maradnak. A radioaktív irídium-192-et vagy cézium-137-et ezután a katéterekbe helyezzük, általában 5-15 percig. Általában körülbelül 3 rövid kezelést adnak 2 nap alatt, és a radioaktív anyagot minden esetben eltávolítják. Az utolsó kezelés után a katétereket eltávolítják. Körülbelül egy héttel a kezelés után fájdalom vagy duzzanat jelentkezhet a zsigerek és a végbél között, és a vizelet vörösesbarna lehet.

Ezeket a kezeléseket általában alacsonyabb dózisú, külső sugárzással kombinálják, mint ha önmagukban használják. Ennek a megközelítésnek az az előnye, hogy a sugárzás nagy része a prosztata koncentrálódik, a közeli normális szövetek megtakarításával.

A brachyterápia lehetséges kockázata és mellékhatása

Sugárvédelmi óvintézkedések: Ha állandó (LDR) brachyterápiát kapsz, a magok kis mennyiségű sugárzást adnak ki több héten vagy hónapon keresztül. Annak ellenére, hogy a sugárzás nem messze elmúlik, orvosa javasolhatja, hogy távol tartsa a terhes nőket és kisgyermekeket ebben az időben. Ha utazásra tervezel, érdemes orvoshoz fordulni a kezelésével kapcsolatban, mivel a repülőterek észlelési rendszerei néha felszedhetik a sugárzást.

Van egy kis kockázata annak, hogy a magok egy része mozogni fog (migrálni). Lehet, hogy meg kell kérdeznie a vizeletet az első héten úgy, hogy elkapjon minden magot, ami kijön. Megkérhetjük, hogy más óvintézkedéseket is vállaljon, például az óvszer viselése a szex alatt. Mindenképpen kövesse az orvos által adott utasításokat. Vannak jelentések arról is, hogy a magok a véráramon át mozognak a test más részeire, például a tüdőbe. Amennyire az orvosok tudják, ez nem gyakori, és úgy tűnik, hogy nem okoz rossz hatásokat.

Ezek az óvintézkedések nem szükségesek HDR brachyterápia után, mivel a sugárzás a testben nem marad a kezelés után.

Bél problémák: A brachyterápia néha irritálja a végbélnyílást, és egy feltárt állapotot okoz sugárkezelési proktitisz. Előfordulhatnak olyan belek, mint a végbélnyálkahártya, égési sérülések és / vagy hasmenés (néha vérzéssel), de a komoly hosszú távú problémák nem gyakoriak.

Húgyúti problémák: A súlyos vizelet inkontinencia (a vizelet szabályozása) nem gyakori mellékhatás. Néhány embernek azonban gyakori vizelési zavara vagy más tünetei vannak a húgycső irritációjának, a vizeletből a csőnek köszönhetően. Ez a kezelést követő hetekben rosszabb, és idővel jobb lesz. Ritkán előfordulhat, hogy a húgycső ténylegesen lezárul (urethralis szűkületként ismert), és katéterrel vagy műtéttel kell megnyitni.

Szerelési problémák: Egyes tanulmányok szerint a merevedési arányok a brachyterápia után alacsonyabbak voltak, de más vizsgálatok azt mutatták, hogy az arányok nem voltak alacsonyabbak, mint a külső sugárzási sugárzással vagy sebészeti beavatkozással. Minél fiatalabb és annál jobb a szexuális funkciója a kezelés előtt, annál valószínűbb, hogy a kezelés után visszanyerjük a funkciót.

Az elzáródási problémákat gyakran a kezelésekhez hasonló kezelések segíthetik, beleértve a gyógyszereket is. Ha többet szeretne erekcióproblémákkal és más szexualitási problémákkal szembesülni, nézze meg a “Szexualitás a rákhoz” című cikket.

Ha többet szeretne megtudni, tekintse meg honlapunk Sugárterápiás részeit.

Prosztata rák sugárkezelés video

A sugárterápia nagy energiájú sugárzást használ a rákos sejtek növekedésének meggyilkolása vagy lassítása érdekében. A sugárzás a prosztatarák elsődleges kezelésére használható (a műtét helyett). A műtét után is alkalmazható, ha a rák nem teljesen eltávolodik, vagy visszatér.

A sugárterápia leginkább foton gerendákat vagy proton gerendákat foglal magában. A foton gerendák hagyományos röntgensugarakat alkotnak. Nagyon alacsony sugárterhelést és tömegt hordanak, és szétoszthatják a közeli egészségügyi szöveteket. Másrészről a proton gerendáknak nagyobb a töltése és a nehéz tömegük, és célzanak a mély szövetek. Az orvos a proton sugárkezelést a rák speciális helyére irányíthatja, minimálisra csökkentve a közeli egészséges szövetek károsodását.

Mielőtt elkezdené, megkérheti orvosát, hogy miért ajánlott egyfajta sugárterápiát a másikra.

A prosztatarákban kétféle sugárkezelést alkalmaznak:
• Külső sugárterápiás kezelés
• Brachyterápia (belső sugárzás)

Külső sugár sugárterápia

Külső sugárzásban részesülő betegek
NIH Orvosi Művészet, Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI)

A külső sugárterápiás terápia (EBRT) a szervezeten kívüli sugárzás sugárát sugározza a prosztata felé. Az első kezelés előtt az orvosi csapat részletes képet készít a prosztata felől. Ez segít nekik megtudni, hogy mennyi sugárzás szükséges és hol célozni. Az orvosi csapata arra törekszik, hogy korlátozza a sugárzást az egészséges szervekre, mint a hólyag és a végbél. A prosztata napi dózisaiban kis mennyiségű sugárzás érkezik néhány hétig.

Hagyományosan az EBRT használta a fotont (röntgen). A foton alapú külső sugaras röntgensugarak károsíthatják a közeli egészséges szöveteket. Ez a károsodást okozhat mellékhatások. Az Ön egészségügyi szolgáltatója képes lehet háromdimenziós konformális radioterápiát (3DCRT) vagy intenzitás-modulált sugárterápiát (IMRT) ajánlani. Egyes újabb 3DCTR gépeken képalkotó szkennerek vannak beépítve. A 3DCRT 3D-s digitális adatokat hoz létre a daganatok alakjának, méretének és helyének leképezésére. Ez lehetővé teszi, hogy nagyobb dózisú sugárzást juttassanak a rákos sejtekbe, miközben megvédi a környező egészséges szöveteket.

A Proton Beam Therapy (PBT) egy másik típusú EBRT, de a protonot használja. Szinkrotronnak vagy ciklotronnak nevezett gépet használ fel a protonok felgyorsítására és ellenőrzésére. A nagyteljesítményű protonok a test szöveteibe mélyebben tudnak utazni, mint az alacsony energiafelvételű fotonok. A protonterápiával a sugárzás nem lép túl a daganaton, így a közeli szövet nem érintett. Kevesebb mellékhatás van. Az intenzitás-modulált protonsugár-terápia (IMPT) egy új módja a célzott PBT-nek, de ezek a gépek drágák, és nem mindenhol kínálják.

A sztereotaktikus sugárterápiás kezelés (SBRT) nagy sugárzási dózist ad a pontos területekre, például a prosztatára, fejlett képalkotással. A kezelés teljes időtartama rövidebb idő alatt történik, csak néhány napig. Az SBRT-t gyakran ismerik a sugárzást kiszolgáló gépek neve, például Gamma Knife®, X-Knife®, CyberKnife® és Clinac®.

Bármilyen sugárkezelés esetén a mellékhatásokról meg kell beszélni veletek, mielőtt elkezdené.

Prosztata Brachytherapy (Belső Sugárterápia)

Alacsony dózisú (LDR) brachyterápia
Cancer Research UK

Magas dózisú (HDR) brachyterápia
Cancer Research UK

A brachyterápiával a radioaktív anyag közvetlenül a prosztatába kerül, üreges tűvel. Kétféle brachyterápia van: alacsony dózisú (LDR) brachyterápia és nagy dózisú (HDR) brachyterápia.

LDR brachyterápia – amikor orvosa vékony tűvel tölti be a radioaktív “magokat” (a rizs gabona méretét) a prosztatába. Ezek a magok sugárzást küldenek, megölve a prosztata rákos sejteket a közelben. Az LDR-ben a magvakat még a kezelés befejezése után is a prosztata maradja.

HDR brachyterápia – amikor az orvos sugárzást helyez el a prosztatájába egy kissé nagyobb üreges tű segítségével, hogy egy vékony katétert helyezzen be. Ez a katéter a testben marad, amíg a kezelés meg nem történik. A sugárforrás rövid ideig marad a prosztata területén. A kezelés befejezése után minden radioaktív anyag eltávolításra kerül.

Anesztézia szükséges a tűk LDR és HDR brachyterápiához történő behelyezéséhez. Lehet, hogy éjszakára kell maradnia a kórházban.

Néha a sugárterápiát hormonterápiával kombinálják a prosztata csökkentése előtt. Vagy a hormonterápia kombinálható a külső sugárterápiával a magas kockázatú rák kezelésére.

Milyen előnyökkel, kockázatokkal és mellékhatásokkal jár a sugárterápia?

A sugárterápia előnye, hogy kevésbé invazív, mint a műtét. Akár külső vagy belső sugárzásról van szó, ez a kezelés hatékony a korai stádiumú prosztatarákra. Lehet, hogy meg kell kapnod a kétféle sugárzást.

A radioterápia fő mellékhatásai az inkontinencia és a bél problémák. A húgyúti problémák általában javulnak az idő múlásával, de egyes férfiakban soha nem mennek el. A méhen belüli diszfunkció, beleértve az impotenciát is, szintén lehetséges. Sok férfi fáradtnak érzi magát néhány héten keresztül a kezelés után.

Ha hormonterápiát alkalmaznak sugárzással, a szexuális mellékhatások gyakoriak. Ezek közé tartozik a nemi vágy elvesztése, hőhullámok, súlygyarapodás, fáradtság, csökkent csontsűrűség és depresszió. Szerencsére ezek a mellékhatások kezelhetők és általában elmúlnak, amikor a hormonkezelés leáll.

Segítségével dolgozhat a radiológussal a kezelés megkezdése előtt, hogy előzetesen felkészüljön bármely ismert mellékhatásra. Az egészségügyi szakemberekkel folytatott látogatások segítenek az új problémák megoldásában.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!